Мита Трампа ставлять ультраправих лідерів Європи в незручне становище – Politico

04 квітня 2025 р. 05:57

04 квітня 2025 р. 05:57


Мита президента США Дональда Трампа, позиціоновані як «День визволення» , стають головним болем для його ультраправих союзників у Європі, пише Politico.

Рішення Вашингтона ввести 20% податок на весь імпорт з Європейського Союзу може непропорційно вплинути на сільських робітників і робочий клас, які тяжіють до правих популістських партій у всьому ЄС. Це ставить багатьох європейських політичних діячів, які є найбільшими прихильниками руху MAGA, у незручну ситуацію.

Сантьяго Абаскаль, лідер іспанської ультранаціоналістичної партії Vox , напередодні оголошення намагався пройти по канату, наполягаючи на тому, що його група категорично проти мит і що він навіть виступав проти них, коли відвідував конференцію Conservative Political Action у Вашингтоні в лютому.

Але водночас він висловив захоплення Трампом, інавгурацію якого він відвідав у січні, сказавши, що він поважає лідера, який захищає «свої інтереси» — навіть коли вони «йдуть проти наших».

Згідно з прогнозами Торгово-промислової палати Іспанії, лише цього року збитки економіки країни внаслідок американських мит можуть складати до 4,3 мільярда євро. Прем’єр-міністр Педро Санчес — соціаліст — у відповідь на митаТрампа оголосив про пакет порятунку промисловості в розмірі 14,1 мільярда євро.

Очікується, що найбільше постраждає агропродовольчий сектор: експорт до США вітчизняної оливкової олії, який зараз приносить близько 1 мільярда євро, може різко скоротитися, а винний сектор країни може бути спустошений, якщо Трамп виконає свою погрозу відповісти на відповідні тарифи ЄС на бурбон 200% збором на вина та алкогольні напої.

Переробна промисловість Іспанії, яка у 2024 році експортувала машини та електрообладнання на суму понад 4 мільярди євро, може зазнати падіння продажів на 28%.

За даними Іспанського центру соціологічних досліджень, ультраправу Vox («Голос») підтримує кожен п’ятий сільськогосподарський і понад 10% промислових робітників. Абаскаль у четвер спробував перекласти провину за економічний вплив мит на основних політиків у Мадриді та Брюсселі.

«Ні президент Комісії Урсула фон дер Ляєн, ні Санчес, ні [лідер правоцентристської опозиції Альберто Нуньєс Фейхоо не захищали інтереси іспанського народу», — написав Абаскаль на X, де також поскаржився на те, що іспанців втягують у «самогубну торгову війну».

«Ми повинні вигнати цю корумповану касту, яка принесла лише руїну та втрату свободи. І ми це зробимо», – додав він.

Звинуватити Брюссель

Ультраправі лідери в інших частинах Європи вдалися до подібної риторики.

«Європейська економіка і, зрештою, європейці знову розплачуються за некомпетентність брюссельських політиків. Європейська комісія повинна була вести переговори!», — написав у Facebook міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто, давній член партії «Фідес» прем’єр-міністра Віктора Орбана.

Сіярто стверджує, що ситуації з митами можна було б уникнути , якби Брюссель знизив європейські мита на автомобілі з 10% до 2,5% та уклав угоду про митну співпрацю з Вашингтоном.

«Комісія не вела переговорів; натомість вони знову перетворили економічне питання на ідеологічне. І все це, заробляючи тисячі євро на місяць…», — обурився він.

«Альтернатива для Німеччини» у дописі своєї парламентської групи на X також припустила що Європа сама спровокувала накладання Трампом мит.

«Це рішення вставляє палицю у справу світової економіки. Було б розумно, якби Єврокомісія заздалегідь ініціювала зниження вищих європейських тарифів на автомобілі. Зараз найкращою відповіддю стане пропозиція переговорів», — йдеться у дописі.

Депутат Європейського парламенту Ауке Зіелстра , член ультраправої Партії свободи Нідерландів, також звинуватив ЄС у конфлікті.

У  дописі  на X він назвав «незручною правдою» стягнення ЄС мит на товари, що надходять до союзу, і заявив, що вільна торгівля є ілюзією, оскільки Європа застосовувала «загальні імпортні тарифи для зовнішнього світу».

«Лицемірство — це слово європейського походження», – додав він.

Зі свого боку, партія Національне об’єднання Франції, яка наразі зосереджує більшість своїх публічних заяв на звинуваченнях лідерки партії Марін Ле Пен у корупції, зазначила, що мита Трампа не є чимось новим.

«Пан Обама, який виглядав доброю людиною, використав проти Франції екстериторіальні закони США, наприклад, вимагаючи 10 мільярдів євро у французького банку BNP Paribas», — сказав законодавець Жан-Філіп Тангі французькому радіо RMC.

Тангі додав, що відповідь Європи має бути чіткою. Водночас, за його словами, Комісія вчинить нерозсудливо, якщо відреагує на суперечку, запровадивши мита на американський бурбон , як це було в 2017 році.

«Європейський Союз, ми повинні визнати, переважно приймає ідіотські рішення», – додав він.

Мита Трампа ставлять ультраправих лідерів Європи в незручне становище – Politico

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua