Стрес під час вагітності: як правильно діяти

08 квітня 2025 р. 03:34

08 квітня 2025 р. 03:34


Українці живуть в умовах підвищеної небезпеки та постійного стресу. У зоні небезпеки перебувають і майбутні матері, рівень стресу яких може значно підвищуватися під час війни. Фахівці Центру громадського здоров'я (ЦГЗ) розповіли, в чому полягає небезпека стресу для вагітних та як він впливає на здоров'я матері та дитини.

Чому стрес є небезпечним для вагітних

У ЦГЗ пояснили, що перші 1000 днів життя дитини (від зачаття до двох років) — є критичним періодом для її здоров'я та розвитку.

«Формування здоров'я майбутнього малюка значною мірою залежить від стану матері під час вагітності. У цей час закладаються основи фізичного та психічного добробуту дитини. Здоровий спосіб життя матері без шкідливих звичок, її збалансоване харчування та відсутність стресових ситуацій сприяють оптимальному розвитку плоду, а вплив будь-яких негативних факторів може мати тривалі наслідки», – йдеться у повідомленні.

Стрес – це природна реакція організму, яка допомагає нам адаптуватися до раптових змін і подразників. Але, постійний, хронічний стрес може серйозно впливати на наше фізичне та психічне здоров’я.

Фахівці підкреслили, що особливо небезпечний хронічний стрес для вагітних, оскільки викликає зміни в роботі ключових систем організму: серцево-судинної, ендокринної, імунної, дихальної та травної.

Як стрес впливає на матір і дитину

У ЦГЗ підкреслили, що є такий механізм впливу стресу на вагітну та її плід:

  • через підвищений рівень стресу вагітна може відчувати фізичний дискомфорт – безсоння, головний біль та нудоту;
  • під впливом стресу у вагітних можу змінюватися харчові звички, що може призвести до недостатньої або надмірної маси тіла. Це може підвищити ризик гестаційного діабету та передчасних пологів;
  • нездорові способи подолання стресу (куріння, вживання алкоголю або наркотиків), до яких вдаються деякі жінки, суттєво збільшує ризик ускладнень вагітності;
  • тривалий стрес може ослабити імунну систему, збільшити ризик розвитку інфекційних хвороб;
  • підвищення артеріального тиску, що може стати тригером розвитку прееклампсії – небезпечного стану, що може загрожувати здоров’ю матері та дитини;
  • зростання рівня тривоги через економічну, соціальну напругу, що негативно впливає на вагітних.

У ЦГЗ підкреслили, що вплив тривалого стресу під час вагітності може бути пов'язаний з підвищеним ризиком певних психоемоційних та поведінкових труднощів у дитини в майбутньому.

Як зменшити вплив стресу під час вагітності

Фахівці дали такі рекомендації:

  • рухатися – можна робити легкі вправи (займатися пренатальною йогою або гуляти пішки). Це сприяє зниженню стресу та покращенню самопочуття.
  • збалансовано харчуватися – вживати достатню кількість білків, вітамінів та мінералів, що сприяють здоров'ю матері та плода;
  • не вживати алкоголь та тютюн – якщо складно відмовитись від цих звичок самостійно, то можна звернутись до лікаря, або скористатися безоплатним сервісом «Я кидаю курити!»;
  • просити про допомогу – жінки, які відчувають захист і підтримку з боку партнера, менше хвилюються перед пологами та почуваються впевненіше;
  • відпочивати – можна робити дихальні вправи, медитувати, слухати музику. Це сприяє заспокоєнню;
  • обмежити негативну інформацію – слід уникати надмірного споживання новин. Краще зосередитися на тому, що підтримує і додає сил.

У ЦГЗ додали, що вагітним важливо не соромитися обговорюйте свої проблеми з близькими та не нехтуйте допомогою фахівців медичної та психологічної підтримки.

Раніше у МОЗ дали рекомендації щодо 10 корисних продуктів, якими можна «заїдати» стрес.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для постановки будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!

Стрес під час вагітності: як правильно діяти

Джерело: zn.ua (Політика)