У Британії жінка народила дитину після трансплантації матки

08 квітня 2025 р. 04:28

08 квітня 2025 р. 04:28


36-річна Грейс Девідсон, якій у підлітковому віці діагностували рідкісне захворювання – відсутність матки – народила дитину, пише The Guardian.

За її словами, вони з чоловіком, 37-річним Ангусом, отримали «найбільший подарунок, про який могли коли-небудь мріяти».

Вони назвали свою доньку Емі Ізабель на честь сестри Грейс, Емі Пердью, яка у 2023 році пожертвувала сестрі власну матку під час восьмигодинної операції, та Ізабель Кіроґа, хірурга, яка допомогла вдосконалити техніку трансплантації.

Девідсон розповіла, що була шокована, коли вперше взяла на руки свою доньку, яка з'явилася на світ шляхом планового кесаревого розтину 27 лютого в лікарні Королеви Шарлотти і Челсі в Лондоні.

«Важко було повірити, що вона справжня. Я знала, що вона наша, але в це просто важко повірити», – пригадує вона.

За словами жінки, пара завжди мала надію, що трансплантація матки буде успішною і дозволить їм створити сім'ю.

«Але тільки з появою доньки ми зрозуміли, що це реальність», – говорить жінка.

Успішний кейс дає нову надію жінкам, які народилися без матки або у яких вона не функціонує. У Великій Британії було проведено ще три трансплантації матки від померлих донорів, і медики сподіваються, що реципієнтки матимуть дітей.

Вартість трансплантації матки у Британії сягає 25 тисяч фунтів стерлінгів, але попит на участь у програмі, яка фінансується Womb Transplant UK, існує.

Благодійна організація має дозвіл на 10 трансплантацій від померлих донорів і п'ять трансплантацій від живих донорів. Там сподіваються, що Національна служба охорони здоров'я в майбутньому фінансуватиме такі операції.

Народження Емі Ізабель стало результатом 25 років новаторських досліджень під керівництвом професора Річарда Сміта, клінічного керівника благодійної організації, який був в операційній разом з Кірогою під час пологів дитини, яка народилася вагою 2,04 кг.

«Я відчуваю велику радість, неймовірну - через 25 років після початку цього дослідження у нас нарешті з'явилася дитина, маленька Емі Ізабель. Дивовижно, справді дивовижно. Ми всі пролили багато сліз під час цього процесу – безперечно дуже емоційного. Це дійсно щось неймовірне», – розповів Сміт журналістам.

Девідсон, дієтолог з північного Лондона, народилася з синдромом Майєра-Рокітанського-Кюстера-Гаузера, рідкісним захворюванням, яке вражає приблизно одну з п’яти тисяч жінок: вони мають недорозвинену або відсутню матка. Яєчники натомість продовжують функціонувати, виробляючи яйцеклітини та жіночі гормони, що робить зачаття можливим.

Перед тим, як отримати донорську матку, Девідсон та її чоловік пройшли лікування від безпліддя та створили сім ембріонів, які були заморожені для ЕКЗ.

У лютому 2023 року жінці зробили операцію – пересадили матку від 42-річної Пердью, яка має двох донечок. Через кілька місяців один із збережених ембріонів підсадили Грейс за допомогою ЕКЗ.

Пердью сказала, що спостерігати за тим, як її сестра і зять стають батьками, було «абсолютною радістю» і «вартувало кожної миті» того, через що їй довелося пройти, щоб пожертвувати свою матку.

Аби організм Грейс Девідсон не відторгнув матку сестри, вона змушена була приймати імунодепресанти під час вагітності. Наразі жінка говорить, що обов'язково хоче мати ще одну дитину.

Перша в світі пересадка матки була здійснена 2000 року в Саудівській Аравії, проте через проблеми із згортанням крові її довелося видалити через 99 днів.

У 2011 році в Турції провели подібну операцію: жінці вдалося завагітніти, проте на 8 тижні за медичними показаннями їй було зроблено аборт.

З 1999 року вчені навчились проводити успішні подібні операції щурам, із отриманням здорового потомства. З моменту першої успішної трансплантації матки від живого донора в 2012 році, коли доньці пересадили матку від матері, в усьому світі було проведено понад 100 процедур, що призвело до народження близько 70 дітей.

Найбільшого успіху у впровадженні цієї техніки досягли команди зі Швеції та США. Перші успішні пологи після трансплантації відбулися у Швеції в 2014 році: 36-річна жінка народила хлопчика Вінсента.

Потенційними бенефіціарами трансплантації матки є жінки, які за медичними показаннями не можуть виношувати вагітність. Крім випадків, коли жінка народжується без матки, багатьом іншим жінкам дітородного віку видаляють матку через рак, міому, пролапс або надзвичайно рясні менструації.

Хоча жінки без утроби все ще можуть бути генетичними матерями – якщо ембріони, створені з їх яйцеклітин, виношуються і народжуються сурогатними матерями – трансплантація ж матки дає їм шанс виносити та народити власних дітей.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!

У Британії жінка народила дитину після трансплантації матки

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua