Зеленський розповів, що не сподобалося Бессенту і чому Україна не підписала угоду про копалини

10 квітня 2025 р. 00:19

10 квітня 2025 р. 00:19


Президент України Володимир Зеленський розкритикував підхід міністра фінансів США Скотта Бессента щодо підписання угоди про видобуток корисних копалин . За його словами, аби документ було підписано та ратифіковано Верховною Радою, угода має бути вигідною обом країнам.

“Я просто захищаю те, що належить Україні. Угода повинна бути вигідна і Сполученим Штатам Америки, і Україні. Це правильно", – сказав Зеленський під час спілкування з журналістами у середу.

Він розповів деякі подробиці візиту Бессента в лютому та його наполягань на тому, щоб  Україна негайно підписала привезений ним документ.

"Я вважаю, проблема пана Бесента в його підході. І те, з чим він приїхав, і він сказав: ви зараз повинні це підписати… Стукати пальцем по договору і казати "зараз треба підписати" – на це я міг йому  лише сказати "припиніть стукати пальцем і давайте говорити предметно". Напевне, він очікував іншого діалогу, але я не вважаю Україну третьосортною країною. Я вважаю, що ми маємо спілкуватись на рівних, незважаючи на те, що я президент, а він не президент. Я вважаю, що він – громадянин Америки, я – громадянин України. І ми повинні поводитись з повагою один одного. Під час діалогу я йому це продемонстрував, що напевно в якомусь сенсі йому не сподобалось ", – розповів Зеленський.

За його словами, того дня він попросив команди міністра фінансів і прем’єр-міністра України, які вже провели зустрічі з Бессентом, ознайомити його з позитивними та негативними сторонами цього документу. З їх короткого резюме було зрозуміло, що документ ще не готовий.

"Бо там були деякі пункти, що не відповідають нашій Конституції та нашому законодавству тощо. Все це я йому сказав", – розповів Зеленський.

Він додав,  що Україна в цьому діалозі "виглядала  на гідному рівні".

Президент також висловив упевненість, що угода буде підписана і ратифікована в Парламенті. Однак вона мусить бути серйозною і принести користь обом країнам. Він розповів, що крім іншого, йшлося, про розробку американською стороною родовищ на нині окупованих територіях України.

"Це можна було б зробити. Я вважаю, що все в руках партнерів. Можна створити угоду, яка модернізує Україну. Коли це вигідно, коли це партнерство, коли країни вкладаються разом. Я завжди говорив, що повинен бути паритет, і це одна з умов, яка буде представлена нашою технічною групою… Якщо ти партнер у фонді, в якому все повинно бути 50/50 – не можна просто забрати те, що було. Можна розраховувати на модернізацію, майбутній видобуток. І це класно. Вкладайтеся, вибудовуйте, знаходьте, робіть розвідку, забирайте те, що на тимчасово окупованій території, працюймо разом" , – зауважив він.

Президент також наголосив, що прагне створити успішну історію з україно-американськими відносинами і досягти успіху та безпеки.

В  інтерв’ю скандальному журналісту Такеру Карлсону міністр фінансів США Скотт Бессент  згадав перепалку в Овальному кабінеті 28 лютого та звинуватив українського президента в тому, що він нібито зірвав підписання угоди про рідкісноземельні копалини.

У статті «Чому «смаколики» для Трампа перетворилися на угоду, яку неможливо перетравити» Лана Зеркаль , Надзвичайний і Повноважний Посол, член координаційної ради UAFP аналізує, чи залишається в України шанс зберегти і підтримку США, і свою свободу у вирі колоніальних вимог, шантажу санкціями та відсутності співмірних за потужністю союзників.

Зеленський розповів, що не сподобалося Бессенту і чому Україна не підписала угоду про копалини

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua