Код доступу до медичних даних: за яких умов лікар може запитати його по телефону

10 квітня 2025 р. 01:39

10 квітня 2025 р. 01:39


Попри війну, в Україні працює Електронна система охорони здоровʼя (ЕСОЗ). Повідомлення від ЕСОЗ є головним способом підтвердження дій та інформування пацієнтів. Але бувають випадки, коли шахраї, представляючись медпрацівниками, зв'язуються з пацієнтами та запитують підтвердження на ті чи інші дії ЕСОЗ. Фахівці Національної служби здоров'я України (НСЗУ) розповіли , чи можуть медичні працівники телефонувати пацієнтам для підтвердження дій в електронній системі.

Чи телефонують медпрацівники пацієнту, щоб отримати підтвердження дій в ЕСОЗ

У НСЗУ пояснили, що є процеси, коли медпрацівнику потрібно отримати підтвердження тієї чи іншої інформації у пацієнта.

«При цьому отримати таке підтвердження можливо не обов'язково відвідуючи лікаря», – йдеться у повідомленні.

Фахівці зауважили, що лікар може особисто зателефонувати пацієнту або ж зв'язатися через месенджери, якщо в процесі проведення верифікації ним виявлено, що у персональних даних пацієнта є помилка або неточність.

Лікар телефоном може уточнити, чи актуальні дані пацієнта та за потреби – змінить їх. Для цього пацієнт має повідомити лікарю код підтвердження з повідомлення.

У НСЗУ наголосили, що в ЕСОЗ не передбачена жодна «тимчасова перереєстрація» та її підтвердження через смс-повідомлення.

Що робити, коли телефонують фейкові медпрацівники

Якщо пацієнту хтось дзвонить та представляється медичним працівник, йому слід дотримуватися таких рекомендацій:

  • переконатися, що вам телефонує ваш сімейний лікар чи його представник (реєстратор закладу або медсестра);
  • якщо це дійсно лікар чи його представник – потрібно запитати, для чого потрібне підтвердження даних. Слід перевірити смс-повідомлення та Viber від відправника ESOZ та назвати лікарю відповідний код;
  • якщо виникли певні сумніви – необхідно запитати, з якого медзакладу телефонують. Також можна туди самостійно, використовуючи офіційний номер (наприклад, з сайту лікарні);
  • якщо дзвінок здається підозрілим – можна записатися на консультацію до свого сімейного лікаря. Лікар пояснить необхідність, чому потрібно підтвердити ваші дані.

У НСЗУ підкреслили, що справжній медичний працівник не проситиме надати інформацію про банкові паролі чи фінансові дані.

Раніше у Національній службі здоров'я України розповіли, чи повинен сімейний лікар давати особистий номер телефона пацієнтам.

Код доступу до медичних даних: за яких умов лікар може запитати його по телефону

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua