вологість:
тиск:
вітер:
Кредити в Україні 2025: у Нацбанку дали поради, як не потрапити в "борговий зашморг" (відео)
Після початку повномасштабної війни українці почали брати менше кредитів, однак за останній рік цей показник виріс на 25%. У НБУ поділились секретами, як оцінити свою здатність виплатити борг і не взяти борг у ненадійної організації.
Про це в ефірі телемарафону 10 квітня розповіла директорка Департаменту фінансової стабільності Національного банку України Первін Дадашова.
Нині використання кредитних коштів — звичайна практика, але вона безпосередньо залежить від сприйняття людьми економічної ситуації. У перший рік повномасштабної війни обсяги кредитування в Україні падали, але зараз вони відновлюються.
Однак про надмірні борги не йдеться, загалом заборгованість населення становить приблизно 10% його доходів. Одяг кредитування у 2024 році зріс на 25%, але все ще залишається нижчим за довоєнні показники. При цьому небанківські фінансові установи дали українцям в 10 разів менше коштів у борг, ніж банки.
Проте у НБУ визнають, що навіть попри гарні показники в цілому, українці можуть зіштовхнутись з надмірним борговим навантаженням.
Дадашова дала кілька порад, як не потрапити в "борговий зашморг":
- уважно вивчити умови кредиту (терміни повернення, відсоткову ставку й комісії) — вони мають бути вказані на сайті та в договорі;
- якщо детальної інформації немає, лише заманлива пропозиція — слід пошукати кращий варіант;
- порівняти суму кредиту й додаткових витрат (відсотки, комісії) зі своїми доходами — якщо потрібно буде віддавати понад 40% заробітків, варто готуватись до життя в економії або відмовлятись.
"За умови стабільної невисокої інфляції тривалий проміжок часу ставки за кредитами знижуватимуться. Однак і в країнах ЄС беззаставні споживчі кредити зазвичай дорожчі за, наприклад, іпотечні. Тож, беручи такий кредит, варто передусім розраховувати на свою фінансову спроможність повернути борг", — наголосила Дадашова.
Нагадаємо, у ЗМІ нагадали про важливе правило, щоб не переплачувати за комунальні послуги .
Також журналісти підрахували, на яку пенсію в Україні може розраховувати людина, яка не має страхового стажу .

Новини рубріки

Чому засекречено зарплату керівника «Укрпошти»? Компанія дала пояснення
18 квітня 2025 р. 09:25

Художниця, волонтерка та боєць Третьої штурмової. Згадаймо Маргариту Половінко
18 квітня 2025 р. 09:25

РФ обстріляла Україну: у Харкові 50 постраждалих, є руйнування в Дніпрі та Сумах (фото, відео)
18 квітня 2025 р. 09:00