Авторське право: правовий статус об’єктів, згенерованих штучним інтелектом

13 квітня 2025 р. 13:07

13 квітня 2025 р. 13:07


Сьогодні використання об'єктів, згенерованих штучним інтелектом (ШІ), стає масовим явищем, тому що будь-яка особа може з допомогою ШІ отримати текст, зображення, відео й інший результат та використати його в ЗМІ, книжках, соціальних мережах, на вебсайтах. Однак мало хто замислюється про правовий статус об’єктів, згенерованих у такий спосіб, що неминуче призводить до порушення майнових прав на такі об’єкти. Ми піднімемо завісу над правовим полем, на якому народжуються і використовуються об'єкти, згенеровані ШІ.

Що каже закон?

1 січня 2023 року, коли набрав чинності Закон України «Про авторське право і суміжні права» №2811-IX (далі — закон про авторське право), на правовому полі України з’явилося право особливого роду (sui generis) на неоригінальні об’єкти, згенеровані комп’ютерною програмою (стаття 33 закону про авторське право). Слід зазначити, що у законі під комп’ютерною програмою мають на увазі ШІ, наприклад, ChatGPT .

Довідка ZN.UA

Неоригінальним об’єктом , згенерованим комп’ютерною програмою (далі — неоригінальний об’єкт), є об’єкт, що утворений у результаті функціонування комп’ютерної програми без безпосередньої участі фізичної особи в утворенні цього об’єкта.

Відповідно до закону про авторське право ШІ може також використовуватися як комп’ютерна технологія, завдяки якій фізична особа створює твір. Таким чином, ШІ може використовуватися за двома сценаріями .

По-перше, для генерації неоригінального об’єкта. Для того щоб на виході ШІ отримати неоригінальний об’єкт, користувач пише запит (промпт), у якому просить ШІ згенерувати об’єкт, наприклад малюнок. Вихідною інформацією ШІ є неоригінальний об’єкт, згенерований ШІ без безпосередньої участі фізичної особи.

Неоригінальні об’єкти не підпадають під дію авторського права, а охороняються правом особливого роду (sui generis).

По-друге, як комп’ютерна технологія для створення твору фізичною особою. У цьому разі на виході ШІ на запит користувача з’являється неоригінальний об’єкт, який творчо опрацьовується користувачем шляхом внесення змін, які є оригінальними. Такий творчо опрацьований користувачем неоригінальний об’єкт стає вже твором, який охороняється авторським правом.

Слід зазначити, що з’ясувати, чи брала фізична особа безпосередню участь в утворенні твору або ж ні, складно, оскільки на сьогодні відсутні будь-яка офіційна методика, що дає змогу це зробити. Судова практика в цьому питанні в Україні відсутня.

Розберемося із цією проблемою самостійно, поспілкувавшись із ChatGPT у написанні статті для онлайн-публікації. Йдеться про статтю, яка перед вашими очима. Хочу зауважити, що я написав її самостійно, а ChatGPT був тільки моїм співрозмовником і редактором.

Оскільки будь-яка стаття починається з назви, то я почав працювати над статтею під робочою назвою «Про майнові права на об’єкти, створенні спільно з ChatGPT». Коли статтю було написано, мій редактор — ChatGPT — надав рекомендації щодо її покращення та запропонував кілька альтернативних варіантів назви статті.

Слід зазначити, що згенеровані ChatGPT назви статті є неоригінальними об’єктами, оскільки я не брав безпосередньої участі в їхньому утворенні. Аналіз запропонованих варіантів назви статті дозволив мені сформулювати нову назву твору. І тепер назва статті є твором, створеним фізичною особою з використанням комп’ютерних технологій.

Оскільки назва статті є оригінальною, то вона охороняється авторським правом. А надані ШІ рекомендації щодо змісту статті були враховані.

Р озпорядження майновими правами на неоригінальний об’єкт

Майнові права на неоригінальний об’єкт можуть бути передані (відчужені) іншій особі в порядку, передбаченому статтею 49 закону про авторське право, тобто за договором про передання (відчуження) майнових прав.

Суб’єкт права особливого роду (sui generis) на неоригінальний об’єкт протягом строку дії цього права має виключне право надавати іншим особам дозвіл на використання цього об’єкта будь-якими способами в порядку, передбаченому статтею 50 закону про авторське право, тобто за ліцензійним (субліцензійним) договором.

Строк дії права особливого роду (sui generis) на неоригінальний об’єкт закінчується через 25 років , що обчислюються з 1 січня року, наступного за роком, в якому згенеровано неоригінальний об’єкт.

Слід зазначити, що внаслідок утворення неоригінального об'єкта особисті немайнові права не виникають . Це означає, що у книжці, статті, малюнку на іншому неоригінальному об’єкті відсутній автор.

Постає запитання: як у цьому разі вказувати особу, якій належать права на неоригінальний об'єкт?

Для повідомлення про особу, якій належать майнові права на неоригінальний об’єкт, згенерований ШІ, можна застосовувати такий запис:

« Майнові права на ________ (назва неоригінального об’єкта) належать _______ (ПІБ суб’єкта права особливого роду), згенерованого _____ (вказати рік) ______ (вказати назву ШІ, наприклад, ChatGPT) ».

Якщо у підручнику, книжці та іншому творі використовуються неоригінальні об’єкти як ілюстрації, то такий об’єкт можна супроводжувати написом, що складається з таких елементів:

— назви об’єкта, згенерованого ШІ, наприклад тексту, зображення;

назви ШІ, наприклад ChatGPT;

дати, коли об’єкт був згенерован ий ;

— видання, яке опублікувало цей об’єкт, або інтернет-ресурсу.

Вважаю, що будь-який об’єкт, згенерований ШІ, є неоригінальним об’єктом, тому що ШІ у будь-якому випадку зробить свій внесок у згенерований об’єкт, який може стати твором, створеним фізичною особою з використанням комп’ютерних технологій, якщо користувач ШІ творчо його опрацює.

Авторське право: правовий статус об’єктів, згенерованих штучним інтелектом

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua