Трамп за допомогою торгових переговорів хоче натиснути на партнерів, щоб ізолювати Китай – WSJ

16 квітня 2025 р. 08:57

16 квітня 2025 р. 08:57


Адміністрація президента США Дональда Трампа хоче використати переговори щодо тарифів для тиску на торгових партнерів Сполучених Штатів, пише The Wall Street Journal з посиланням на джерела. Таким чином США хочуть змусити партнерів обмежити угоди з Китаєм.

Суть такого шантажу полягає в тому, щоб домогтися від торгових партнерів США зобов'язань щодо ізоляції китайської економіки в обмін на зниження торгових та тарифних бар'єрів, запроваджених Білим домом. Американські чиновники хочуть використати переговори з більш ніж 70 країнами, щоб ті в результаті заборонили Китаю постачати свої товари через їхню територію. Також США хочуть домогтися від партнерів заборони для китайських фірм розміщуватись у їхніх країнах. Натомість нібито партнери США зможуть уникнути американських тарифів і не вбирати дешеві промислові товари Китаю у свої економіки.

У виданні зазначили, що ці заходи покликані завдати удару по й без того хиткій економіці Китаю, а також змусити Пекін сісти за стіл переговорів із меншими важелями впливу напередодні можливих переговорів між Трампом та головою КНР Сі Цзіньпіном. Конкретні вимоги можуть відрізнятися залежно від держави, враховуючи ступінь її залучення до китайської економіки.

Білий дім та Міністерство фінансів США не відповіли на прохання про коментар.

За словами людей, знайомих із перебігом обговорень, американські чиновники вже висловлювали цю ідею на ранніх переговорах із деякими країнами. Сам Трамп натякнув на цю стратегію 15 квітня, заявивши Fox Noticias, що він розгляне можливість змусити країни обирати між США та Китаєм. Так він відповів на питання про те, що Панама вирішила не відновлювати свою роль в ініціативі «Пояс і шлях» – глобальній інфраструктурній програмі Китаю для країн, що розвиваються.

Одним із «мозків» цієї стратегії є міністр фінансів Скотт Бессент. Він же взяв на себе провідну роль у торгових переговорах після того, як 9 квітня Трамп оголосив про 90-денну паузу у взаємних тарифах для більшості країн, але не для Китаю.

За словами джерел WSJ, Бессент запропонував цю ідею Трампу під час зустрічі у Мар-а-Лаго 6 квітня. Міністр фінансів заявив, що поступки з боку торгових партнерів США можуть завадити Пекіну та його компаніям уникнути американських тарифів, експортного контролю та інших економічних заходів.

Ця тактика є частиною ширшої стратегії Бессента щодо ізоляції китайської економіки. Вона останнім часом набирає обертів серед чиновників Трампа. Суперечки про масштаби та серйозність американських тарифів продовжуються, але чиновники здебільшого згодні з планом Бессента щодо Китаю.

Він передбачає відсікання КНР від американської економіки за допомогою тарифів і, можливо, навіть витіснення китайських акцій з американських бірж. У недавньому інтерв'ю Fox Business Бессент не виключив, що адміністрація намагатиметься провести делістинг китайських акцій. Проте, кінцева мета політики адміністрації щодо Китаю поки що не зрозуміла.

Також неясно, чи з усіма країнами антикитайська лінія почала переговори. Деякі країни не чули від американських перемовників вимог щодо Китаю, кажуть люди, знайомі з перебігом переговорів, хоча вони визнають, що переговори перебувають на ранніх стадіях. Багато хто очікує, що рано чи пізно адміністрація Трампа висуне вимоги, пов'язані з Китаєм.

Бессент і раніше демонстрував бажання отримати антикитайські обіцянки від торгових партнерів США. Наприкінці лютого він заявив, що Мексика запропонувала зрівнятися з американськими тарифами на Китай у рамках переговорів щодо тарифів Трампа, запроваджених через торгівлю фентанілом. Бессент назвав пропозицію Мексики «приємним жестом», але ця ідея не знайшла підтримки в адміністрації.

З того часу Бессент став грати активнішу роль торгових переговорах. Він очолив переговори про взаємні тарифи після того, як 9 квітня Трамп оголосив про 90-денну паузу. Міністр фінансів має зустрітися із міністром економічного розвитку Японії вже 16 квітня. Також Бессент склав список країн, які, на його думку, можуть незабаром укласти угоди зі США, включаючи Японію, Велику Британію, Австралію, Південну Корею та Індію.

Китай веде свою торгову дипломатію. Цього тижня Сі відвідав В'єтнам – великого торгового партнера США, який сильно постраждав від тарифів Трампа, – і підписав з урядом Ханоя десятки економічних зобов'язань.

За словами колишнього старшого директора з міжнародної економіки в Раді національної безпеки Джо Байдена Пітера Харрела, Китай розглядає торговий гамбіт Трампа у відповідь як можливість. Але можливості Китаю протидіяти торговельній політиці США обмежені, додав експерт. Коли США залишаються «великим нетто-імпортером», Китай скорочує свій імпорт з решти світу і фокусується на самозабезпеченні.

«Китай не збирається замінювати США як джерело попиту на продукцію, яку виробляють багато з цих країн, що розвиваються. Тому економічна сторона питання виявиться складною для Китаю, але я думаю, що вони гратимуть у політику досить розумно», – сказав Харрелл.

Нагадаємо, Пекін запровадив 125% мита проти США після того, як американський президент Дональд Трамп вкотре підвищив тарифи проти Китаю, які загалом досягли 145%. Китайський лідер Сі Цзіньпін заявив , що в тарифній війні не буде переможців і вже почав шукати «союзників», зокрема закликав ЄС об'єднати зусилля, щоб протистояти «одностороннім залякуванням».

Трамп, який розпочав глобальну тарифну війну, оголосивши про нові мита як проти противників, так і проти союзників, призупинив на 90 днів частину тарифів, відкривши можливість для переговорів.

Ця пауза, однак, не торкнулася Китаю. Економічні причини та стратегічні мотиви антикитайської політики Трампа пояснював економіст Олексій Кущ у статті « США vs Китай. Анатомія Глобальної економічної війни ».

Трамп за допомогою торгових переговорів хоче натиснути на партнерів, щоб ізолювати Китай – WSJ

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua