СЗЧ: що може загрожувати військовому

18 квітня 2025 р. 04:16

18 квітня 2025 р. 04:16


В Україні оголошений воєнний стан та триває загальна мобілізація. В цей період призову підлягають військовозобов'язані чоловіки, які отримують повістки. Бувають випадки, коли військові вдаються до самовільного залишення військової частини (СЗЧ). Фахівці адвокатського об'єднання «Бачинський та партнери» розповіли , що таке СЗУ та які можуть бути наслідки для військовослужбовців.

Які випадки підпадають під СЗЧ

Юристи пояснили, що самовільне залишення військової частини або місця служби включає такі випадки:

  • відмова військовослужбовця від продовження служби після закінчення строку служби;
  • безпідставний відхід військовослужбовця з військової частини або місця служби тривалістю до трьох діб;
  • неявка військового строкової служби вчасно без поважних причин на службу у разі звільнення з частини, переведення або призначення, нез’явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до трьох діб;
  • відмова військовослужбовця від виконання вказівок командира частини, що не суперечать вимогам законодавства та військових нормативних актів;
  • у разі самовільного залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також військовозобов’язаним та резервістом під час проходження зборів тривалістю до десяти діб;
  • неявка військового вчасно на службу без поважних причин у разі призначення або переведення тривалістю до десяти діб;
  • неявка військовослужбовця з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до десяти діб.

Юристи додали, що СЗЧ та дезертирство – це різні речі.

«Люди, які пішли з частини без поважних причин вважаються дезертирами за умов доведення факту ухилення від служби», – йдеться у повідомленні.

Чи є СЗЧ порушенням закону

Фахівці зазначили, що СЗЧ є порушенням військової дисципліни та підлягає кримінальній відповідальності згідно зі статтею 407 Кримінального кодексу України.

Юристи наголосили, що це злочин, за який можна бути притягнутим до кримінальної відповідальності, яка передбачає позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років.

«Самовільне залишення військової частини або місця служби може мати наслідки та для майбутньої кар’єри військовослужбовця. Також він може втратити можливість отримати певні посади у державній службі та бути обмеженим у виборі професії», – резюмували вони.

Раніше адвокат адвокатського об'єднання «Актум» Дмитро Кушнаренко розповів, що очікує людину, яка сплатила штраф за неявку по повістці.

СЗЧ: що може загрожувати військовому

Джерело: zn.ua (Політика)