вологість:
тиск:
вітер:
Україна готується боротися з наслідками ядерного удару чи аварії – ЗМІ
Приблизно через два тижні після того, як російський БпЛА влучив у саркофаг Чорнобильської АЕС , Україна уклала угоду із ізраїльською фірмою Pluri, яка є розробником клітинної технології на основі плаценти, про допомогу в розробці екстреного реагування на променеву хворобу у разі радіологічної катастрофи, пише ізраїльська газета Times of Israel.
Видання зазначає, що компанія Pluri (раніше Pluristem) уклала угоду про ексклюзивну співпрацю з українським банком пуповинної крові Гемафонд для накопичення та розповсюдження своєї плацентарної клітинної терапії PLX-R18 як потенційного засобу лікування небезпечної для життя променевої хвороби.
Стан, також відомий як гемопоетичний гострий радіаційний синдром (H-ARS), виникає, коли людина піддається впливу високого рівня іонізуючого випромінювання, наприклад під час ядерної атаки чи аварії. Внаслідок ураження відбувається руйнування кісткового мозку та клітин крові, що призводить до важкої анемії, інфекції та кровотечі. Смерть, як наслідок, може настати через чотири-вісім тижнів, якщо не отримати ефективного лікування.
Pluri працювала над розробкою 3D-технології для імітації того, як живі клітини взаємодіють з тілом, щоб рости та розширюватися, останні двадцять років. Біотехнологічна фірма використовує стовбурові клітини, отримані з плаценти, переданої здоровими жінками, які народили за допомогою кесаревого розтину в лікарнях по всій країні. Окремі клітини плаценти культивуються у запатентованій 3D-біореакторній системі з мікросередовищем, яке нагадує та імітує людське тіло.
«Клітини є будівельними блоками життя – все в нашому світі починається і закінчується клітинами», — заявив комерційний директор Pluri Німрод Бар Цві.
Він розповів, що використовуючи технологію 3D-розширення клітин, одну клітину плаценти можна розмножити на мільярди різних клітин. В результаті клітинами однієї плаценти можна лікувати понад 20 000 пацієнтів.
«Наприкінці цього процесу ми маємо флакон, який містить певну кількість наших розширених клітин плаценти залежно від дозування, необхідного для пацієнта. Коли флакон із клітинами вводять у м’яз, це стимулює власні можливості людського організму для реактивації та регенерації клітин крові, пом’якшує наслідки радіаційного опромінення, і ми бачимо, як відбувається відновлення», - пояснив він ідею.
У Pluri кажуть, що їхнє лікування на основі клітин стимулює та відновлює виробництво всіх трьох типів клітин крові, що виробляються в кістковому мозку: білих і червоних кров’яних тілець, а також тромбоцитів.
Згідно з умовами угоди про співпрацю з Гемафондом і за умови отримання зовнішнього державного та приватного фінансування, Pluri вироблятиме та постачатиме 12 000 доз свого PLX-R18, достатніх для лікування 6 000 людей. Дози зберігатимуться та управлятимуться Гемафондом і в разі потреби доставлятимуться до медичних закладів по всій Україні.
«Наразі немає інших методів лікування радіаційного отруєння, які б використовували стовбурові клітини, взяті з плаценти, наскільки нам відомо», — сказав Бар Цві.
Pluri і Гемафонд заявили, що вони також планують просувати клінічні випробування, щоб зареєструвати терапію PLX-R18 як протирадіаційний засіб і отримати необхідні регуляторні дозволи від Міністерства охорони здоров'я України. Очікується, що співпраця потенційно принесе понад 100 мільйонів доларів для обох сторін.
«Наші кріосховища та логістична мережа дають нам хороші позиції для підтримки впровадження PLX-R18 як потенційно важливого інструменту для забезпечення готовності до радіаційних надзвичайних ситуацій в Україні», — сказав засновник Гемафонду Ярослав Ісаков.
Він додав, що на разі розробка методу лікування є запобіжним, але компанія хоче бути готовою відреагувати в разі виникнення потенційної надзвичайної ситуації.
У Pluri кажуть, що протестували свою методику лікування радіаційного опромінення як на людях, так і на тваринах і вона продемонструвала збільшення рівня виживаності з 29% у групі плацебо до 97% у групі лікування.
Введення PLX-R18 як профілактичного заходу за 24 години до радіаційного опромінення та знову через 72 години після опромінення призвело до збільшення рівня виживаності з 4% у групі плацебо до 74% у групі лікування.
Зазначимо, що Росія неодноразово погрожувала застосувати щодо України ядерну тактичну зброю та навіть минулого року змінила свою ядерну доктрину. Тепер РФ може завдати ядерного удару навіть у відповідь на атаку БпЛА.

Новини рубріки

Ватикан назвав причину смерті Папи Римського Франциска
21 квітня 2025 р. 21:46

Прикордонники попередили про можливі затори на кордоні
21 квітня 2025 р. 21:25

Смерть Папи Римського та відступ військ РФ з околиць Покровська. Головне за 21 квітня
21 квітня 2025 р. 21:20