вологість:
тиск:
вітер:
«Бука» повертається до Києва. Театр «Золоті ворота» готує «стендап дипломованої філософині»
3 і 4 травня на сцені київського академічного театру «Золоті ворота» – прем’єра вистави «Бука» за п’єсою Лєни Лягушонкової та Катерини Пенькової. Постановку здійснила режисерка Таня Губрій, художник-постановник – Богдан Поліщук.
Це своєрідний стендап героїні на прізвисько Бука – дипломованої філософині, яка працює аніматоркою дитячих свят. Бука відверто й гостроіронічно (а подекуди саркастично) говорить на різні теми, зокрема на ті, що досі залишаються табуйованими в нашому суспільстві.
Під час вистави Бука замислюється над своїм життям: чого встигла досягти до 35 років. Іронічно оцінюючи себе, героїня перевіряє, наскільки відповідає поширеним уявленням про «щасливу» та «успішну» жінку і розуміє, що зовсім у них не вписується.
«Це історія про те, як усвідомити, що ти – крінж, і при цьому продовжувати ним залишатися», – каже Лєна Лягушонкова, яка подала ідею п’єси.
Натхненням для авторок став комедійно-драматичний британський серіал «Флібег» («Погань») компанії Two Brothers Pictures для BBC Three у співпраці з Amazon Studios та моновистава Fleabag Фібі Воллер-Брідж – але «Бука» звучить по-нашому: і смішно, і боляче, і чесно.
«Вирішили, що хочемо виставу про таку персонажку, але нашу, місцеву», – розповідає Катерина Пенькова. Назву «Бука» трактують як «людина, що рідко посміхається».
У березні 2022 п’єсу планував поставити Максим Голенко у Дикому театрі, але через повномасштабне вторгнення прем’єру скасували. Єдине сценічне втілення відбулося у польському Бидгощі. І от тепер – «Бука» повертається у Київ . У форматі казки, але дорослої.
Режисерка Таня Губрій визначила жанр вистави як «монолог принцеси, якій набридло мовчати».
«Для мене ця вистава – казка про дорослу дівчинку, яка продовжує вірити та шукати любов серед байдужого світу. Це історія про соціальні ролі, які жінки змушені грати, і про нав’язані, несправжні мрії, що здаються недосяжними. Бука, як і кожна з нас, прагне бути почутою, прийнятою та знайти власний шлях до щастя», – каже Таня Губрій.
Вона наголошує, що казка тут – не втеча, а спосіб побачити реальність: «Казка – це архетип, у якому ми впізнаємо себе ще з дитинства. Вона – про чорно-біле, про добро і зло, про перемогу любові. Але що стається, коли доросла жінка намагається втиснути себе в цю форму?» – ставить риторичне питання режисерка. Додає: «Бука» – це спроба розібратися, чому ми досі мислимо себе у «принцесних» категоріях: хто врятує, хто полюбить, хто дозволить бути. Формат казки дає можливість іронізувати, перебільшувати, гратися з символами – і водночас говорити про дуже болючі, особисті теми», – каже Таня Губрій.
У постановці задіяні акторки Дар'я Ковбасюк, Христя Люба та Дар'я Пльондер .
«Я запросила до участі акторок, яких справедливо вважають одними з найкращих серед театральних талантів Києва. Ми давно працюємо разом – вони добре знають мене, а я – їх. Цього разу я вирішила додати до вистави новий штрих і залучила студенток акторської майстерні Ірми Вітовської – Дар’ю Ковбасюк та Дар’ю Лисенко. На репетиціях ми іноді впадаємо в істеричні напади сміху і дуже хочемо, щоб глядачі також змогли щиро посміхнутися і відчути себе частиною цієї вистави», – коментує Таня Губрій.
Із твором драматургині Лєни Лягушонкової режисерка працює вдруге. Попередня робота – вистава «Кортес» у «Золотих воротах» – отримала найбільше нагород фестивалю-премії «Гра»-2024, зокрема відзнаки отримали режисерка та драматургиня.

Новини рубріки

Ударні дрони атакували ввечері Одесу та Полтаву: спалахнули масштабні пожежі
23 квітня 2025 р. 00:52

Каллас попередила США про наслідки визнання Криму частиною РФ
23 квітня 2025 р. 00:52

День святого Юрія: історія та заборони
23 квітня 2025 р. 00:52