Від потягів до танків: оборонна трансформація заводу у Німеччині

23 квітня 2025 р. 17:47

23 квітня 2025 р. 17:47


У Гьорліці на сході Німеччини старовинний завод з виробництва потягів готується до радикальної трансформації: замість залізничних вагонів тут готуються до випуску компонентів для бойових машин. Виробництво, що існувало 176 років, пережило кілька змін власників, але цього разу йдеться не про чергову реструктуризацію, а про перехід до оборонної промисловості.

Про це сьогодні, 23 квітня, повідомляє Financial Times .

Завод, яким раніше володів французький виробник Alstom, планували закрити в межах оптимізації витрат та перенесення виробництва у країни з нижчими зарплатами. Однак у грудні минулого року німецько-французький оборонний концерн KNDS викупив підприємство й оголосив, що воно буде виготовляти деталі для основних бойових танків Leopard II та бойових машин піхоти Puma.

KNDS зобов’язався зберегти близько 350 із 700 робочих місць, що стало полегшенням для громади. «Це сумно, що ми досі змушені виготовляти зброю», — зазначив Карстен Лібіг, який представляє третє покоління родини, що працювало на заводі.

Перехід заводу до оборонного виробництва став частиною ширшого тренду в німецькій промисловості. З 2020 року оборонні витрати Німеччини зросли майже на 80% і досягли понад €90 млрд. Компанії Rheinmetall, Diehl Defence, Hensoldt та інші активно розширюються, залучаючи працівників із галузей, що занепадають, зокрема, автомобільної.

Разом з тим, у Німеччині точаться дебати щодо довгострокових наслідків мілітаризації. Місцеві лідери, як-от прем'єр Саксонії Міхаель Кречмер, наголошують на збереженні робочих місць і зміцненні безпеки. Проте профспілки, зокрема IG Metall, ставлять під сумнів сталість такої зайнятості: «Чи може виробництво танків бути стійким заняттям? Сподіваюся, що ні», — сказав представник профспілки Аксель Дрешер.

Політичний контекст залишається напруженим. У Гьорліці майже половина виборців підтримала партії, які виступають проти військової підтримки України. Колишній кандидат у мери від AfD Себастіан Віппель прямо запитує: «Чи будуть ці танки передані Україні? Це було б неприйнятно».

Нагадаємо, у травні 2024 року Сполучені Штати передали Україні 31 танк М-1А1 Abrams . Ними був оснащений один батальйон 47-ї окремої механізованої бригади української армії, яка вела бої на захід від Авдіївки на сході України. Протягом кількох місяців запеклих боїв 47-ма механізована бригада втратила вісім із 69-тонних чотиримісних танків М-1 — переважно через російські безпілотники. Один з українських членів екіпажу танка пізніше визнав, що бригада могла б використовувати М-1 по-іншому, якби вони були краще захищені від вибухонебезпечних російських безпілотників.

Від потягів до танків: оборонна трансформація заводу у Німеччині

Джерело: zn.ua (Політика)