За даними ЗМІ, у Білому домі говорять про зняття санкцій з «Північного потоку-2». Рубіо та Віткофф це заперечили

24 квітня 2025 р. 08:56

24 квітня 2025 р. 08:56


У Білому домі в рамках дискусій щодо припинення війни в Україні  обговорюють питання скасування санкцій щодо російського газопроводу « Північний Потік-2 », і, можливо, з інших активів РФ у Європі, пише Politico з посиланням на п’ять джерел, знайомих з ситуацією. Водночас у Держдепі заперечують таку інформацію.

Як зазначили у виданні, зняття санкцій з одного із основних трубопроводів Росії, який з’єднує її родовища природного газу із Західною Європою, стане різким розворотом у політиці США. Вперше санкції ввели під час попередньої каденції президента Дональда Трампа. Президент Джо Байден спочатку відмовився від обмежень, але відновив їх після повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

Відновлення «Північного потоку-2» могло б принести Москві фінансовий прибуток. Однак для цього потрібно, аби Євросоюз знову погодився купувати російський газ, який постачали б цим трубопроводом. А така перспектива, зазначили у виданні, виглядає малоймовірною з огляду на плани Євросоюзу відмовитися від імпорту російської енергії. Однак скасування санкцій означатиме дипломатичний переворот для Росії та серйозну поступку з боку Трампа.

Спецпредставник Білого дому Стів Віткофф був головним прихильником скасування санкцій, повідомили Politico люди, знайомі з ходом переговорів. Видання пише, що Віткофф доручив своїй команді скласти список усіх енергетичних санкцій, які США наклали на Росію. Однак у спільній заяві Білого дому держсекретар Марко Рубіо та Віткофф заперечили дискусії про послаблення санкцій.

«Це неправда. Ніхто з нас не мав жодних розмов про зняття санкцій з Росії в рамках мирної угоди з Україною. Це просто абсолютно вигаданий і безвідповідальний репортаж від Politico. Якщо в них є хоч унція журналістської чесності, вони повністю відкличуть цю вигадку», – процитували в Politico.

Трамп критикував «Північний потік» під час свого першого терміну і під час передвиборчої кампанії. Він нападав на Байдена за те, що той відмовився від санкцій щодо проєкту ще 2021 року, а потім знову їх запровадив.

Співрозмовник видання зазначив, що, хоча Віткофф висунув ідею скасування санкцій, пов’язаних з енергетикою, ця ідея поки що не знайшла великої популярності в Білому домі, і Рубіо намагався її зірвати.

Серед людей, які виступають проти цієї ідеї, є Рубіо та міністр внутрішніх справ Даг Бергам. Останній також є головою Ради з енергетичного домінування Білого дому. За словами ще одного джерела, деякі в уряді США вважають, що Росія ввела Віткоффа в оману щодо масштабів економічних можливостей для США у відновленні ділових зв’язків з Росією.

«Існує внутрішня дискусія в Білому домі між людьми, які домінують у сфері енергетики — Бергамом, який хоче мати ринки для американського СПГ, — і Віткоффом, який хоче бути ближчим до Росії», – сказав один із співрозмовників Politico.

Повернення Росії статусу головного постачальника енергоресурсів у Європі було б «кровопролиттям для американських виробників [нафти і газу]», додало джерело.

Держдепартамент не відповів на запитання журналістів. Міністерство внутрішніх справ також не відповіло на електронний лист із запитаннями до Бергама.

Виконавчий директор компанії аналізу ринку S&P Global Commodity Insights Лоран Русекас пояснив, що  у разі відновлення Росією поставок газу через «Північний потік-2», а також газопровід Arctic-2, світові ціни на газ впадуть. Тоді американські експортери, як, наприклад, Cheniere Energy, стануть прямими конкурентами РФ.

«Якщо ви повернете російський газ на ринок, це зменшить апетити потенційних покупців американського ЗПГ», — сказав Русекас.

За даними джерел видання, кілька сторонніх людей лобіюють в адміністрації президента США скасування санкцій. Одним із прибічників такої ідеї є Стівен Лінч – голова глобальної приватної інвестиційної компанії Monte Valley Partners із Маямі.

Лінч спеціалізувався на купівлі активів енергетичної інфраструктури, які раніше належали Росії. Він і його партнери 2007 року придбали частини російської нафтової компанії ЮКОС з великою знижкою. Нещодавно він придбав швейцарську філію російської фінансової компанії «Сбербанк». Він подав заявку на отримання ліцензії від Міністерства фінансів США в рамках своїх зусиль щодо купівлі трубопроводу.

Представник Monte Valle не відповів на запитання.

Матіас Варніг, колишній шпигун і близький друг президента Росії Владіміра Путіна, який перебуває під санкціями США, також працює над відновленням роботи трубопроводу за підтримки американських інвесторів. Він зв’язався з командою Трампа через представників американського бізнесу, і вважається, що його зусилля не пов’язані з консорціумом Лінча. Команда Байдена не була зацікавлена ​​в спробах Лінча купити трубопровід минулого року.

Раніше міністр закордонних справ РФ Сєргєй Лавров підтвердив, що між США та Росією йде обговорення теми газопроводів «Північних потоків». За його словами, буде «цікаво», якщо американці використають свій вплив та змусять європейців не відмовлятися від газу з РФ.

Своєю чергою FT повідомляло, що колишній виконавчий директор Nord Stream 2 AG та близький друг Владіміра Путіна Маттіас Варніг розробив план  перезапуску «Північного потоку-2» до Європи за підтримки американських інвесторів. Таке рішення вимагатиме від США скасування санкцій проти Росії, від Росії — погодження відновити продажі, які вона припинила під час війни, а від Німеччини — дозволити надходження газу до будь-яких потенційних покупців у Європі.

За даними ЗМІ, у Білому домі говорять про зняття санкцій з «Північного потоку-2». Рубіо та Віткофф це заперечили

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua