Лише з початку року в Україні зафіксували пів сотні випадків булінгу в школах та дитсадках

24 квітня 2025 р. 16:16

24 квітня 2025 р. 16:16


Освітній омбудсмен Надія Лещик повідомила, що з початку 2025 року отримала вже 50 звернень щодо насильства, жорстокого поводження з дітьми, зокрема булінгу в закладах освіти. Про це вона написала на своїй сторінці у Facebook .

Лещик зазначила, що частина керівників закладів освіти намагається приховати ці факти та не сприяє наданню допомоги потерпілим. Іноді навіть батьків потерпілих дітей або кривдників просять просто забрати документи із закладу освіти.  Водночас часом на ситуацію не реагують навіть самі батьки дітей.

«Щоб долати насильство, жорстоке поводження, зокрема булінг у наших школах, маємо діяти системно, об'єднувати зусилля та залучати всіх учасників освітнього процесу – батьків, учнів, педагогів. Маємо пам'ятати, що вкрай важливою є роль дорослого. Саме від його дій чи бездіяльності часто залежить, чи буде у дітей віра у спроможність щось змінити, чи відчують вони підтримку, чи буде їм надалі безпечно у закладі освіти, чи він стане місцем страху, безсилля, а чи простором толерантності, взаємоповаги, спокою», - підкреслила омбудсвуменка.

Лещик зазначила, що насамперед чи не найважливішою є роль керівника закладу освіти, оскільки він повинен належно реагувати у разі виникнення проблемних ситуацій  та дбати про профілактику булінгу. Вона закликала керівників закладів освіти та інших учасників освітнього процесу не замовчувати ситуації насильства, жорстокого поводження, в тому числі булінгу, оскільки це лише сприятиме повторенню ситуацій. А від цього страждатимуть не лише діти, а й педагоги.

«Іноді керівники не повідомляють правоохоронні органи, тому що бояться, що це негативно позначиться на репутації закладу освіти або ситуація набуде розголосу. Але в результаті замовчування таких ситуацій не розв’язує, а лише загострює проблему й призводить до поганих наслідків для всіх учасників освітнього процесу, зокрема керівника закладу», - наголосила вона.

Лещик додала, що в окремих випадках особисто звернулась до поліції з проханням перевірити дії керівництва закладів освіти та  можливого порушення законодавства через неповідомлення випадки булінгу, та проханням вжити заходів для притягнення до відповідальності винної особи.

Вона нагадала, що керівник закладу освіти має повідомити про випадки булінгу як батьків, так і відповідні органи впродовж доби після надходження заяви та  виявлення відповідних ознак насильства або жорстокого поводження. Таке повідомлення має бути здійснене в такі короткі терміни, щоб забезпечити належний захист прав дитини.

«Таке повідомлення має здійснюватися незалежно від того, яке рішення прийняла Комісія з розгляду випадку булінгу. Адже саме суд встановлює факт булінгу і визначає відповідальність кривдника або його батьків», - підкреслила омбудсвумен та підкреслила, що ігнорувати не можна навіть одноразове насильство.

З іншого боку Лещик підкреслила, що іноді стає очевидним невиконання своїх обов'язків уже батьками. В таких випадках відповідні звернення надсилають до Служби у справах дітей, щоб вони взяли ситуацію в таких сім'ях до уваги, а також до поліції.

Про те, як булінг впливає на успішність дітей - читайте докладніше у статті Оксани Онищенко « Новий «PISA-шок» чи надія? Про що розповіло свіже дослідження PISA ».

Лише з початку року в Україні зафіксували пів сотні випадків булінгу в школах та дитсадках

Джерело: zn.ua (Політика)