вологість:
тиск:
вітер:
Будівництво Військового Меморіалу: скарги на непрозорість, “свої” проектувальники та Біркадзе-консультант
Про проблеми з будівництвом Національного Меморіалу йдеться у сюжеті Bihus.Info.
На 11-ий рік російсько-української війни в Україні досі відсутнє Національне військове меморіальне кладовище – місце вшанування та увіковічення пам’яті загиблих героїв. Закон про його зведення було проголосовано тільки у 22-му році, з місцем будівництва визначились лише у 2024-му.
Тендер на будівництво першої черги кладовища оголосили влітку минулого року. Одразу після оголошення результатів закупівля на 1,75 млрд грн потрапила у скандал. Справа у тому, що на торги прийшов лише один учасник – концерн з трьох компаній, який був створений на наступний день після оголошення тендеру. Більше того, журналісти одразу встановили, що за ширмою концерну стоять “ідеолог” Великого будівництва Юрій Голик та бізнесмен Георгій Біркадзе. Про цей скандал Bihus.Info вже розказувало раніше.
Учасники концерну, а з ними і представники замовника (ДП “НВМК”), публічно не підтверджували знайомство з Голиком чи Біркадзе. Проте, як з’ясували журналісти Bihus.Info, Біркадзе виступав консультантом (радником) цього проекту. Зокрема, це підтвердив директор ДП “НВМК” Ярослав Пронюткін: “Він був як консультант, приходив на наради”. Зокрема, в квітні 2024-го Біркадзе разом їздив з Пронюткіним та головним архітектором Меморіалу Сергієм Дербіним (раніше Дербін працював над проектами в Дніпрі, якими опікувався Голик) в США на військовий цвинтар в Арлінгтоні.
Також журналісти з власних джерел встановили, що за 2 місяці до оголошення тендеру на будівництво Біркадзе виїжджав за кордон з Олександром Ісаєвим – співвласником компанії, що після цієї поїздки увійшла до концерну, який і переміг на торгах.
Більше того, про непророзість процесів навколо проекту може свідчити і той факт, що за проектно-кошторисну документацію по Меморіалу відповідало одеське приватне підприємство “Терра Інжиніринг”. Саме на основі розроблених цією фірмою документів і формується технічне завдання та вимоги на тендерах.
“Терра Інжиніринг” – реальна фірма з багаторічним досвідом. Проте переважно увесь її досвід пов’язаний з розробкою документації для будівництва доріг. Більше того, найбільші свої підряди ця компанія почала отримувати зі стартом Великого будівництва, “ідеологом” якого був Голик.
Власники цієї фірми – Юрій Ларкін та Алла Осмокеску. Інтереси першого у цьому бізнесі представляв Олексій Сичук, який свого часу працював в одеському обласному автодорі та у фірмі з орбіти ОНУР груп (турецька група, що стала відомою завдяки Великому будівництву).
Друга власниця “Терра Інжиніринг” Осмокеску – вчителька молодших класів з Ізмаїлу. Проте серед її родичів можна побачити Олега Антонюка, який також працював у автодорох різних регіонів України та керував інститутом з проектування доріг – ДП “Укрдіпродор”.
Директор “Терра Інжиніринг” – Валентин Євродокименко. Свого часу паралельно з керування цією проектною компанією він працював на “Євроелітбуд”. Це та сама фірма, співвласника якої Біркадзе возив за кордон і яка у складі концерну перемогла на тендері на будівництво.
Наразі будівництво Меморіалу триває. Керівництво ДП “НВМК” сподівається розпочати перші поховання військових вже в травні цього року. Це не означатиме, що проект завершений, наразі йдеться лише про перший частину першої черги будівництва – поховальні поля, центральний заїзд, частина парковки та комунікації.
Далі за планом розбудова – зокрема, передбачений крематорій. Щоправда, торги на другу чергу будівництва наразі призупинено через скаргу на вимоги. На засідання 11-го березня АМКУ виніс рішення про внесення змін до умов тендеру.
До речі, за словами Пронюткіна, Біркадзе вже не з’являється на нарадах.

Новини рубріки

Путін сказав Віткоффу про готовність до переговорів з Україною без попередніх умов – Кремль
26 квітня 2025 р. 17:37

У Римі завершилося поховання Папи Франциска
26 квітня 2025 р. 17:37

Росіяни вдарили по Костянтинівці й Покровському району: 3 загиблих, 8 поранених
26 квітня 2025 р. 17:36