вологість:
тиск:
вітер:
Анна Дев'ятко: "Випуск недопрацьованого ПЗ — це бомба уповільненої дії для бізнесу і користувачів"
Міжнародна експертка в тестуванні та автоматизації ПЗ розповіла, чому якість застосунків стала ключовою для бізнесу і споживачів і як грамотне тестування прискорює розробку та впровадження IT-продуктів.
Сучасний світ неможливо уявити без програмного забезпечення, але його якість часто залишається під питанням. Великі збої, як-от інцидент із CrowdStrike 19 липня 2024 року, коли недопрацьоване оновлення спричинило глобальні перебої в роботі авіакомпаній, служб таксі та екстреної допомоги, нагадують про важливість тестування. Прямий збиток компаніям зі списку Fortune 500 тоді оцінили в 5,4 мільярда доларів. Анна Дев'ятко, міжнародний експерт у забезпеченні якості та надійності програмного забезпечення, розробила стратегію автоматизації тестування, що підвищує безпеку систем. Зокрема, в компанії PGA Tour загальна ефективність завдяки переходу на нові технології зросла на 35%. З талановитою IT-фахівчинею поговорили про те, як грамотне тестування пришвидшує розробку, економить ресурси та запобігає катастрофічним наслідкам.
- Анно, глобальні збої, подібні до інциденту з CrowdStrike, показують, наскільки критичними можуть бути помилки в ПЗ. Як можна мінімізувати такі ризики?
- Єдиний надійний спосіб — це тестування. Жодне програмне забезпечення не повинно виходити на ринок недопрацьованим. Це якраз той випадок, коли треба сім разів відміряти, перш ніж відрізати — краще витратити час на перевірку, ніж стикатися з катастрофічними наслідками. Тестування дає змогу виявляти й усувати дефекти на ранніх етапах розроблення, коли виправлення потребують мінімальних витрат часу, грошей і сил. Воно не тільки забезпечує відповідність продукту очікуванням користувачів, а й захищає компанії від фінансових втрат, операційних збоїв і репутаційних ризиків. Випуск недопрацьованого ПЗ — це бомба уповільненої дії для бізнесу і користувачів. Як ми бачимо, ціна помилки може обчислюватися мільярдами доларів.
- Ви понад 10 років допомагаєте випускати надійні застосунки компаніям із різних країн світу. Що дав вам цей досвід?
- Досвід роботи в різних країнах дозволив мені глибше зрозуміти різні підходи до тестування і найкращі світові практики. Я освоїла як ручне, так і автоматизоване тестування, включно з фронтендом, бекендом і API. Працювала в Україні, потім у США, вивчила нові методології та стандарти. Цей досвід переконав мене, що тестування — це не просто етап розробки, а основа створення безпечних і надійних IT-рішень, які здатні витримувати виклики сучасного світу.
- Для компанії IronSource ви оптимізували тестування складної системи з високим навантаженням, яка обробляла мільйони запитів на показ реклами в мобільних додатках. Ваші автотести допомогли виявляти критичні помилки на ранніх етапах розроблення і прискорили релізи вдвічі. У чому суть вашої методики, якщо коротко?
- Моя стратегія автоматизації охоплює всі рівні тестування, прискорює процеси на всіх етапах розробки та підвищує стабільність випуску нових версій. Методика передбачає використання гібридних підходів з оптимізацією ресурсів, що дає змогу ефективно впроваджувати автоматизацію у великих і складних проєктах. Наприклад, гібридний підхід до аналізу дефектів і поліпшення якості продукту сприяє не тільки виявленню та виправленню помилок, а й впровадженню поліпшень у процес розроблення, що допомагає уникнути повторення тих самих проблем у майбутньому та значно підвищує якість кінцевого продукту.
- Ваші стандарти тестування також підвищили ефективність розподілених команд у компаніях Sigma Software і PGA Tour. Які ключові поліпшення ви запропонували?
- Вони полягали у впровадженні єдиних стандартів написання тест-кейсів, розробці шаблонів тестової документації, оптимізації процесів відстеження помилок і управління тестуванням, що скоротило час на аналіз інцидентів і підвищило прозорість роботи QA-команди. Автоматизація рутинних тестів знизила навантаження на тестувальників і прискорила цикл розробки. Ця методика дійсно справила великий вплив на глобальні проєкти з командами в різних регіонах, покращуючи комунікацію і синхронізацію, скорочуючи втрати часу на координацію і прискорюючи реакцію на зміни у вимогах. Новий процес тестування дав змогу синхронізувати роботу QA-інженерів у різних часових поясах і практично виключити дублювання тестів.
- Щоб ваші методики тестування стали частиною робочих процесів у компаніях, ви навчаєте колег. На які моменти ви звертаєте їхню увагу насамперед?
- Я роблю акцент на розробку ефективних тест-кейсів — пояснюю важливість покриття функціоналу, бізнес-логіки та негативних сценаріїв. Навчаю принципів ризик-орієнтованого підходу, що дає змогу прискорити процес без втрати якості. Показую, як правильно інтегрувати тести в CI/CD, щоб скоротити час релізів і підвищити надійність продукту. Ділюся методиками тестування в роботі з високонавантаженими системами, знайомлю з новими інструментами. Усе це сприяє успішній реалізації проєктів і позитивно впливає на загальну ефективність команд і якість продуктів.
- У компанії PGA Tour саме ви наполягли на оптимізації процесів та інтеграції нових інструментів, що поліпшило управління проєктами та істотно підвищило загальну ефективність роботи. Як ще впровадження інновацій у сфері тестування та якості впливає на фінансові результати компаній?
- Грамотно вибудуваний процес тестування дає змогу компаніям не просто уникнути серйозних збитків під час запуску сучасних версій ПЗ, а й збільшити прибуток. Наприклад, у Sigma Software я брала участь у проєкті для Roku, пов'язаному зі створенням рекламної платформи. Одним із ключових завдань проєкту було забезпечення високої надійності та масштабованості платформи, а також інтеграція з різними рекламними мережами та партнерами. Передові методи автоматизованого тестування, які я запропонувала, значно прискорили випуск нових функцій і знизили кількість критичних помилок. Оптимізація процесів, а також ретельне тестування інтеграцій забезпечили стабільність роботи платформи навіть за високих навантажень. Завдяки цим поліпшенням продукт став більш конкурентоспроможним, що призвело до залучення нових рекламодавців і збільшення прибутку клієнта на 25%.
- Ви вважаєте штучний інтелект своїм помічником?
- Безумовно! Використання штучного інтелекту стає важливим інструментом у розвитку цифрових рішень. Наприклад, в індустрії спорту AI активно застосовується для поліпшення користувацького досвіду. Так, компанія PGA Tour, яка є одним із провідних світових брендів у сфері професійного гольфу, використовує AI для автоматичної генерації коротких коментарів до ігор, надаючи докладне відстеження ударів, що робить трансляції турнірів більш доступними та інформативними для глядачів. Цей приклад показує, як сучасні технології можуть змінювати індустрію, покращуючи взаємодію з користувачами і залучаючи нову аудиторію.
- Анно, якби вам потрібно було сформулювати головний принцип, який має лежати в основі розробки ПЗ, щоб б це було?
- Головний принцип — це відповідальність. Кожен рядок коду, кожен реліз мають проходити через призму якості та безпеки. Ми створюємо не просто програми, ми створюємо інструменти, від яких залежать життя, бізнеси та репутації. І тут немає місця компромісам — тільки ретельне тестування і прагнення до досконалості.

Новини рубріки

У Міноборони ФРН вважають, що передача ракет Taurus не вплине на перебіг війни в Україні
28 квітня 2025 р. 16:24

Стало відомо, коли розпочнеться конклав для обрання нового Папи Римського
28 квітня 2025 р. 16:24

Путін оголосив про нове «перемир'я»
28 квітня 2025 р. 16:24