Відпустка для військових: які види передбачені

29 квітня 2025 р. 04:08

29 квітня 2025 р. 04:08


Військові, які захищають нашу країну з перших днів війни, яку розпочала Росія , мають право на певні соціальні гарантії. Юристка та керівниця військового напряму «Юридичної сотні» Ольга Марко розповіла «Українській правді», на які види відпусток можуть розраховувати військові.

Щорічна основна відпустка

Військові мають право на щорічну відпустку тривалістю 30 календарних днів. Її можна брати частинами, але менш як 15 днів поспіль. До цієї кількості не зараховують час на дорогу до місця відпустки і назад, а додатково виділяють до 2 діб в один кінець у межах України.

У перший рік служби до кінця календарного року захиснику нараховують 2,5 дні відпустки за кожен місяць, проведений у війську. Тобто, якщо боєць долучився до лав Збройних Сил у квітні, то може розраховувати на 22 дні відпустки в поточному році.

Під час щорічної основної відпустки зберігається грошове та матеріальне забезпечення військового. Крім того, держава має оплатити вартість проїзду до локації, де він відпочиватиме, і назад до місця проходження служби.

При цьому є важлива умова – бійцю можуть підписати відпустку лише, коли на той момент у підрозділі відсутні не більше 30 відсотків особового складу.

Юристка пояснила, що зазвичай у підрозділах складають графіки з датами відпусток.

За законом, військовому, який захворів під час основної відпустки, після одужання продовжують її на кількість днів, яку той «втратив» через хворобу. Для цього боєць мусить мати довідку від медзакладу і завірити її у керівника міського або районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).

Відпустка за сімейними обставинами або з інших поважних причин

Військовий може отримати такий вид відпустки:

  • коли уклав шлюб – до 10 календарних днів;
  • якщо хтось із рідних помер або в нього/неї тяжкий стан здоров'я – до 7 календарних днів, якщо це стосується дружини (чоловіка), батька, матері, вітчима, мачухи, сина, дочки, пасинка, падчерки, рідного брата, рідної сестри, людини, яка виховувала військового або батьків його дружини (чоловіка). До 3 календарних днів, якщо це стосується інших рідних;
  • у випадку пожежі або іншого стихійного лиха, яке торкнулося сім'ї військового – до 15 календарних днів;
  • в інших виняткових випадках – до 3 календарних днів.

«Відпустка надається за умови підтвердження сімейних або інших поважних причин відповідними документами. Це випадки, коли присутність військовослужбовця в сім'ї необхідна. Немає обмежень у кількості таких відпусток. Якщо є підтвердження, її можна брати декілька разів на рік», – пояснила юристка.

До тривалості відпустки за сімейними обставинами не зараховують час, який захисник витратив на дорогу. Така перерва від служби відбувається без збереження грошового забезпечення, тобто своїм коштом.

Відпустка за знищену ворожу техніку

Додатковий відпочинок за знищену техніку надають військовим, які беруть безпосередню участь у бойових діях.

Тривалість відпустки залежить від виду ворожої техніки і може варіюватися від 1 до 5 днів. Види техніки та кількість відпочинку, яка їм відповідає, можна знайти у постанові Кабінету міністрів.

Якщо техніку вдалося знищити кілька разів за рік, то такі відпустки можна сумувати. Однак загальна кількість днів не може бути більшою за 15. До цієї тривалості не належить час на дорогу в обидва боки.

Юристка Ольга Марко зауважила, що за бажанням відпустку за знищення ворожої техніки вдасться взяти разом із щорічною основною.

Відпустка у звʼязку з вагітністю та пологами

Такий вид відпочинку доступний лише жінкам військовим. Відпустку у зв'язку з вагітністю можна отримати за постановою госпітальної або гарнізонної військово-лікарської комісії. Саме ВЛК вирішує, з якого дня у військовослужбовиці з'являється право на відпустку. Постанову оформлюють довідкою про вагітність, яку можна знайти у наказі МОУ № 402.

Відпустка для догляду за дитиною

Якщо обоє батьків дитини – військові, то відпустку для догляду за дитиною може отримати лише один з них. Вирішити, хто тимчасово покине службу, мають змогу самі батьки, пояснила юристка.

Таку відпустку надають на період, поки дитині не виповниться три роки. Або ж до шестирічного віку дитини, якщо вона потребує домашнього догляду за медичним висновком.

Відпустка після звільнення з полону

З квітня 2024 року захисники, які повернулися з полону, можуть отримати додаткову відпустку тривалістю 90 календарних днів. Її не можна ділити на частини.

За законом, після полону військовий може повністю звільнитися з лав Збройних Сил. Однак він може розраховувати на тримісячний відпочинок, якщо вирішив продовжити службу.

Відпустка для лікування

Таку відпустку надають за висновком ВЛК. Підставами можуть бути хвороба або поранення (контузія, травма, каліцтво). Під час відпустки для лікування військовий може перебувати лише в закладі охорони здоров'я.

За словами експертки, її тривалість – 30 днів, однак перерва від служби може тривати й 45 або 60 днів, якщо з'являються відповідні медичні показання після травм або оперативного лікування.

Якщо є потреба лікуватися після завершення цього періоду, то ВЛК може продовжити відпустку на таку ж кількість днів.

Пенсійне забезпечення військових в Україні регулюється окремим законодавством. Зокрема, законом встановлено особливі умови розрахунку розмірів виплати, а також вимоги щодо стажу та віку виходу на пенсію. Нагадаємо, коли військові можуть звернутися за перерахунком пенсійних виплат.

Відпустка для військових: які види передбачені

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua