вологість:
тиск:
вітер:
Заступник голови ОП закликав не політизувати запровадження держнагляду за місцевою владою
Заступник голови офісу президента України Віктор Микита висловив позицію офісу президента щодо запровадження державного нагляду за органами місцевого самоврядування. Він заявив, що ОП підтримує завершення в Україні реформи децентралізації, яка розпочалася з передачі на місця значних повноважень, але зараз потребує ефективного контролю, який, за його словами, має бути збалансованим, пише у статті "Нагляд за ОМС. Системна реформа чи формальність під гроші ЄС?" редакторка відділу внутрішньої політики ZN.UA Інна Ведернікова.
Микита вказує, що в разі існування можливості оперативно зупиняти незаконні рішення органів місцевого самоврядування, багатьох кримінальних проваджень проти них могли б не відкривати . Він додає, що зупинення незаконних рішень ОМС дало б змогу без залучення правоохоронців запобігати порушенням закону.
Заступник голови ОП зазначає, що ефективно діяти на випередження могли б перфекти, які мали б право зупиняти рішення ОМС.
"Нам потрібен практичний рамковий закон, який надалі можна буде деталізувати у співпраці з громадами. Це передбачає активну участь як мерів великих міст, так і представників сільських громад. Їхні інтереси різняться, тому важливо обговорити нові підходи на єдиному майданчику, наприклад, у межах Конгресу місцевих і регіональних влад", - пояснює Микита.
За його словами, реформа місцевих держадміністрацій має поетапно рухатися. Першочерговими завданнями він називає запровадження дієвого державного нагляду та створення єдиного реєстру рішень місцевих рад. Микита повідомляє, що державні органи без цього реєстру не будуть знати, чи зупинено певне рішення та, відповідно, не зможуть реагувати вчасно. Микита стверджує, що проєкт закону №13150 відповідає вищезазначеним завданням.
Заступник голови ОП також називає запровадження реєстру рішень "практичним питанням" та додає, що без цього реальний контроль забезпечити неможливо.
"Скептицизм і політичні маніпуляції навколо ідеї реєстру шкодять реформі й гальмують необхідні зміни", - заявляє Микита.
Він також розповів про те, що голів районних державних адміністрацій треба обирати через кадровий резерв на основі конкурсу.
"І це все є в законопроєкті №4298. Але для повноцінної реалізації моделі потрібні зміни до Конституції, оскільки сьогоднішні повноваження РДА недостатні. Тому все це — в майбутньому", - зазначає Микита.
Він повідомляє також, що деякі асоціації органів місцевого самоврядування виступають проти будь-яких обмежень та виступають за розширення повноважень міських голів, зокрема у сфері розподілу коштів держбюджету.
"Це зрозуміло, але інтереси державності мають залишатися пріоритетом. Без контролю ми ризикуємо втратити керованість, особливо в критичних ситуаціях", - додає заступник голови ОП.
За його словами, нині Раді важко працювати через політизацію цієї реформи. Микита вказує, що хтось займається популізмом, а хтось — переслідує власні інтереси.
"Проте є шанс ухвалити базовий закон, який створить фундамент для подальших змін. Наступні кроки — продовжити співпрацю з громадами, розмежувати повноваження між ОМС і центральною владою, надати громадам більше реальних повноважень", - стверджує він.
Микита вказує, що ОП виступає за передачу ОМС адміністрування місцевих податків. Мова йде про збір за оренду комунального майна чи землі. В ОП вважають, що таке рішення дасть змогу громадам зменшити втрати, які нині, за словами Микити, сягають десятків мільярдів гривень. Він додає, що, якщо цього не зробити, то ефективної децентралізації не буде.
Голова Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко вважає, що в законопроєкті №13150 про місцеві держадміністрації, як і в №3124 та 13150-1 мова йде лише про контроль над громадами , а не про комплексні зміни. Директор Інституту розвитку територій Юрій Ганущак вказує, що реформа МДА, яка пропонується вищезазначеними законопроєктами, є імітацією.

Новини рубріки

Лідери Британії, Франції і Німеччини вирішили не їхати до Києва 9 травня – Politico
29 квітня 2025 р. 20:17

Трамп зацікавлений у всеосяжному припиненні вогню як мінімум на 30 днів – Келлог
29 квітня 2025 р. 20:17

Розслідування Forbidden Stories щодо Рощиної. МЗС закликає світ відреагувати на злочини РФ
29 квітня 2025 р. 20:14