вологість:
тиск:
вітер:
Дмитро Бордусенко: "Інвестиції у фінансову аналітику завжди окупаються"
Фахівець із фінансового аналізу в міжнародних компаніях розповів, чому фінансисти почали займатися автоматизацією, і як цифрова трансформація робить бізнес сучасним і конкурентоспроможним.
У сфері підприємництва, де кожен показник і вибір відіграють важливу роль, фахівець з фінансової аналітики стає незамінним експертом, здатним перетворювати дані на цінні знання. Ці професіонали працюють у банках, інвестиційних фондах, страхових компаніях, великих корпораціях і малому бізнесі. За прогнозами міжнародної компанії маркетингових досліджень GMI , у період з 2024 до 2032 року світовий ринок фінансової аналітики зросте на 11,6%, а отже, роль експертів зросте. Навіщо компаніям потрібні фінансові аналітики і чому сфера їхніх інтересів стала межувати з IT, поговорили з професіоналом у цій галузі Дмитром Бордусенком. У великих торгових, фармацевтичних, технологічних українських і міжнародних компаніях він керував фінансовою цифровою трансформацією, яка скоротила їхні витрати і зміцнила позиції на ринку.
— Дмитре, останніми роками спостерігається стрімке зростання попиту на фінансових аналітиків. Чому ця професія стала такою затребуваною?
— Актуальність професії фінансового аналітика зумовлена, насамперед, зростаючою складністю фінансових ринків. Аналітики допомагають ухвалювати рішення в умовах невизначеності, прогнозують тенденції та оцінюють ризики. Вони розробляють фінансові стратегії та плани для довгострокового розвитку, керують ризиками та мінімізують їх, оптимізують витрати.
— Ви як фінансовий аналітик теж виявляєте неефективні статті витрат і розробляєте стратегії підвищення рентабельності. Наприклад, для світового гіганта у сфері молочної продукції та дитячого харчування — компанії Danone — розробили алгоритм "Оптимальний маршрут", який знизив витрати на логістику на 10%. У чому полягає рішення, якщо коротко?
— У компанії існувала проблема неефективної логістики між заводами та дистриб'юторами: реальні витрати не враховувалися, а частина маршрутів виявлялася збитковою. Спільно з менеджером з доставки я проаналізував кілька сценаріїв і розробив динамічну модель вибору маршрутів. В основу лягли параметри: мінімальне плече доставки, утилізація автопарку, вартість транзитних складів і виключення тупикових напрямків, де до 20% рейсів йшли вхолосту.
Для прозорого контролю витрат створив дашборд, який став основним інструментом моніторингу для всіх регіональних команд. Координував роботу відділів продажів, логістики та фінансів для досягнення єдиного KPI — зниження логістичних витрат на 10%.
Проєкт було визнано еталонним для Danone в СНД, а методика згодом була адаптована і в інших країнах присутності компанії.
— Сучасний бізнес дедалі частіше стикається з необхідністю обробки великих даних, робити це вручну стає надзвичайно складно. Над розв'язанням проблеми працюють не тільки IT-фахівці, а й фінансові аналітики. Ви, зокрема, впроваджуєте автоматизацію бюджетування. Який відчутний ефект вона дає?
— Не секрет, що багато компаній досі працюють з фінансами в Excel. Співробітники звикли до цієї програми, вважають її зручною, але насправді вона вже не справляється з обсягом даних, що спричиняє помилки, часом фатальні для компанії. Автоматизацію бюджетування я вважаю однією з основних частин цифрової трансформації бізнесу. У провідній українській фармацевтичній компанії "Артеріум" я відігравав провідну роль у робочій групі з впровадження такого IT-рішення. Там стара система "падала" при навантаженні понад 200 користувачів. Перехід з Excel на хмарну систему ліквідував цей "ефект Ікара" і скоротив помилки в даних на 30%. Нова платформа працює для 500 і більше співробітників без збоїв. Тут же я вперше впровадив предиктивну аналітику: тепер відділи бачать, як їхні рішення вплинуть на бюджет через 3-6 місяців. Трудовитрати фінансово-економічної служби знизилися на 35% за рахунок автоматизації 60 рутинних операцій. Уже через рік після впровадження система в компанії стала використовуватися на 98%.
— Цей проєкт став кейсом для вишів — як приклад успішної цифрової трансформації у фармі. А ви вважаєте його універсальним? Усі фінансові аналітики можуть використовувати такий підхід?
— Сам принцип автоматизації бюджетування, безумовно, універсальний. Але застосовувати його потрібно творчо, з урахуванням специфіки конкретного бізнесу або ситуації, що склалася. Наприклад, під час зміни власника у компаній часто немає прозорої системи бюджетування, що веде до хаосу в плануванні та неконтрольованих витрат. Так сталося у фармкомпанії STADA, і систему бюджетування довелося розробляти з нуля. Я відмовився від "ідеального" бюджетування на користь модульної системи, яку могли підтримувати локальні співробітники. До неї увійшли шаблони для виробництва, логістики та закупівлі з автоматичним розрахунком нормативів, інструкції з узгодження бюджетів між відділами, дашборди відхилень із колірною індикацією критичних статей. Рішення дало змогу новим власникам отримувати прозору звітність уже через 4 місяці замість запланованих 12-ти. У компанії система діє без доопрацювань понад три роки.
— Робота в компаніях-лідерах навчила вас масштабувати практики і досягати значущих результатів. Своїм досвідом ви ділитеся з колегами на семінарах, тренінгах. Чому це для вас важливо?
— Далеко не всі власники бізнесу та фінансисти вміють грамотно проводити аналіз стану справ у компанії. Одні не бачать витоків прибутку через складну звітність. Інші витрачають левову частину часу на рутинні розрахунки, а не на аналіз. Для всіх зацікавлених я проводжу інтенсиви, тренінги, пропоную авторський курс із 10 готових інструментів. Усі методики народжені з практики — вони вирішували конкретні болі компаній. Вони масштабовані від малого бізнесу до міжнародних холдингів, а головне, передаються: після навчання їх можуть використовувати без моєї участі молоді фахівці, які бажають швидко вирости до фінансових директорів, власники бізнесу, яким потрібно "прокачати" фінансову грамотність.
— Що ви, як експерт у своїй справі, можете сказати керівникам, які економлять на фінансовій аналітиці?
— Займіться... фінансовою аналітикою. Покладіть на одну чашу терезів зарплату фахівця, а на іншу — можливість ефективнішого управління фінансами, ухвалення обґрунтованих рішень, оптимізації витрат і виявлення нових можливостей для зростання. І ви побачите: інвестиції у фінансову аналітику завжди окупаються.

Новини рубріки

Хто виграв Євробачення-2025: ім’я та виступ переможця
18 травня 2025 р. 02:05

Ватикан може стати майданчиком для переговорів між Україною та рф – Рубіо
18 травня 2025 р. 02:04

Австрія здобула перемогу на Євробаченні-2025
18 травня 2025 р. 02:02