вологість:
тиск:
вітер:
Журналісти розповіли, як росіяни викрадають людей на окупованих територіях
У 2023 році росіяни ухвалили закон, згідно з яким на територіях, де оголошено воєнний стан, людину можуть затримати до рішення суду терміном до 48 годин (30 днів у випадку тяжкого злочину). Проте на практиці на окупованих територіях українці можуть зникнути на місяці чи роки, пишуть "Важные истории" з посиланням на спільний проєкт журналістів з шести країн, організований Forbidden Stories .
Зазвичай сценарій викрадення людини на окупованих територіях відбувається наступним чином: її забирають люди без розпізнавальних знаків та документів, вони не кажуть своєї посади, нічого не поясняюють близьким. Після цього людина просто зникає. У військових комендатурах, прокуратурі, слідкомі та поліції кажуть, що нічого про неї "не знають", а російські поліцейські можуть навіть відкрити справу про "зникнення". Про це свідчать слова десятків людей, які змогли повернутися з полону, а також їх близьких.
За словами російського адвоката, який захищає українців, колишнього російського військового, який їх затримував, та співробітника європейської розвідки, ключову роль у затриманнях грає ФСБ. Співробітники спецслужби за допомогою технічних засобів та агентів (доносу) встановлюють місця проживання та особи тих, кого підозрюють у передачі інформації Україні. Далі людину можуть затримати самі ефесбешники або ж група спецназу чи Росгвардії.
Під час арешту людині можуть нічого не сказати. Після цього її відвозять до так званих проміжних в'язниць: відділення поліції, підвали, гаражі, ями. Звідти можуть відправити в офіційні установи Федеральної служби виконання покарань на окупованих територіях чи в РФ, примусово депортувати або відпустити. У людини можуть забрати документи, після чого вона навіть за бажання не може виїхати з окупації.
"Ви не знайдете логіки (кого відпустити, а кого залишити в полоні). Її неможливо знайти. Логіка є там, де є якісь адміністративні процедури. Тут нічого подібного. Просто так людину беруть, її тягнуть у комендатуру, починають допитуватись, шпигун він, не шпигун, диверсант, не диверсант. Якщо дуже багато людей нахопили, то що з ними робити? Можна їх вбити, можна їх відпустити. Я це бачу якось так", — каже адвокат Дмитро Захватов, який працював із викраденими українцями.
Зазначається, що у Мелітополі пік викрадень припав на перший рік повномасштабного вторгнення, спочатку викрадали представників місцевого самоврядування (зокрема міського голову Івана Федорова), потім — вчителів та директорів, які продовжували викладати за стандартами України. Інколи людей викрадали й заради викупу у 5-6 тисяч євро, після передачі грошей людина отримувала шанс виїхати разом із сім'єю з окупації.
Нагадаємо, у рамках розслідування журналістам вдалось встановити, що у російському полоні перебувають до 16 тисяч українських цивільних . При цьому шансів вийти на волю у тих, хто потрапив до системи ФСВП, практично немає

Новини рубріки

Дніпро під масованою атакою російських дронів: виникли пожежі (відео)
29 квітня 2025 р. 23:17

Лінія фронту станом на 29 квітня. Зведення Генштабу
29 квітня 2025 р. 23:17

Після визнання КНДР участі у війні Південна Корея не передумала забирати її солдатів
29 квітня 2025 р. 22:57