вологість:
тиск:
вітер:
"Скрізь знаходити можливості для навчання та розвитку": Аліса Новік про чинники успішної кар'єри в IT
Розробниця з Дніпра розповіла, що допомагає створювати корисні бізнесу та суспільству IT-рішення й отримувати пропозиції про роботу від великих міжнародних компаній.
Український ринок IT-розробки продовжує зростати, незважаючи на виклики, з якими стикається країна. Згідно з недавнім звітом, опублікованим Yahoo Finance у березні 2025 року, інформаційні та комунікаційні технології становлять до 40% від усіх експортованих послуг. До теперішнього моменту в Україні понад 340 тисяч IT-розробників, проте лише небагатьом вдається домогтися успіху на глобальному рівні й отримувати пропозиції від великих міжнародних компаній. Одна з таких рідкісних фахівців — Аліса Новик, розробниця програмного забезпечення з Дніпра, досягнення якої на початку березня були відзначені на міжнародному конкурсі Cases&Faces. Серед її розробок — рішення для Oracle Health, глобального фінтех-проєкту Eleving Group, а також кілька проєктів з відкритим вихідним кодом. Зараз Алісі Новік 24 роки, вона працює старшим фахівцем технічної команди Oracle і бере участь у розробці глобального сервісу для лікарів-практиків, кілька професійних об'єднань запросили її стати їхніми учасниками. Поговорили з Алісою про те, що допомагає побудувати успішну кар'єру розробника, чим у цьому можуть допомогти профільні об'єднання і які знання та навички насамперед потрібні тим, хто починає свій шлях в IT зараз.
— Cases&Faces — це масштабний захід, який щороку збирає більше двохсот лідерів технологій і бізнесу, засновників компаній і творців інноваційних рішень з різних країн. Як вам здається, що допомогло вам опинитися в їхньому числі?
— Думаю, насамперед розуміння своїх цілей і готовність працювати, щоб їх досягти. Від самого початку, ще під час навчання в університеті, у мене було уявлення про те, які технічні та стратегічні навички потрібно розвивати насамперед. Так вийшло, що моя кар'єра стартувала з кількох фріланс-проєктів, але в підсумку цей шлях привів мене до тієї точки, де я перебуваю зараз, і до роботи в Oracle.
— Почати працювати на Oracle незабаром після старту кар'єри — разючий кар'єрний ріст, але для вас це далеко не єдиний великий проєкт. До цього ви проявили себе в кількох компаніях, серед яких Boxberry, Eleving Group, BTCBIT. Як вам здається, що сприяло швидкому просуванню в кар'єрі?
— Кожен із проєктів, над яким я працюю, я сприймаю не тільки як завдання, яке потрібно вирішити, а й як шанс набути цінного досвіду, розвинути свої навички. Крім того, у мене була можливість переймати досвід у сильних лідерів, наприклад, під час роботи в Eleving Group і BTCBIT. Гадаю, можна сказати, що я прагну скрізь знаходити можливості для навчання та розвитку, поступово просуваючись від більш локальних завдань до стратегічних.
— В Oracle ви займаєтеся розробкою рішень для Oracle Health, системи, яка використовується в сотнях клінік для зберігання і передачі інформації про пацієнтів і є одним із провідних продуктів у цій сфері. Розкажіть, що надихає вас займатися такими відповідальними проєктами?
— Дійсно, створювати рішення для систем, які використовуються в охороні здоров'я — це вражаюча відповідальність, і тим цінніша для мене можливість зробити свій внесок. Мене надихає бачити, що моя робота приносить практичні плоди — закриті вразливості, скорочення витрат на ручне введення інформації, зниження ймовірності помилок, що в підсумку покращує якість послуг і для лікарів, і для пацієнтів. Подібні досягнення мотивують мене прагнути до досконалості в усьому, що я роблю, і розвивати професійні навички.
— Для Eleving Group, яка надає кредитні послуги в кількох африканських країнах, ви автоматизували комунікації з клієнтами та систему оцінки кредитних ризиків, що дало змогу значно підвищити операційний прибуток, ефективно обробляючи десятки тисяч заявок на рік, а в Oracle Health ви розробляєте конвеєри healthcare, дані з високим ступенем масштабованості, критично важливу частину продукту в цілому. Які чинники допомагають вам створювати рішення, як-от ваші розробки для Eleving Group, які успішно функціонують за високих навантажень і в умовах мінливого ринку?
— Хоча практичні навички та вміння швидко адаптуватися дуже важливі, без сильного академічного фундаменту фахівець рано чи пізно впирається в "стелю" своїх можливостей. Мені здається, що для моєї кар'єри значущим чинником виявилася якраз освіта, особливо магістратура з автоматизації та інтегрованих комп'ютерних технологій, яка дала мені хорошу аналітичну і теоретичну базу. Другий чинник — готовність використовувати кожне із завдань, з якими я стикаюся в роботі, як можливість розвинути і поліпшити власні навички. Так, під час роботи над проєктом Eleving Group мені вдалося застосувати ці підходи для розроблення системи, здатної стабільно функціонувати при високому навантаженні, враховувати локальні особливості ринку і при цьому залишатися масштабованою.
— Ви згадали технічні навички та теоретичні знання. А наскільки важливі для успіху психологічні якості? Ви працювали з критично важливими системами фінансового сектора. Як ви справляєтеся з такою відповідальністю?
— Ви маєте рацію, для роботи в умовах високої відповідальності та жорстких дедлайнів потрібна певна психологічна стійкість. Однак основою для неї може стати впевненість у власних знаннях: якщо ви не просто володієте потрібними методами, а й розумієте, чому вони влаштовані саме так, впоратися з подібними ситуаціями буде простіше. Ще одна риса, яка стає дедалі більш значущою, — вміння знаходити спільну мову в мультикультурних командах і загалом зважати на особливість інших культур. Останнє важливо, якщо продукт використовуватиметься в кількох країнах, як це було в Eleving Group, де ми створювали рішення для африканського ринку.
— Зараз ви й самі джерело знань для багатьох — інтерес спільноти викликали ваші наукові статті про застосування алгоритмів для розв'язання задач логістики гуманітарної допомоги. Справляє враження те, як абстрактні математичні концепції застосовуються для розв'язання абсолютно практичних завдань. Як виникла ідея такого підходу?
— Мені здається, що в нинішніх умовах, незалежно від того, чим і в якій сфері займається фахівець, він буде шукати способи застосувати свої знання для допомоги людям. Логістика гуманітарної допомоги в умовах воєнного конфлікту вимагає врахування постійно мінливої ситуації, і графові алгоритми — один зі способів це зробити. Експериментальні розрахунки на прикладі реальних маршрутів показують, що подібні алгоритми дають змогу оптимізувати логістику з урахуванням одночасно кількох чинників — доступності маршрутів, матеріальної цінності вантажів, їхньої важливості. Такі рішення можуть бути інтегровані з наявними системами і відкривають нові можливості для модернізації інфраструктури.
— З 2024 року ви працюєте в Oracle і займаєтеся хмарними та AI-рішеннями, зокрема, сервісом Oracle Health. Чи вважаєте ви, що досягли того, до чого прагнули, або плануєте рухатися далі?
— Робота в Oracle — це можливість продовжувати розвиватися як професіонал і робити роботу, якою можна пишатися. Система аудиту, яку я розробила для Oracle Health, не тільки робить бізнес-процеси надійнішими та ефективнішими, а й покращує досвід для безлічі клієнтів, які користуються цією системою. Я планую продовжувати розвиватися в Oracle і вдосконалювати свої навички в галузі автоматизації, безпеки та масштабованості систем, щоб робити значущий позитивний внесок у їхній розвиток. Також я прагну вкладати більше часу і ресурсів у розвиток галузі, підтримувати молодих фахівців і жінок в IT. Я впевнена, що технології мають приносити реальну користь суспільству і сподіваюся, що мій приклад надихне й інших молодих спеціалістів розвиватися та не боятися братися за складні завдання.

Новини рубріки

Росія атакувала Харків дронами: десятки поранених, масштабні руйнування і пожежі
30 квітня 2025 р. 03:31

Посол Росії в ООН Небензя заговорив про прямі перемовини з Києвом
30 квітня 2025 р. 03:26

Німецькі вчені вказали на шість головних ознак раку
30 квітня 2025 р. 03:26