На крок попереду. Як «Трійка» Білецького задає тренди сучасної війни

01 травня 2025 р. 09:01

01 травня 2025 р. 09:01


Війна у 2025 році анітрохи не схожа на війну в 2023. Революційні технології щодня змінюють ситуацію на фронті, змушують постійно вдосконалюватись і шукати нестандартні рішення. Встигати за змінами вже недостатньо: успіху досягають ті, хто їх задає. Третя штурмова Андрія Білецького вже вписала себе у підручники як трендсеттер сучасної війни. Чим обумовлені її рекорди і що відрізняє бригаду від решті?

Довідково: Третя штурмова була створена у лічені години після початку повномасштабного вторгнення РФ. Білецький зібрав ветеранів Азову, патріотів з «Центурії» та інших молодіжних організацій в полк ССО Азов. Перший бойовий досвід він здобув під час Київської кампанії: брав участь у звільненні Ірпеня, Бучі, Гостомеля, Мощуна, Васильківа, Стоянки, Горенки, інших населених пунктів. Далі – авіамісії до блокованого Маріуполя, деокупація правобережжя Херсонщини. Підрозділ розбудовували з коліс, не відриваючись від боїв. Восени 2023 вже Третя штурмова бригада стирала ВПК «Вагнер» у Бахмуті, потім – героїчна оборона Авдіївки, звідки «Трійка» вийшла останньою, не допустивши оточення інших підрозділів СОУ. Нині контролює найдовшу смугу у Харківській області, вже майже рік не даючи росіянам переправитись через річку Оскіл. Зараз разом з іншими бригадами формує Третій армійський корпус під командуванням Андрія Білецького.

Майстри планування

Командування приділяє велику увагу бойовій і штабній підготовці, командно-штабним іграм і симуляціям. Управління делеговане, орієнтоване на розвиток лідерства. Штаб організовано за моделлю армій НАТО: S-структура, де управлінські функції чітко поділені за напрямами. До планування залучені командири всіх рівнів, включно з командирами взводів.

Андрій Білецький, штаб «Трійки»

Сценарії операцій бригадного рівня можуть відпрацьовувати 15-17 діб, ротного – до 10 діб. За цей час особовий склад відтреновує свої дії десятки разів, а взаємодія всіх ланок відточується до симфонії. Боєм безпосередньо керує капітан битви, операції фіналізує робота над помилками – after-action review. Такий підхід дозволяє максимально реалізувати попередній задум на полі бою, зберегти особовий склад і техніку.

Саме так сталось із населеним пунктом Надія: «Трійка» звільнила село за добу, в той час як росіяни витратили на його захоплення кілька місяців і поклали два мотострілецьких полки. Володимир Фокін, командир 1-го штурмового батальйону, що повернув Надію під контроль України, назвав попередню підготовку до штурму не інакше як геніальною.

Безпілотна армія майбутнього — вже тут

Третя штурмова серед топів за кількістю, якістю і, головне, системністю використання безпілотних систем. Задовго до старту державної ініціативи «Лінія дронів», «Трійка» впровадила такий проєкт на своєму рівні: ешелована система спостережних пунктів дозволяє командуванню цілодобово бачити ввірені йому 50 км фронту і за потреби атакувати логістику і скупчення ворога, не підпускаючи його до позицій піхоти.

Сержанти – хребет армії

Ще одним таким стовпом є професійні сержанти. З часів АТО і командування полком Азов Білецький просуває реформу цієї ланки в ЗСУ. За радянською традицією сержанти й досі сприймаються як щось проміжне між офіцерами і солдатами, хоча у західних арміях їхня роль ключова – саме сержанти ведуть особовий склад у бій, керують його діями на полі бою, мають бути безумовними лідерами і зразком для солдат.

«Це один з ключових факторів, які Україні треба підтягнути. Якщо не підтягнемо, буде постійно складно. Підтягнемо – отримаємо якісну перевагу перед ворогом. Сержанти для нас – ключ», – казав командир Третього корпусу в інтервʼю Армія TV .

У 2016 році Білецький ініціював створення Військової школи імені полковника Коновальця. Девʼять років потому заклад став кузнею кадрів не лише для добровольчих підрозділів, а й усіх Сухопутних військ: готує сержантів для Третьої штурмової, спецпідрозділу «Кракен», бригади «Азов» та інших топових підрозділів.

Сотні сержантів «Трійка» підготувала самостійно: на курсах лідерства вони вчаться швидко приймати рішення, керувати вогневими групами, координувати дії солдат у бою, організовувати медевакуацію, тощо.

«Вчимо створювати під час тренувального процесу можливість помилятися, виявляти цю помилку, виправляти її та ставати сильнішими. Вчимо враховувати та планувати кожен аспект, а не працювати на авось чи егегей» – розповідав начальник відділення підготовки бригади Кірт.

Тренування сержантів «Трійки»

Сильні, бо підготовлені

До базової військової підготовки у «Трійці» підходять ґрунтовно, адже від її рівня залежить все: чи буде виконано бойове завдання і чи повернеться група без втрат. Після навчальних центрів рекрутів готують інструктори військової школи бригади. Щонайменше 30 днів новобранці навчаються в умовах, максимально наближених до бойових. Теоретичні знання закріплюють практикою: вчаться штурмувати і зачищати позиції, надавати медичну допомогу, опановують антидроновий захист, тощо. Як розповідав Білецький, за кілька днів інтентиву в Третій штурмовій новобранці можуть вистрілювати більше набоїв, ніж за 45 діб у навчальному центрі.

Програма занять скомпанована з власного досвіду бригади, практик НАТО і тактики ворога. Окрема підготовка – для дронщиків, бронегруп, марксменів, механізованих підрозділів, бойових медиків. Весь вільний час бійці проводять на полігонах і тренуваннях.

На думку Білецького, якісна бойова підготовка – одна з ключових складових мотивації воювати. Як і професійні бойові командири, братерська атмосфера в колективі, адекватне планування операцій, медичне забезпечення, наявність усього необхідного – від топового броніка і «мавіка» до вітамінів і бойлерів у місцях дислокації. Все це про – ставлення до життя і гідності солдата.

«Достатньо високий рівень мотивації підтримується такими речами… Вони бачать і відчувають [небайдужість]. Тому коли ти говориш про український націоналізм, про патріотизм – для людей це не пусті слова», – пояснював Білецький в інтервʼю УП.

Янголи «Трійки»

Патронатна служба – унікальний проєкт, започаткований Білецьким ще в Азові, а після 2022 року розширений і на «Трійку». Разом з медслужбою вона займається найціннішим – рятує життя і повертає бійців у стрій, а також опікується сімʼями загиблих і полонених, здійснює юридичний супровід, допомагає з оформленням виплат, тощо. Бійці знають: щоб не сталось, самі вони не залишаться. Патронатка супроводжує поранених на всьому шляху до повернення на службу або звільнення за станом здоров’я.

Адаптивні тренування для ветеранів/ок. Фото Патронатна служба «Янголи»

Адаптивні тренування для ветеранів/ок. Фото Патронатна служба «Янголи»

Поранені проходять лікування у кращих клініках і реабілітаційних центрах, беруть участь у програмах протезування. Усю паперову і організаційну роботу ведуть куратори служби, в той час як єдиною задачею бійців є виконання рекомендацій лікарів. Патронатна служба також оплачує лікування і реабілітацію там, де їх не покриває держава. Результати говорять самі за себе: порядка 85% бійців, відновившись, повертаються на службу – це найвищі показники у Силах оборони.

З підрозділу, який не відправляє бійців у банзай-атаки і не списує з рахунків, у разі поранення, люди в СЗЧ не тікають. Кількість таких випадків у «Трійці» найменша у порівнянні з загальною картиною в СОУ.

Перші в рекрутингу

Сьогодні «Трійка» – найчисельніша бригада Сухопутних військ, що продовжує зростати. Щомісяця до неї долучаються до 500 добровольців і більше, що вражає, враховуючи загальні складнощі із мобілізацією. Як їм це вдається, описано вище – вся справа у довірі і ставленні до особового складу. Але варто сказати і про рекрутинг, який «Трійка» системно запустила знову ж таки чи не першою в Україні. Бригада проводить яскраві рекламні кампанії, розгорнула рекрутингові центри у ключових містах, активно переводить військовослужбовців з інших підрозділів, залучає добровольців з числа іноземців.

Окремої уваги варта робота «Трійки» з цивільними. Унікальний для Сил оборони проєкт «Тестовий тиждень» пропонує усім охочим семиденний вишкіл із повним зануренням в атмосферу Третьої штурмової. Інструктори бригади проводять вишколи у форматі вікенду, страйкбольні турніри, працюють в центрах підготовки населення до нацспротиву .

Рекламна кампанія «Готуємо до будь-якого сценарію»

При цьому суто мілітарними проєктами ця робота не обмежується: YouTube-шоу «Двіж», концерти, вистави, фільми, музичні альбоми – все це націлене на популяризацію підрозділу і військової служби. І це працює. Як і головний меседж їхньої рекламної кампанії «Готуємо до будь-якого сценарію».

«В добре злагодженому підрозділі, бійці якого мають і чудову мотивацію, і знання та навички виживання та знищення ворогів, можна не боятися будь-який сценаріїв. Хоч зомбі-апокаліпсиса, хоч повстання машин, хоч вторгнення інопланетян» – написав Роман Бурко, військовослужбовець, засновник проєкту InformNapalm.

Досягнення Третьої штурмової стануть базою Третього армійського корпусу і будуть посилені досвідом інших топових бригад, які увійдуть до його складу. Тож ці рекорди точно будуть побиті. Стати частиною цієї історії можна, заповнивши анкету на сайті https://ab3.army/ .

На крок попереду. Як «Трійка» Білецького задає тренди сучасної війни

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua