вологість:
тиск:
вітер:
Завдяки ШІ роботу в Україні можуть знайти понад п’ять мільйонів людей
Україна може стати першою країною в світі, де розвиток ШІ, всупереч світовим тенденціям, сприятиме зайнятості населення. Її економіка потерпає від дефіциту кваліфікованих кадрів через війну, яка триває вже 11 років. Якщо мирні переговори між Україною та Росією матимуть швидкий результат, то в Україні почнеться економічний бум. Його масштаби можуть перевершити той, що був після Помаранчевої революції 2004 року.
За наступне десятиріччя, до 2014 року, обсяг прямих іноземних інвестицій зріс у 9 разів, ВВП — у 1,5 разу, а кількість зайнятих — на 1%, до 22,4 мільйона людей. Зараз кількість найнятих працівників скоротилася більш як удвічі. Дефіцит кваліфікованих кадрів створює ризик для майбутньої відбудови й може розтягнути її на десятиріччя. Швидко подолати дефіцит можна з допомогою ШІ.
З початком війни між Україною та Росією починаючи з 2014 року чисельність населення скоротилася на 25%, з 45 до 32 мільйонів, а чисельність зайнятого населення зменшилася вдвічі — з 22,4 до 11 мільйонів.
Щоб не зупиняти роботи, підприємства залучають людей літнього віку і людей з інвалідністю. Понад мільйон чоловіків, які захищають Україну від Росії, в тилу заміняють жінки — їхня частка на ринку праці зросла з 42% у 2021 році до 51% у 2025-му. Вони освоюють традиційно чоловічі професії в шахтах, на меблевих фабриках, АЗС тощо. Жінки стають водіями міського транспорту й вантажівок і навіть освоюють професії трактористів і комбайнерів. Уже є випадки залучення до роботи іноземних працівників.
Потенційно в період економічної відбудови роботу в Україні зможуть знайти понад 5 мільйонів людей. Близько 3 мільйонів людей з інвалідністю, пенсіонерів, студентів і жінок можуть освоїти нові професії та почати працювати. Повернуться до мирного життя наші ветерани війни. Ще два мільйони українців, за нашими оптимістичними оцінками, можуть повернутися з європейських країн після настання миру: з Польщі, Німеччини, Чехії та інших.
Єдина можливість швидко опрацювати масив даних про 5 мільйонів людей, сформулювати для них пропозицію та підтримувати постійну комунікацію — це створити інструменти на базі штучного інтелекту. Завдання має не тільки охоплювати питання працевлаштування, а й пропонувати вирішення набагато ширшого кола питань. Українцям треба буде запропонувати роботу з урахуванням кваліфікації, перекваліфікації чи потреби у здобутті нової професії, можливості зміни регіону проживання, доступності житла, з вирішенням супутніх соціальних питань на кшталт садка і школи для дітей чи спеціальних медичних закладів поряд.
По суті, йдеться про повну реформу підходів до зайнятості населення. Має з’явитися система, яка за продуктивністю та всеосяжністю в десятки разів перевищуватиме результативність і ефективність службовців у центрах зайнятості й не тільки. Наразі система, в якій мінімум п’ять міністерств опікуються питаннями зайнятості, є не тільки витратною, не скоординованою, але й такою, яка на практиці довела свою неефективність і безперспективність.
Досі в світі було лише кілька перших спроб застосовувати ШІ для адаптації ринку праці. Наприклад, у китайському місті Чунцін штучний інтелект підбирає роботу для 30 тисяч людей з інвалідністю. У багатьох HR-агентствах ШІ допомагає розвивати компетенції співробітників та обробляти резюме. Але ці кроки малозначущі порівняно з потребами України.
Перший крок для розгортання потрібної для України системи ШІ — створення бази даних усіх українців працездатного віку, які наразі не працюють. Це доволі просто зробили у Франції: всі, хто не має роботи, були оголошені безробітними, й фахівці французької державної служби зайнятості France Travail з’ясовують кваліфікацію безробітних поки у «ручному режимі» під час телефонних розмов.
Дані щодо безробітних українців зібрати не так і складно, — рівень розвитку цифровізації української економіки вражає навіть Європу. Бази даних містять інформацію про соціальні виплати, заробітні плати, сферу зайнятості, вік працівників, їхнє розміщення, покупки. Освітня база даних містить інформацію про випускників навчальних закладів за останні 15 років та їхню кваліфікацію. База даних Державної служби зайнятості та кількох порталів із працевлаштування агрегує дані про всі вакансії. Операторів мобільного зв’язку взагалі планували залучити до перепису населення.
Україні будуть потрібні неординарні технологічні рішення. Нагальна потреба у створенні наскільки складної, настільки ж і необхідної системи стане поштовхом до масштабних інвестицій у економіку. Ці інвестиції окупляться, враховуючи масштаби економічного буму, який очікує на Україну після завершення війни.
Підсумовуючи, можна зробити висновок, що залучення ШІ до «перепису» незайнятого населення не тільки створить віртуальне міністерство праці, зменшить тіньовий ринок праці, а й відкриє нові можливості до економічного процвітання післявоєнної України, даючи поштовх розвитку системи освіти та нових галузей, і значно підвищить продуктивність праці.

Новини рубріки

Столичний ТРЦ зазнав пошкоджень через атаку дронів: перші кадри наслідків
04 травня 2025 р. 01:42

Черкаси: через атаку дронів зафіксовано декілька пожеж
04 травня 2025 р. 01:42

На Тернопільщині виявлено останки понад 30 осіб — триває ексгумація
04 травня 2025 р. 01:20