вологість:
тиск:
вітер:
Інвестуємо в майбутнє: як "Подорожник" змінює ринок праці для молоді
Мережа аптек "Подорожник" асоціює себе з молодою аудиторією: орієнтується на неї в асортиментній політиці, розвитку сервісів та веденні соцмереж. Але в першу чергу, компанія активно залучає молодь на роботу і запроваджує масштабні проєкти в напрямі бренду роботодавця. У мережі бачать у цьому не тільки вирішення проблеми персоналу, але й ресурс для лідерства на ринку. Як ритейлеру вдається співпраця з молодими талантами і як це впливає на бізнес, розповів СЕО "Подорожника" Тарас Коляда.
Для роботи в аптеці за першим столом необхідна фармацевтична освіта, тому й нестача персоналу тут більш відчутна, ніж в інших галузях ритейлу. За даними Work.ua, у 2024 році кількість незакритих вакансій за напрямом "Медицина, фармацевтика" була ще більшою, ніж до повномасштабного вторгнення.
Професія стає все менш популярною серед молоді, і в "Подорожнику" вирішили приділити увагу тим, хто здобуває її зараз. "Сьогодні вони навчаються в коледжах та університетах. А завтра — допомагатимуть долати хвороби і рятувати життя. Фармацевт — це місійна професія, від якої залежить здоровʼя нації, тому нестача кадрів у цій галузі є стратегічною проблемою для всіх нас. Ми провели дослідження і з'ясували, що, на жаль, 56% студентів-фармацевтів не планують працювати за спеціальністю, бо не бачать перспективи в цьому напрямку, а 83% вважають, що їм бракує навичок для того, щоб отримати першу роботу. У ці складні для держави часи ми, як найбільша аптечний оператор, взяли на себе відповідальність за розвиток професії і турботу про молоде покоління, яке залишається жити і працювати в Україні. Бо це наше майбутнє", — каже Тарас Коляда.
Усе починається з довіри
Флагманський проєкт компанії як роботодавця — програма "Подорожник START", яку запустили ще восени 2021 року, щоб надати молодим фахівцям можливість отримати перший досвід роботи в найбільшій мережі аптек на ринку. Програма "Подорожник START" знайомить студентів із професією в реальних умовах, пропонує програму стажування для новачків і подальший кар'єрний розвиток у компанії.
Гасло проєкту: "Подорожник" — лідер можливостей", і компанія масштабно підходить до реалізації своєї мети з залучення молоді, орієнтуючись не тільки на майбутніх фармацевтів, а й на фахівців офісних спеціальностей: маркетологів, фінансистів, ІТ тощо.
Платформа "Подорожник START" має свою унікальну айдентику. Учасники програми отримують фірмовий мерч: худі, канцелярію та брендовані аксесуари, і вже під час стажування можуть відчути себе частиною команди "Подорожника". І це дає результат: за майже чотири роки до програми долучилися понад 4000 студентів, більше 700 з них після стажування отримали роботу в мережі.
Компанія системно підходить до свого бренду роботодавця серед молоді: за те, щоб зацікавити її, відповідає величезна команда HR- та PR-фахівців, методологів з навчання, менеджерів зі співпраці з навчальними закладами.
"Здобути довіру молодого покоління — завжди виклик для тих, хто це робить. Нам потрібно вдаватися до непересічних рішень, щоб ламати кордони, стереотипи та ейджизм, і знаходити коннект із тими, хто народився і зростав в іншому світі — світі соцмереж, нової етики та усвідомлення себе, — каже HR-директорка "Подорожника" Наталія Байдик.
Перша точка входу — ВНЗ
Компанія укладає договори про співпрацю з закладами освіти, через які контактує зі студентами, проводить власні заходи, бере активну участь у Форумах карʼєри. Загалом ритейлер взаємодіє з більш ніж 80 закладами освіти по всій країні. У компанії кажуть, що на сьогодні в Україні немає коледжу чи університету, який готує фармацевтів і не співпрацює з "Подорожником".
У 2022 році аптеки мережі відкрили свої двері для інтернів. Раніше студенти могли проходити інтернатуру тільки в державних установах. Але "Подорожник" став одним із перших комерційних підприємств, яке надає можливість пройти інтернатуру на базі своїх аптек.
Також у компанії нещодавно запровадили проєкт практики для викладачів: на базі мережі відбувається обмін досвідом між освітянами та фармбізнесом. "Ми робимо це для того, щоб освітяни краще розуміли реалії фармбізнесу, а бізнес — освітні потреби і виклики. Така взаємодія сприяє оновленню підходів у навчанні та підвищує його практичну цінність", — каже Коляда.
З СЕО за одним столом
У січні 2023 року в "Подорожнику" запровадили "Обіди з СЕО" — щомісячні неформальні зустрічі студентів з виконавчим директором. Це унікальний кейс відкритості на фармринку і загалом дуже рідкісний випадок, коли топ-менеджер великого українського бізнесу регулярно приділяє час спілкуванню з молоддю. Ініціатором цього проєкту виступив сам Тарас Коляда.
"Я переконаний, що молодь — це головна рушійна сила в будь-якій сфері, і не спілкуватися з нею, не дізнаватись, як вона думає і чого прагне, було б великою помилкою. Середній вік наших співробітників постійно знижується, і я радий, що завдяки нашому підходу у команду "Подорожника" постійно долучається молодь. Її свіжий погляд і драйв не дозволяють нам гальмувати. І завдяки цьому скорочується gap між поколіннями: бо ми постійно в тренді", — пояснює він.
Зустрічі анонсують у навчальних закладах і в соцмережах "Подорожник START", запрошують проактивних студентів, яким цікаво провести час із керівником компанії-лідера ринку, надихнутись і дізнатись щось нове.
На обідах Тарас говорить зі студентами про аптечний бізнес, роль фармацевтичної опіки, самоосвіту і карʼєрні можливості. А ще — про книжки, Нетфлікс та світоглядні речі.
Виявилось, що обіди з СЕО працюють краще за job-сайти. Результат після 13 обідів: 14 нових молодих співробітників. При цьому, в "Подорожнику" не бояться наймати новачків навіть на новостворені посади, таких кейсів у компанії чимало.
Цікавим виявився також підхід СЕО до посади свого асистента. "У компанії є традиція: рік працюєш помічником Коляди, а далі йдеш на підвищення. Я вважаю, що це закономірний розвиток для людини, на очах у якої топ-менеджмент ухвалює важливі рішення: це такий собі міні-МВА, тільки тут тобі ще й платять", — посміхається Тарас. Один з його попередніх асистентів у свої 22 роки вже став керівником і очолює проєкт "Навчальна аптека" — ще один проєкт "Подорожника" в рамках розвитку бренду роботодавця.
Симулятор аптеки
Восени 2024 року на базі аптеки "Подорожник" у Львові відкрився перший в українській фармації навчальний хаб. Це простір, в якому студенти та нові співробітники проходять стажування, отримують знання і навички, необхідні для обслуговування клієнтів.
За торговим залом, де обслуговують клієнтів, обладнали сучасні навчальні класи, — тут під керівництвом менторів стажери проходять повний курс молодого фармацевта, поглиблюють знання з фармацевтичної опіки і знайомляться з бізнес-процесами аптеки: готуються до прийому та обліку товару, контрольно-ревізійних перевірок, інкасації тощо.
"Ми задумували навчальну аптеку не просто як центр тренування стажерів і підвищення кваліфікації, а як симулятор, який дозволить людям ззовні побачити, як працює аптека. Ми запрошуємо школярів та студентів молодших курсів на дні відкритих дверей, проводимо івенти і майстер-класи, які занурюють у професію фармацевта, допомагають визначитись з вибором фаху. А ще, навчання тут йде на користь нашим офісним співробітникам: так вони краще розуміють специфіку роботи аптеки", — розповідає Коляда.
У 2025 році компанія відкриває другу навчальну аптеку, цього разу в Івано-Франківську, і планує просуватися з цим проєктом на схід.
Стипендія для найкращих
Нещодавно "Подорожник" пішов ще далі і запустив найбільший стипендіальний проєкт у галузі фармації. Першими лауреатами стипендії стали 20 студентів із різних регіонів України, яких компанія відзначила за успіхи в навчанні і саморозвиток. Вони отримають не тільки фінансову підтримку, а й пряме запрошення до участі в програмах розвитку та працевлаштування.
Стипендія від "Подорожника" — не разовий бонус, а системна програма підтримки студентів із лідерським потенціалом. Це наймасштабніший проєкт такого типу у фармацевтичному ритейлі, і він відкритий для всіх, хто хоче повʼязати себе з аптечним бізнесом і сферою охорони здоровʼя.
Результати і визнання
Загалом, ритейлер вдається до різних інструментів рекрутингу, але результати проєктів "Подорожник START" оцінює не просто як "700+ закритих вакансій завдяки програмі", а як інвестиції у сталий розвиток команди. У мережі відзначають, що співробітники, залучені через "Подорожник START", краще підготовлені фахово, більше збігаються за цінностями і залишаються в компанії надовго.
"Однією з наших корпоративних цінностей є відкритість. І ми не просто декларуємо це, ми справді живемо цим принципом: відкритий до спілкування СЕО, відкриті двері навчальної аптеки, запит на молодь і довіра до новачків замість консервативних установок. Ми хочемо зробити фармацію інклюзивною і руйнувати стереотипи. І ми бачимо, як наші зусилля конвертуються в довіру, лояльність та результати, які вимірюються не лише цифрами", — кажe HR-директорка мережі Наталія Байдик.
І поки більшість бізнесів скаржиться на нестачу персоналу, у "Подорожнику" створюють умови для комфортного старту кар'єри талановитої молоді і утримання її в Україні. За ці зусилля у 2025 році мережа аптек "Подорожник" увійшла в рейтинг "ТОП-25 найкращих роботодавців України для молоді" за версією найбільшої в Україні медіаплатформи для студентів STUD-POINT.

Новини рубріки

Росіяни поскаржилися на вибухи у Криму. У Москві не працюють банкомати – відео
06 травня 2025 р. 23:48

Індія завдала ударів по Пакистану
06 травня 2025 р. 23:31

ОЕСР визнала прогрес України у контролі за корупцією та фінансами – звіт
06 травня 2025 р. 23:31