У Києві обговорили міжнародну взаємодію з притягнення РФ до відповідальності за воєнні злочини

07 травня 2025 р. 17:51

07 травня 2025 р. 17:51


7 травня в Києві відбулась міжнародна конференція United for Justice. United for Survivors та зустріч Міністрів Діалогової групи, організована Офісом Генпрокурора України разом із Нідерландами та міжнародними партнерами. Метою заходу є зміцнення міжнародної взаємодії для притягнення Росії до відповідальності та створення системної підтримки потерпілих.

Виконувач обов’язків Генпрокурора Олексій Хоменко підкреслив унікальність українського досвіду забезпечення правосуддя під час війни. Наразі функціонує система національних розслідувань, співпраця з міжнародними судовими органами та механізми компенсації.

У межах конференції обговорювалися питання гармонізації законодавства, фіксації цифрових доказів, прав потерпілих, захисту дітей, міжнародного досвіду допомоги та нових технологій документування злочинів.

Окремо на конференції акцентовано увагу на підтримці постраждалих від агресії РФ, зокрема — роботі Координаційного центру підтримки потерпілих і свідків, який вже функціонує у 9 регіонах і забезпечує юридичну, психологічну, соціальну та медичну допомогу з урахуванням травмо-інформованого підходу.

До учасників зустрічі високого рівня звернулися Віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина, Міністр юстиції та безпеки Нідерландів Девід ван Веел, Міністерка юстиції Великої Британії Сара Сакман, Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова, Президент Євроюсту Міхаель Шмід, Голова Місії ЄС (EUAM) в Україні Рольф Хольмбуе, Єврокомісар з питань юстиції Майкл Макграт (онлайн).

Очікується, що наступного року запрацює Спеціальний трибунал щодо злочину агресії проти України. Цей юридичний механізм стане першим прецедентом з часів Другої світової війни. Його створення вже підтримали 46 країн Ради Європи. Уряд Нідерландів виділив 3,5 мільйона євро на підтримку розслідувань, а Велика Британія підписала меморандум про співпрацю з Мін’юстом України.

Міжнародна спільнота демонструє готовність до тривалого процесу притягнення агресора до відповідальності, водночас підтримуючи внутрішню стійкість та реформування української юстиції.

Нагадаємо, з початку повномасштабного вторгнення в Україні зареєстровано вже понад 162 тисячі воєнних злочинів . Про це повідомив керівник департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу генпрокурора України Юрій Бєлоусов.

Серед найпоширеніших — обстріли цивільної інфраструктури ракетами, дронами й артилерією. Також задокументовано жорстоке поводження, сексуальне насильство, викрадення мирних жителів, утримання в непристосованих умовах і мародерство.

У Києві обговорили міжнародну взаємодію з притягнення РФ до відповідальності за воєнні злочини

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua