Спецтрибунал для посадовців РФ за злочини агресії. У Львові підписали декларацію

09 травня 2025 р. 15:21

09 травня 2025 р. 15:21


У Львові, де 9 травня в День Європи зібралися делегації 35 європейських країн (міністри закордонних справ, лідери України і Ради Європи), підписали заяву щодо створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України.

Як повідомляє кореспондентка Радіо Свобода, у львівській Ратуші відбулося засідання й обговорили загалом три питання.

«Це – три історичні події, які відбулись у Львові. Це засідання Ради міністрів закордонних справ членів ЄС. Ми обговорили низку питань спільного сьогодення і майбутнього. Підписали угоду про спрямування Україні траншу прибутків від заморожених російських активів. Ця угода укладена між ЄС, Данією, Францією, Італією. Йдеться про кошти «Європейського фонду миру» обсягом близько 1 млрд євро. За ці кошти країни-підписанти закуплять зброю для потреб України в українських зброярів. Україна наполягає на повній конфіскації російських знерухомлених активів у цілому світі. Це потрібно для відновлення справедливості і запобіганню війни у майбутньому», – повідомив на брифінгу прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Іншою подією стала зустріч коаліції держав зі створення спеціального трибуналу щодо злочинів агресії Росії проти України, тобто для притягнення до відповідальності вищого керівництва Росії й Білорусі за повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

Як передає кореспондентка Радіо Свобода, сьогодні у Львові підтримали рішення про схвалення роботи юридичних команд, напрацьовані проєкти правових документів, необхідних для створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України, який зможе здійснювати правосуддя.

Спецтрибунал для посадовців РФ за злочини агресії. У Львові підписали декларацію

«Ми йшли до цього проєкту понад 2,5 роки. Працювала серйозна команда правників. Експерти напрацювали формулу, прийнятну для України, яка зберігає принцип невідворотності покарання для всіх, у тому числі для так званої трійки президент Росії, прем’єр-міністр Росії, міністр закордонних справ Росії. Всі вони – міжнародні воєнні злочинці. І створення трибуналу покликане, щоб винести у майбутньому відповідні вироки. Трибунал буде працювати у Гаазі. Ми зараз приступаємо до роботи з Радою Європою, яка є центральним елементом процесу. Сьогодні ми ухвалили політичний документ «Львівську декларацію», – сказав міністр закордонних справ України Андрій Сибіга.

Найближчим часом у Люксембурзі Рада Європа та Україна підпишуть угоду, і трибунал почне роботу.

Трибунал має стати доповненням до розслідування воєнних злочинів, злочинів проти людяності й геноциду, розпочатого Міжнародним кримінальним судом (МКС) три роки тому, і заповнити прогалини в розслідуванні цих злочинів.

Львів не випадково обрали для такої зустрічі, адже тут мешкав автор терміну «геноцид», польсько-американський юрист Рафаель Лемкін. Він здобув у Львові у 20-х роках ХХ століття правничу освіту.

Це не просто символічна зустріч, не просто символічні візити, а справжній прояв солідарності і підтримки у найважчі хвилини для України, зауважила верховна представниця ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас. Вона зазначила, що це важлива зустріч у той час, як Кремль проводить парад.

«Дуже важливим сигналом є створення трибуналу для розслідування злочинів агресії. Це означає, що ніхто не може залишитися безкарним перед комітетом зі злочинів. Навіть лідери, які дійсно вирішили відправити сюди всіх цих солдатів, щоб вони також скоїли воєнні злочини і всі ці звірства, які ми тут визнали. Тож це дуже важливий сигнал, і дуже важливо, що є так багато країн», – говорить Кая Каллас.

Вперше у Львові відбулося засідання у такому високому представницькому форматі.

Міністри закордонних справ та інші учасники зустрічі у Львові ознайомилися з виставкою, на якій військові представили засоби, якими Росія нищить населені пункти в Україні і цивільних людей. Це – елементи російських ракет, безпілотники, описано і деталі з яких країн використовує Росія у цих засобах.

Спецтрибунал для посадовців РФ за злочини агресії. У Львові підписали декларацію

«Проблема полягає в тому, що ці елементи не воєнного призначення і, як правило, це цивільні елементи, які можна купити.Тому перекрити канали поставки є дуже складно. Але завдяки санкціям ситуація для росіян тільки погіршується. Якщо в 2022 році вони могли поставляти з якихось країн напряму в Росію, то зараз поставки йдуть через декілька країн, через декілька компаній у кожній країні. Це означає, що ціна збільшується і дістати складніше», – пояснив українських військовослужбовець.

Міністри закордонних справ ЄС напередодні, 7-8 травня, мали неформальну зустріч у Варшаві, а сьогодні прибули у Львів, щоб продемонструвати солідарність з Україною на тлі масштабних святкувань Дня перемоги в Росії .

У лютому Єврокомісія повідомила, що правознавці ЄС, Зовнішньополітичної служби ЄС, Ради Європи, України та ще 37 країн «заклали правові основи для заснування Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України».

У грудні 2024 року президент Володимир Зеленський подякував кожній державі та всім посадовцям, які допомагають в ініціативі створення спецтрибуналу проти Росії за злочин агресії, але, за його словами, треба більше такої роботи, щоб трибунал запрацював і став справді дієвим.

Спецтрибунал для посадовців РФ за злочини агресії. У Львові підписали декларацію

Джерело: Радіо Свобода Україна