Атмосфера Землі пульсує у такт із спалахами на Сонці: що це означає

09 травня 2025 р. 16:32

09 травня 2025 р. 16:32


Нове дослідження Королівського університету Белфаста у Великій Британії показало, що земна атмосфера значно чутливіша до сонячної активності, ніж вважалося раніше. Земля і Сонце пульсують майже синхронно, йдеться у публікації з журналу JGR Space Physics.

Різниця не перевищує 30-и секунд. Вчені пояснюють цю затримку властивістю атмосфери — потрібен час для адаптації та повної реакції на зміни сонячної активності. Синхронізація підкреслює, наскільки швидко космічна погода впливає на нашу планету.

Імпульс між зіркою і планетою передається приблизно кожні 85 секунд. Попередні дослідження були зосереджені на рентгенівському випромінюванні. Теперішнє ж сфокусоване на екстремальному ультрафіолетовому (EUV).

Сонячна активність збільшує щільність електронів іоносфери. Це породжує полярні сяйва, але також провокує перебої в радіозв'язку, перешкоди GPS та зрідка навіть збої в електромережах, пише Space.com.

«Керувати дослідженням було захопливо, адже ми змогли виявити, наскільки чутлива наша атмосфера до сонячних спалахів», – заявила провідна авторка Айслінг О'Хара.

Сонячні спалахи виникають, коли в атмосфері Сонця накопичується магнітна енергія, яка вивільняється як потужний сплеск електромагнітного випромінювання. Спалахи діляться на класи, які позначаються літерами: найпотужніші позначають літерою Х, середні - М, потім йдуть спалахи С-класу, В-класу і, нарешті, спалахи А-класу, які занадто слабкі, щоб мати відчутний вплив. У травні 2023 року через сплеск Х-класу спостерігалося відключення радіозв'язку в деяких частинах Північної, Центральної та Південної Америки.

Атмосфера Землі пульсує у такт із спалахами на Сонці: що це означає

Джерело: zn.ua (Політика)