вологість:
тиск:
вітер:
Як стартапу залучити інвестиції у 2025 році: поради від Head of Financial Department Optic Анастасії Євтушок
Останнім часом багато українських стартапів стикаються з труднощами при залученні інвестицій — ринок став обережнішим, а вимоги з боку інвесторів зросли. Це створює нову реальність, у якій фінансова прозорість та довіра відіграють ключову роль. Саме тому ми вирішили поспілкуватися з Анастасією Євтушок, яка нещодавно очолювала фінансову функцію в Optic — компанії, яка пройшла цей шлях і добре розуміє, що насправді працює у складні часи.
Анастасія Євтушок — професійна експертка з фінансів із великим досвідом роботи як на українському, так і на міжнародному ринках. Вона працювала у великих компаніях, зокрема Helen Marlen, а також у фінтех-стартапі Fuel Finance. Нещодавно обіймала посаду керівниці фінансового відділу в Optic — біотехнологічному стартапі, що залучив 11 мільйонів доларів інвестицій від видатних інвесторів.
Переїхавши до США у 2022 році, Анастасія активно розвивала свою експертизу в екосистемі стартапів Кремнієвої долини, де зараз є визнаною та активною фінансовою експерткою. Вона пройшла навчальну програму в Harvard Business School (Online), а в грудні 2024 року стала керівницею фінансового відділу в Optic — біотехнологічному стартапі, який залучив 11 мільйонів доларів інвестицій.
— Як почалась ваша професійна кар'єра, і що спонукало вас обрати фінанси як напрямок? Ви починали як стажер у аудиті, а згодом стали фінансовим менеджером у відомій українській fashion-ритейл компанії Helen Marlen. Як ці перші досвіди сформували ваш шлях у цій галузі?
— Під час навчання у КНЕУ я пройшла відбір до міжнародної аудиторської компанії в Києві, яка залучає студентів отримати справжній досвід в умовах реального бізнесу. Це чудова ініціатива, і я вважаю, що більше українських компаній повинно інвестувати в освітні партнерства та програми стажувань. Студентам це дасть можливість отримати досвід на ранньому етапі, а компанії зможуть отримати вмотивованого працівника, без складного етапу рекрутингу.
Ще до початку стажування я знала, що мені подобається аналітика, чіткість у процесах, логіка чисел. Але під час роботи у Helen Marlen я побачила справжню цінність та вплив цієї галузі. Адже за звітами та безкінечним потоком даних стоїть дещо більше. Це і ухвалення рішень, подекуди дуже складних, і створення стратегій, які згодом починають приносити результати.
— Після роботи в ритейлі ви перейшли в стартап-екосистему та почали працювати у відомій фінтех-компанії Fuel Finance. Що стало причиною цього переходу і які навички допомогли вам адаптуватися до нової індустрії?
— З часом я зрозуміла, що хочу спробувати розширити зону своєї експертизи та попрацювати з іншими бізнес-моделями. І саме Fuel Finance став тим місцем, де я змогла отримати досвід роботи з динамічною, підприємницькою галуззю та технологічним продуктом.
Щодо адаптації — вона відбулася напрочуд швидко. Завдяки енергії та відкритості команди, а також більш горизонтальній структурі порівняно з великими корпораціями, я буквально з перших тижнів була залучена у важливі процеси. Вже за кілька місяців я керувала командою аналітиків і працювала з великими клієнтами, серед яких, наприклад, Delfast. Це був справжній перехід від “великої машини” до гнучкої системи, що розвивається щодня — і мені це дуже сподобалося.
— У 2022 році ви переїхали до Сан-Франциско — серця світової технологічної індустрії. Що стало мотивацією для цього переїзду?
— Після початку повномасштабного вторгнення в Україні США відкрили програму для українців, яка давала змогу переїхати й отримати дозвіл на роботу. Я вирішила скористатись цією можливістю і вибрала Сан-Франциско, саме через його репутацію місця, де зосереджені стартапи та великі компанії. Кожен стартап мріє потрапити на американський ринок і залучити інвестиції, але справжнє розуміння процесів приходить лише «зсередини». У Сан-Франциско я змогла повністю зануритися в екосистему, познайомитися з потрібними людьми та отримати експертизу, необхідну для успішного розвитку стартапу в США.
— У кінці 2024 року Ви стали керівницею фінансового відділу в стартапі Optic, заснованому колишнім директором з продукту YouTube Mobile (Google), Андрієм Доронічевим. Як ви отримали цю позицію і чому вважаєте, що стали саме тією людиною, яка ідеально підійшла на неї?
— Протягом двох років у США я поглиблювала свою експертизу, активно налагоджуючи зв’язки з засновниками стартапів, відвідуючи фінансов та стартап заходи, вивчаючи податкове законодавство США, вивчаючи різні кейси відомих технологічних компаній, а також проходячи навчальні курси, зокрема в Harvard Business School (Онлайн). Коли я дізналася, що в Optic відкрилася вакансія на цю роль, я довго не думаючи відправила резюме і пішла на співбесіди, потім тестовий період і врешті-решт отримала цю посаду. На той момент я вже мала хорошу репутацію в американській фінансовій спільноті, і, ймовірно, рекомендації від інших фінансових фахівців також зіграли важливу роль у моєму призначенні.
— Optic залучив $11 мільйонів на посівному раунді від таких провідних венчурних фондів, як Kleiner Perkins і Greylock. Розкажіть про ваш досвід комунікації з інвесторами. Які поради ви б дали стартапам, які готуються до фандрейзингу?
— Моя посада в Optic передбачала тісну співпрацю з чинними інвесторами. І перш ніж говорити про бізнес та підписувати мільйонні контракти, потрібно сформувати довірливі відносини. А цього можна досягти лише за допомогою відкритості. Тому я завжди намагалась забезпечувати прозору, системну та якісну комунікацію з щодо фінансових результатів компанії. Я регулярно готувала місячні та квартальні звіти, приймала участь у зустрічах з інвесторами, вела діалог з аудиторами фондів, тощо.
Мій головний меседж для стартапів, які готуються до фандрейзингу:
Перше — Робіть вашу фінансову модель простою, але обґрунтованою. Пріоритет — чіткість, а не складність. Краще мати менше драйверів у моделі, але зробити їх максимально зрозумілими й реалістичними.Друге — знати свого інвестора: розуміти, у які проєкти він інвестує, на якій стадії, у яких галузях. І третє — Практикуйте свій пітч! Це надзвичайно важливо. Пітчинг — це поєднання soft— і hard-skills, які потребують тренування, як м’яз. Я була на багатьох пітчинг-заходах і бачила стартапи з дуже цікавими ідеями, які не змогли привернути увагу або отримати фінансування просто тому, що не вміли якісно подати свою ідею. Особливо раджу українським фаундерам, які планують залучати інвестиції в США, готувати свій пітч англійською вже з самого початку.
— З огляду на ваш досвід як фінансової лідерки високого рівня у швидкозростаючому та добре фінансованому стартапі, такому як Optic, які навички ви вважаєте найбільш критично важливими для фінансового фахівця в подібному середовищі?
— На мою думку, фінансовий фахівець у такому динамічному та швидкозмінному середовищі має володіти глибокими технічними знаннями та стратегічним мисленням — але найважливішими є адаптивність і гнучкість. У стартапі все може змінюватися дуже швидко: пріоритети, структура команди, напрям продукту, а іноді й сама бізнес-модель. У такому контексті здатність зберігати спокій, швидко перелаштовуватись і приймати рішення на основі неповної інформації стає ключовою частиною ролі. Я б також додала проактивність. Фінансовий лідер, яктй не боїться брати ініціативу, виходити за межі суто фінансової сфери та долучатися до вирішення ширших бізнес-завдань, перетворюється на справжню рушійну силу зростання компанії.
— Живучи у Силіконовій долині, ви здобули сильну мережу контактів серед підприємців, інвесторів і лідерів думок. Як це середовище вплинуло на ваше бачення побудови бізнесу? І як воно відкрило для вас нові можливості як експертки?
Життя та робота в Силіконовій долині повністю змінили моє бачення — не лише щодо того, як будувати компанію, а й як будувати стосунки. Тут співпраця й підтримка — це щось само собою зрозуміле. Абсолютно нормально попросити інтро, поділитися проблемою або попросити пораду — і так само нормально, що тобі допоможуть, не очікуючи нічого навзаєм. Ця відкритість стала для мене культурним зрушенням.
Можливо, я упереджена, але в Україні такий рівень довіри й щедрості — не завжди був нормою. У Долині важливий ваш внесок у спільноту. Люди звертають увагу, коли ти ділишся знаннями та підтримуєш інших — і саме так приходять можливості. Особисто я навчилася менше боятися і спокійніше ставитися до помилок — більше того, я почала сприймати їх як цінну частину процесу. Зараз я беру більше ініціативи. Тут безліч подій, хакатонів і конкурсів, які запрошують тебе вийти вперед і заявити про себе. Вся екосистема побудована так, щоб допомогти тобі творити, знаходити зв’язки і зростати — і для мене це стало трансформаційним досвідом як у професійному, так і в особистому плані.
— До речі, про конкурси — вас було запрошено як експертку до складу журі на The-Ventures Startup Award у Лос-Анджелесі — престижному конкурсі, який сприяє інноваціям і розвитку стартап-спільноти. Список журі був вражаючим і складався з ретельно відібраних лідерів із таких компаній і фондів, як Berkeley SkyDeck Fund, Visa, AWS та інших. Яким був цей досвід для вас і які головні висновки ви зробили?
— Це був надзвичайно цінний та надихаючий досвід. По-перше, склад журі справді вражав — кожна людина була визнаним експертом у своїй сфері, з бекграундами у венчурних інвестиціях, фінансах, маркетингу, deep tech. Найбільше мені сподобалося те, як різні перспективи збагачували обговорення. Це була глибока, багатошарова дискусія — не лише про “чи перспективний стартап?”, а й про те, як саме він мислить, масштабується, розуміє свої ризики й можливості.
Самі стартапи також були дуже сильні. Приємно було побачити серед учасників знайомих фаундерів, з якими ми перетинались у нетворк-подіях або спільних колах. Спостерігати, як вони впевнено презентують свої ідеї на великій сцені — це теж надихає.
— Говорячи про конкурси, ви також були членом журі Globee® Awards for Artificial Intelligence 2025 — престижної глобальної програми, яка відзначає проривні досягнення та інновації в індустрії штучного інтелекту. За нашими даними, до складу журі увійшли топ менеджери та технічні лідери з таких компаній, як IBM, Ernst & Young, J.P. Morgan, Apple та інших світових гігантів. Як ви стали частиною такого вибіркового журі? Чи був відбір конкурентним і яким був цей досвід для вас?
— Для мене це була велика честь і водночас захоплення — бути обраною до складу журі Globee® Awards for Artificial Intelligence 2025. Це не було запрошенням — я пройшла ретельний відбір. Я подавала детальну заявку, в якій описала свій досвід у фінансах, досягнення у створенні та масштабуванні технологічних компаній, і, найголовніше, — мою мотивацію зробити цінний внесок у бізнес— та техно-екосистему.
У складі журі я мала змогу оцінити понад 50 компаній у багатьох категоріях, зокрема: «Найкраще використання ШІ у фінансах», «Найвище досягнення в галузі штучного інтелекту у фінансовому секторі», «Найкраще AI-рішення для бізнес-аналітики» та інші. Було надзвичайно цікаво побачити, як креативно та ефективно застосовується ШІ в різних бізнес-сферах — від моделювання ризиків і виявлення шахрайства до аналітики поведінки інвесторів і автоматизації прийняття рішень.
— З якими викликами в професійній сфері ви стикалися як жінка в Силіконовій долині, особливо на керівних посадах?
— Я вважаю, що індустрія змінюється, але все ще трапляються моменти, коли потрібно доводити свою експертизу більше, ніж чоловіки. Іноді можна відчути нестачу визнання або натрапити на несвідомі упередження — особливо коли тобі 28, і ти приходиш на захід для CFO, де 80% присутніх — чоловіки за 45. Але така реальність.
Моя порада? Не зосереджуватись на цьому і не намагатись конкурувати з чоловіками — в цьому немає потреби. Зосередьтеся на своїх знаннях, досвіді й упевненості у своїх рішеннях та словах. У кінцевому підсумку будь-який справжній професіонал розпізнає компетентність — незалежно від статі.

Новини рубріки

За ексголову ДФС Насірова внесено заставу, він вийшов з-під варти
10 травня 2025 р. 00:49

"Не стояло прямих задач": у DeepState розповіли про наближення ЗС РФ до Дніпропетровщини (мапа)
10 травня 2025 р. 00:47

Відправляв підлеглих на будівництво будинків: затримано проректора академії ДПСУ
10 травня 2025 р. 00:46