вологість:
тиск:
вітер:
Естонія не змогла зупинити "тіньовий" танкер: втекти допоміг російський винищувач
Військово-морські сили Естонії намагалися перехопити танкер Jaguar, який, за даними міжнародних ЗМІ, належить до так званого російського "тіньового флоту" ‒ суден, що транспортують нафту в обхід західних санкцій. Операція за участю кораблів, гелікоптерів та літаків естонських ВМС проходила поблизу фінських вод, однак завершилася безрезультатно: судно вийшло з зони відповідальності Естонії і пришвартувалося біля російського острова Гогланд. Росія підняла в повітря винищувач Су-35, який порушив повітряний простір НАТО, для супроводу танкера.
Про інцидент повідомив польський портал Defence24.
У мережі з'явилося відео, зняте з палуби танкера, який ходить під прапором Габону, але, ймовірно, транспортує російську нафту. На кадрах видно, як над судном кружляють гелікоптер AgustaWestland A139 і літак M-28 Skytruck, що належать естонським силам оборони. Один із патрульних кораблів проходить у безпосередній близькості до Jaguar, а екіпаж звертається до судна по радіозв’язку із закликом змінити курс.
Загострення ситуації сталося ввечері вівторка, коли російський винищувач Су-35 без дозволу увійшов у повітряний простір Естонії в районі півострова Юмінда, пише ERR. Літак перебував у небі менш ніж хвилину, не мав плану польоту, вимкнув транспондер і не підтримував радіозв’язок з естонськими диспетчерами. На порушення відреагували португальські винищувачі F-16, які наразі базуються в Естонії в рамках місії НАТО з повітряної безпеки.
Міністерство закордонних справ Естонії викликало військового аташе посольства РФ і вручило йому ноту протесту. Це стало першим задокументованим порушенням естонського повітряного простору з боку Росії у 2025 році.
Міністр оборони Естонії Ханно Певкур пояснив , що Jaguar привернув увагу, оскільки були сумніви щодо наявності у нього держави прапора. За його словами, ВМС і ВПС діяли з метою забезпечення безпеки критично важливої інфраструктури, зокрема, підводних об'єктів. Він також наголосив, що висадка на судно була б непропорційним заходом для перевірки одного документа, а тому таке рішення не ухвалювали.
"Нашою першочерговою метою було гарантувати безпеку інфраструктури. Ми цього досягли. Судно залишило естонські води", ‒ заявив Певкур.
Міністр внутрішніх справ Ігор Таро, коментуючи причини, чому перехоплення танкера не відбулося, визнав, що Естонії бракує необхідного арсеналу засобів для такого типу операцій. За його словами, спроможності для висадки з моря або повітря потребують значних інвестицій і планування, оскільки загроза з боку "тіньового флоту" виникла "відносно недавно".
Він також підкреслив, що у разі ескалації Естонія може звернутися за допомогою до союзників, зокрема Фінляндії: "Ми можемо розраховувати на наших фінських партнерів, якщо ситуація цього вимагатиме. Цього разу вирішили, що масштаб втручання не виправданий".
Нагадаємо, у квітні Естонія затримала танкер російського тіньового флоту Kiwala. Тоді для операції задіяли два військові кораблі.
Тіньовий флот приносить Росії не лише економічну вигоду, а й загрожує екології. Але нинішній підхід до обмеження цього флоту не надто ефективний. Експерт Олег Саркіц у статті “Як російські танкери обпливають санкції” розповідав, що могло б допомогти дійсно нівелювати ефективність такої системи перевезень російської нафти.

Новини рубріки

Підтримка постраждалих та допомога армії. Кличко назвав ключові питання сесії Київради
15 травня 2025 р. 13:05

«Дія» запустила пʼять нових військових облігацій
15 травня 2025 р. 13:05

Сибіга прибув на переговори до Туреччини у символічному вбранні (фото)
15 травня 2025 р. 13:05