Зустріч із путіним: як змінювалася риторика Зеленського до і після вторгнення росії

15 травня 2025 р. 12:57

15 травня 2025 р. 12:57


Президент Володимир Зеленський розраховував 15 травня зустрітися у Туреччині з володимиром путіним. Однак путін проігнорував запрошення : російську делегацію, згідно з його указом, очолить помічник Володимир Мединський. Перша і наразі остання особиста зустріч президентів відбулася у грудні 2019 року в рамках Нормандського формату. У 2021 році, коли росія стягувала війська до кордону з Україною, і у 2022-му, коли почалася повномасштабна війна, Зеленський неодноразово пропонував путіну зустрітися. Потім його риторика змінилася. Детальніше – на інфографіці «Слово і діло».

Весною 2021 року росія почала стягувати війська до кордону України нібито для навчань. Наприкінці квітня у спеціальному зверненні Зеленський закликав росію зупинитися і не починати війну. «Пане путін! Я готовий піти ще далі і запропонувати вам зустрітися в будь-якій точці українського Донбасу, де триває війна» , – заявив він.

Путін у відповідь запропонував Зеленському приїхати до Москви. Президент своєю чергою назвав оптимальним місцем для зустрічі Ватикан. «Святий Престол – це глобальний моральний авторитет, який завжди ефективно виконує роль посередника, оскільки є безстороннім і викликає довіру всіх учасників конфлікту» , – сказав він.

У травні Зеленський знову висловився про зустріч, зазначивши, що вона може наблизити закінчення війни. У червні він вважав, що зустріч із російським президентом неминуча, але якщо він не хоче закінчувати війну, то переговорів не буде.

У жовтні президент допустив, що особисту зустріч не хоче організовувати оточення путіна, бо «вона може принести несподіваний результат». Сам Зеленський залишався готовим до переговорів тет-а-тет.

У листопаді 2021 року Зеленський запропонував російському диктатору хоча б поговорити по телефону, якщо він не хоче зустрічатися. «Не хочете зустрічі, давайте говорити по телефону, давайте скажемо це публічно, що рф не готує повномасштабне вторгнення в Україну» , – закликав він.

За тиждень до повномасштабного вторгнення, у лютому 2022 року, президент України також пропонував путіну переговори в будь-якому форматі. При цьому він наголосив, що «готовий до прямих переговорів два з половиною роки».

Але ні зустрічатися, ні телефонувати російський диктатор не захотів – 24 лютого 2022 року він розпочав повномасштабну війну.

3 березня під час спілкування з іноземними журналістами Зеленський вкотре закликав путіна до переговорів: «Йди з нашої землі. Не хочеш зараз іти – сідай зі мною за стіл переговорів. Я вільний. Сідай зі мною! Тільки не на 30 метрів, як із Макроном і Шольцем, як він їх приймає. Я ж сусід. Мене не потрібно за 30 метрів тримати. Я не кусаюся. Я нормальний мужик. Сідай зі мною і поговори».

Зеленський був готовий до зустрічі навіть після деокупації Київської області, де відкрилися звірства російських військових.

У травні 2022 року Зеленський ще був готовий на переговори з російським президентом, але вже з умовами – без ультиматумів і посередників, а також якщо на зустрічі розглядатиметься питання припинення війни.

До вересня риторика президента різко змінилася: він заявив, що зараз вести переговори з путіним неможливо, оскільки з боку росії немає бажання бути конструктивними. «Це мій принцип – я не буду говорити з тим, хто ставить ультиматуми» , – наголосив він.

На початку 2023 року президент повторив, що не зацікавлений у зустрічі з путіним, оскільки той живе в «інформаційній бульбашці» і насправді не знає, що відбувається на полі бою. У травні він сказав, що готовий до зустрічі лише після виведення російських військ з України.

Далі у 2023-му і у 2024 році тема зустрічі двох президентів не піднімалася. У 2025 році президент США Дональд Трамп почав закликати Україну і росію до прямих переговорів: він сказав, що Зеленському і путіну «доведеться зустрітися», щоб закінчити війну.

У ніч на 11 травня путін відхилив пропозицію про 30-денне припинення вогню, але закликав Україну відновити прямі переговори в Туреччині з 15 травня. Зеленський відповів, що чекатиме його там особисто .

На зустрічі Зеленський хоче обговорити припинення вогню і обмін полоненими. При цьому він допускає, що російський диктатор «злякається».

«Щоб росія не маніпулювала містами і не говорила, що путін не готовий прилітати до Анкари, а готовий летіти тільки до Стамбула, я хочу одразу сказати: якщо путін прилітає до Стамбула, а не до столиці, турецька сторона готова, щоб ми з президентом Ердоганом полетіли до Стамбула. Тобто у будь-якому випадку ми зробимо все, щоб ця зустріч відбулася. Якщо путін дійсно готовий не тільки в медіа, а й у реальному житті зустрічатися» , – заявив він 13 травня.

Нагадаємо, «Слово і діло» досліджувало, як змінювалася позиція Володимира Зеленського щодо переговорів з росією під час повномасштабної війни.

Також ми на прикладі кількох воєн за участю росії писали, коли починалися переговори, скільки вони тривали і чим закінчувалися.

Зустріч із путіним: як змінювалася риторика Зеленського до і після вторгнення росії

Джерело: www.slovoidilo.ua (Політика)