Звукоінженери стартапів для сну розповіли про те, як робити заколисуючі треки

15 травня 2025 р. 19:17

15 травня 2025 р. 19:17


Індустрія технологій для сну стрімко розвивається. Сервіс звуків для медитацій Headspace має 70 млн завантажень і 51% слухачів вмикають його під час засинання. Стартап Ozlo, який вийшов на ринок із блютуз-навушниками для сну у 2024 році, продав 100 000 виробів по всьому світу відтоді. Фахівці цих компаній розповідають про те, як виробляють заколисуючий звуковий контент, пише Fast Company.

Досвідом поділилися звукоінженер Headspace Скотт Соренсон та музичний композитор Ozlo Ітан Коен. Для сну вони розробляють білий, рожевий і коричневий шум. Білий рівномірно інтенсивний на всіх частотах. Це, наприклад, шум дощу. Густина рожевого зменшується зі зниженням частот. Він більше схожий на шум водопаду і найчастіше спостерігається в живій природі. Коричневий, або правильніше червоний чи броунівський шум, є низькочастотним. Його можна порівняти зі звуками під водою чи в утробі матері.

І Соренсон, і Коен сходяться на думці, що сприятливі для сну треки створюються на межі науки і мистецтва. Звуки, звісно, не є панацеєю і люди із розладами сну навряд чи зможуть відключитися, просто ввімкнувши навушники. Але такі композиції допомагають заглушити внутрішню тривожність і зовнішні подразники.

Підбір плейлиста дуже індивідуальний і залежить як від фізіологічних особливостей, так і від контексту зростання. Наприклад, люди, які в дитинстві жили неподалік відаеропорту, може вважати заспокійливим  шум літаків. Когось цокання годинника може дратувати, а для іншої людини це буде спогад про дитинство і бабусину кімнату.

Готуючи треки для Ozlo, Ітан Коен спершу заміряє зовнішні шуми. Наприклад, храп, ремонт чи звуки автомобільного руху. Далі підбирає, чим можна їх заглушити. Прослуховує трек і в місцях, де звукове забруднення проривається, накладає ще один аудіальний шар.

Звукоінженер Headspace Скотт Соренсон розповів про ще один нюанс. Треки для сну мають бути передбачувані, але не одноманітні. Ритмічне звучання може дратувати як вода, що капає з крана. Натомість дощ чи тріскіт вогнища звучать і однотипно, і водночас різноманітно.

Заколисуючі треки можуть бути двох видів. Одні заміщають собою неприємні шуми і вони переважно однозвучні: шум дощу, дерев чи плюскіт хвиль. Інші створюють альтернативний світ і переносять в уявне безпечне місце. Тут різні звуки можуть поєднуватися і комбінуватися, щоб максимально передати атмосферу. Наприклад, Коен зараз працює над треком, який відтворює поїздку в поїзді. Тут задіяні і приглушені розмови пасажирів, і стукіт коліс, який доноситься у вагон, і поскрипування полиць, і шелест постелі тощо. Все це формується у цілісну композицію. Обидвоє фахівців використовують як реальні звуки, так і синтезують їх на обладнанні.

Вчені  з Університету Ньюкасла спробували дослідити, який звук найбільше неприємний для людини. Провели експеримент, орієнтуючись на реакцію різних ділянок мозку. І підсумували, що це звуки в діапазоні частот від 2000 до 5000 Гц. Саме таким виявився скрегіт ножа по склу.

Звукоінженери стартапів для сну розповіли про те, як робити заколисуючі треки

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua