вологість:
тиск:
вітер:
З початку року експорт упав на 13%. ЗМІ назвали причини
У динаміці експорту та імпорту України зараз спостерігається шок: від початку року експорт упав на 13% порівняно з аналогічним періодом минулого року, а імпорт , навпаки, зріс на 12,3%, і ці тенденції лише посилюються. Про це йдеться у статті фінансового аналітика Олексія Куща для видання «Дзеркало тижня».
«За січень-лютий 2025 року експорт товарів становив 6288,1 млн дол., або 87,0% порівняно із січнем-лютим 2024 року, а імпорт – 11302,5 млн дол., або 112,3%. Коефіцієнт покриття експортом імпорту становив 0,56 (за січень-лютий 2024 року – 0,72). Отже, у січні-лютому 2025 року спостерігається майже подвоєння негативного сальдо торговельного балансу та різке погіршення коефіцієнта покриття експортом імпорту», – вказав аналітик.
За його словами, розвиток промисловості відбувається на тлі суттєвого зростання індексу цін виробників промислової продукції на 43,3%, де ключовим фактором виступає зростання цін на енергоресурси на 59,8%.
«Наведені показники свідчать, що у двоконтурній економіці «війни та тилу» більш-менш стабільні економічні процеси відбуваються у секторі ОПК, де є дешеве фінансування з боку держави у вигляді оборонного замовлення. Водночас « економіка тилу» поступово вмирає у полум’ї галопуючої інфляції та зростання цін на енергоресурси. Це призводить до скорочення експорту, гальмування темпів зростання ВВП до майже нульової позначки та деіндустріалізації основного ядра промисловості (крім ізольованого сектору ОПК)», – підкреслив Кущ.
Він зауважив, що «економіка війни» у контексті податкових надходжень та експортної виручки має спиратися на «економіку тилу» – але вона «поступово вмирає внаслідок відсутності кредитного імпульсу, кризи на ринку праці та неефективної урядової економічної політики».
«У 2025 році військовий бюджет становить 2 трлн грн. Ці 2 трлн грн має зібрати «економіка тилу», але вже зараз очевидно, що цьогоріч дефіцит таких внутрішніх ресурсів становитиме мінімум 200 млрд грн. Що сильніше «економіка тилу» занурюватиметься у кризу, то більшим буде цей дефіцит. Аби цього не сталося, уряд і НБУ повинні переглянути економічну та монетарну політику, акцентувавши її на специфіці функціонування амбівалентної моделі економіки під час війни», – резюмував експерт.
Як відомо, заступник міністра економіки, торговий представник України Тарас Качка заявив, що Україна працює над оновленням національної Експортної стратегії, і що йдеться про нарощування експорту до $77 мільярдів.
У свою чергу президент Українського комітету Міжнародної Торгової Палати (ICC Ukraine) Володимир Щелкунов заявив, що для такого зростання виробництва мають бути заморожені тарифи держмонополій на електроенергію, газ та залізничні перевезення . Адже якщо підприємства втратять конкурентні переваги, це призведе до скорочення виробництва, закриття підприємств і втрати податкових надходжень.

Новини рубріки

Став відомий склад збірної України з пляжного футболу на перший етап Євроліги
20 травня 2025 р. 20:36

Угорщина заявила про викриття двох «українських шпигунів»
20 травня 2025 р. 20:36

Євросоюз вирішив скасувати усі економічні санкції проти Сирії
20 травня 2025 р. 20:25