Вільно дихати у медичній масці: японські вчені створили нанофільтр

20 травня 2025 р. 14:32

20 травня 2025 р. 14:32


Японські вчені з Токійського університету розробили медичні маски, які ефективно захищають від вірусів та бактерій, але не затримують доступ повітря. Такого результату вдалося досягти завдяки порфірину. У молекулах цієї речовини є отвори, які затримують шкідливі наночастки, але для кисню не є перешкодою, пише EurekAlert.

Віруси зазвичай мають розмір приблизно 100 нанометрів. Відповідно, захисні фільтри поивнні бути достатньо щільними, щоб їх затримувати. Але матеріали для масок, якими користувалися раніше, утруднювали також і доступ повітря. Як наслідок, під час тривалого носіння маски у людей пітніло обличчя і було важко дихати.

Після епідемії Covid19 маски стали популярним засобом особистого захисту не лише у медичних закладах, але й у побутовому житті. Їх використовують при спалахах гострих респіраторних захворювань та в умовах сильного забруднення повітря у містах. Японський винахід може суттєво підвищити якість життя людям, які використовують медичні маски.

Винахідники створили гібридну речовину  із нанолистів порфірину та поліуретан нановолокон. Усього знадобилося десять шарів. В результаті утворилася губкоподібна речовина, отвори у якій існують на молекулярному рівні і розмуром не більше кількох нанометрів. Ефективність фільтрації — до 97,3%. Своє відкриття вчені опублікували у спеціалізованому виданні Materials Advances.

На фронті інфекційні захворювання є ще більше небезпечними, ніж у цивільному житті, адже доступ до медичних послуг значно гірший. Через це можуть спалахувати вогнища не лише сезонних застудних захворювань, а й, наприклад, туберкульоз. Як інфекційні хвороби загрожують військовим і що з цим робити , читайте в однойменній статті Вікторії Малащенко .

Вільно дихати у медичній масці: японські вчені створили нанофільтр

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua