вологість:
тиск:
вітер:
Дослідження наставництва в Україні: 68 відсотків вірять у стереотипи про сиріт
Благодійний фонд «Клуб Добродіїв» у партнерстві з ЮНІСЕФ Україна оприлюднив результати масштабного соціологічного дослідження щодо ставлення українського суспільства до наставництва дітей, які мають досвід сирітства. Звіт під назвою «Наставництво в Україні: упередження, виклики, потреби» розкриває глибокі суспільні бар’єри, поширені міфи та реальні очікування як з боку дорослих, так і самих підлітків.
Дослідження засвідчило: ставлення до дітей-сиріт залишається упередженим. Зокрема, 67,6% респондентів вважають таких дітей потенційною загрозою через передбачувану асоціальну поведінку, ймовірність конфліктності, схильність до правопорушень та залежностей, а також можливе поширення хвороб.
У той же час більшість українців (69,1%) вважають, що найкраща допомога дітям-сиротам — це одноразова матеріальна чи фінансова підтримка. Натомість лише 12,5% добре розуміють суть наставництва, часто плутаючи його з усиновленням або опікунством.
Засновниця та керівниця «Клубу Добродіїв» Марія Тодорчук підкреслює:
«Наставництво — чи не єдина можливість для дітей з досвідом інституційного виховання мати поруч надійного дорослого. Переважна більшість підлітків із цієї категорії практично не мають шансів бути всиновленими. Як тільки наставництво стане доступною та зрозумілою державною послугою, це відкриє шлях до змін у долях тисяч дітей, які нині живуть у вразливих умовах. Дослідження та результати нашого пілотного проєкту стануть підґрунтям для ефективного реформування системи наставництва».
Попри обмежене розуміння концепції наставництва, 18% опитаних українців готові стати наставниками. Натомість 43% не бачать себе в такій ролі, а ще 38% сумніваються, хоча й визнають значення цієї форми підтримки. Серед причин нерішучості — страх не впоратися, відсутність досвіду комунікації з підлітками, емоційне вигорання, нестача вільного часу та фінансових ресурсів, а також складнощі в проходженні бюрократичних процедур.
Дослідження також включає думки самих підлітків, які перебувають у закладах інституційного догляду, дитячих будинках сімейного типу, патронатних родинах, а також випускників інтернатів. У межах проєкту з ними проводили фокус-групи й інтерв’ю.
Підлітки наголошують, що для них важливі не формальні ролі наставника, а людські якості: доброта, турбота, вміння вислухати та щирість у спілкуванні. Найцінніші спогади часто пов’язані з простими життєвими подіями — прогулянками, пікніками, святкуванням свят або спільним дозвіллям.
Раніше ZN.UA повідомляло про те, хто може усиновити дитину під час війни та чи може це зробити одинока жінка.

Новини рубріки

Зеленський назвав нові цілі для санкцій проти РФ
21 травня 2025 р. 00:19

Без суржика: як українською сказати «поставити галочку»
21 травня 2025 р. 00:19

«Продовжуємо працювати над посиленням тиску на РФ». Сибіга зустрівся з Калас
21 травня 2025 р. 00:17