вологість:
тиск:
вітер:
День святих Костянтина та Олени: історія та заборони
Щороку християни східного обряду В Україні відзначають День святих рівноапостольних імператора Костянтина і матері його цариці Олени. Раніше його відзначали 3 червня, але після переходу Православної церкви України на новоюліанський календар дата свята змінилася. Тепер його святкують 21 травня.
Історія свята
Імператор Костянтин Великий був сином цезаря Констанція Хлора (305-306), який правив Галлією і Британією. В той час Римська імперія була розділена на Західну і Східну. У кожної частини був свій імператор. У цих імператорів були співправителі, одним з яких і був батько Костянтина.
Цариця Олена, мати Костянтина, була християнкою та виховувала сина в повазі до своєї віри. Її чоловік та батько Костянтина не переслідував християн, хоча на решті території Римської імперії вони піддавалися гонінням з боку правителів.
Після смерті свого батька в 306 році Костянтин був проголошений правителем Галлії та Британії. Одним з перших указів його був дозвіл на вільне сповідання християнства.
Саме через це його ненавиділи язичник Максиміан Галерій на Сході і тиран Максентій на Заході. Вони хотіли скинути його та вбити, але Костянтин під час воєн розбив всіх супротивників.
Ставши єдиним правителем Західної Римської імперії Константин в 313 році видав Міланський едикт про віротерпимість, а в 323 році, коли він став єдиним правителем Римської імперії, він поширив дію Міланського едикту і на Східну її частину.
Після відмови від язичництва, імператор переніс столицю імперії до Візантії. Він вважав, що об'єднати імперію може тільки християнство, тому хотів знайти Животворящий хрест, на якому був розп'ятий Ісус Христос.
На прохання сина Олена відправилася в Єрусалим на пошуки хреста разом з патріархом Єрусалимським Макарієм, і вони увінчалися успіхом. Частину хреста Олена залишила патріарху, а частину - взяла з собою і повернулася до Візантії. Тут вона померла в 327 році. Згідно з указом Костянтина над печерою Гробу Господнього був побудований великий храм.
За велінням імператора був скликаний в 325 році I Вселенський Собор в місті Нікеї. Це було пов'язано з тим, що на Сході виникла єресь Арія, який відкидав Божественну сутність Христа. Єресь Арія була засуджена на Соборі і складений Символ віри, в який був внесений термін «Єдиносущний Батько», який назавжди закріпив істину про божественність Ісуса Христа, який прийняв людську природу для спокутування всього людського роду.
Перед самою своєю смертю Костянтин охрестився. Він помер в 337 році і був похований в церкві Святих Апостолів.
Що заборонено робити у День Костянтина та Олени
З давніх часів в цей день діють певні заборони, яких дотримувалися ще наші пращури.
На свято з особливою повагою ставилися до джерел з водою та колодязів. Не можна було смітити поряд з ними.
Раніше в цей день дівчатам заборонялося заплітати коси. Вважалося, що весь день треба ходити простоволосою, щоб волосся було довгим і красивим.
У цей день не можна сваритися, брехати та конфліктувати.

Новини рубріки

Санлікар Києва повідомив ймовірну причину спалаху гепатиту А
21 травня 2025 р. 05:29

Вибухи в Києві, будівництво «Золотого купола» в США: головне за ніч
21 травня 2025 р. 05:29

Соціальна стипендія: хто зі студентів може отримати
21 травня 2025 р. 05:29