Пентагон прийняв літак із Катару для Трампа, але сумніви залишилися

22 травня 2025 р. 00:48

22 травня 2025 р. 00:48


Міністр оборони США Піт Хегсет прийняв від Катару літак Boeing 747, який планують використовувати як тимчасову заміну Air Force One ("борту номер один") для Дональда Трампа. Однак угода викликає політичні та юридичні суперечки. Про це повідомляє CNN .

За заявою Пентагону, літак буде модернізовано з урахуванням вимог безпеки та специфіки президентських перевезень. Представник міністерства Шон Парнелл підкреслив, що всі дії відповідають федеральним нормам. Однак джерела повідомили, що угоду ще не завершено, а юридичні групи продовжують обговорення.

Трамп називає літак "подарунком" від Катару, проте джерела стверджують, що ініціатива виходила від адміністрації Трампа, яка після вступу президента на посаду звернулася до Катару через посередника - Стіва Віткоффа.

Трамп неодноразово рекламував цей літак як можливу заміну президентському літаку Air Force One, а на своєму сайті в соціальних мережах Truth Social він описав його як "безкоштовний подарунок" від Катару.

Однак виявилося, що саме адміністрація Трампа першою звернулася до Катару з питанням про придбання Boeing 747.

Після того, як Трамп вступив на посаду в січні, ВПС США зв'язалися з Boeing і отримали повідомлення про те, що компанія не зможе постачати нові літаки, які вона будує для заміни застарілих президентських літаків, протягом наступних двох років. Однак адміністрація Трампа хотіла отримати заміну набагато швидше, і ВПС вивчали різні варіанти. Водночас Трамп доручив своєму посланнику на Близькому Сході Стіву Віткоффу скласти список життєздатних літаків.

Після того, як ВПС почали співпрацювати з компанією, Boeing надала представникам Міністерства оборони США список інших своїх клієнтів по всьому світу, літаки яких могли б працювати в цей час, і Катар був одним із них.

Ідея про надання літака викликала різку критику. Низка демократів і навіть деякі республіканці засумнівалися в етичності угоди. Катару навіть пригрозили переглядом поставок озброєнь. Тим часом прем'єр-міністр Катару Мухаммед бін Абдулрахман Аль Тані наполягає, що йдеться про стандартну міжурядову процедуру, і все буде здійснено законно.

З технічного боку проєкт пов'язаний із серйозними труднощами. Переробка іноземного уживаного літака під потреби президента США може зайняти до двох років і коштувати дорожче за саму машину. Спецслужбам належить розібрати літак до каркаса і оснастити його сучасними системами зв'язку та безпеки.

Постачання нових літаків Boeing 747-800, які мають замінити поточні борти номер один, очікується тільки у 2027 році - за умови узгодження змін у контракті. Це пізніше початкових термінів і викликає невдоволення Трампа, який активно шукає альтернативи.

Нагадаємо, державна авіакомпанія Qatar Airways у середу, під час візиту президента Дональда Трампа до Катару, підписала угоду про купівлю до 160 широкофюзеляжних літаків Boeing - це стало значним успіхом для американського авіавиробника.

За даними Білого дому, контракт на літаки Boeing 777X і 787 з двигунами GE Aerospace оцінюється в 96 мільярдів доларів. Це знакове досягнення для Трампа під час його візиту в регіон, хоча поставки літаків триватимуть ще багато років.

Пентагон прийняв літак із Катару для Трампа, але сумніви залишилися

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua