Операція Пандора: Європол вилучив майже 40 тисяч артефактів і колекційних предметів

22 травня 2025 р. 22:47

22 травня 2025 р. 22:47


Операція під кодовою назвою Pandora IX тривала протягом 2024 року та охопила правоохоронні й митні органи з 23 країн. Міжнародна операція була спрямована проти незаконного обігу предметів мистецтва та культурної спадщини. Координацію здійснювала Іспанія (Гвардія Сivil) за підтримки Європолу, Інтерполу та Всесвітньої митної організації (ВМО) через Регіональне розвідувальне контактне бюро для Східної та Центральної Європи.

Про це повідомляє Європол .

Операція завершилася 80 арештами та вилученням понад 37 700 об’єктів культури, викрадених у різних країнах. Правоохоронці також вилучили 69 металошукачів і 23 інструменти, які часто використовуються для незаконних розкопок, що свідчить про постійну загрозу розграбування культурних об'єктів.

Загалом країни-учасниці повідомили про 258 справ. Багато розслідувань тривають, очікуються нові арешти та вилучення.

Італійське командування карабінерів із захисту культурної спадщини (TPC) у взаємодії з Митною та монопольною службою Італії (ADM) під час спільної прикордонної операції вилучило картину, яку приписували відомому художнику Янісу Кунеллісу. Після експертизи з'ясувалося, що вона є підробкою. Якби картина була справжньою, її вартість оцінювалась би у приблизно 100 тисяч євро. В окремому розслідуванні карабінери TPC вилучили понад 300 предметів, зокрема монети, металеві та керамічні фрагменти, серед яких наконечники стріл і списів періодів Риму та Карфагену. Ці артефакти виставлялися на продаж на електронних платформах та були знайдені в приватній квартирі.

Іспанська Гвардія Сivil ліквідувала злочинну групу, що займалась археологічними грабежами у провінції Касерес. Шістьох осіб заарештовано, ще троє перебувають під слідством. Під час операції вилучено 2 500 археологічних предметів, переважно римських монет, викарбуваних у кельтіберському місті Тамусія. Артефакти були викрадені з охоронюваних археологічних об'єктів за допомогою металошукачів і незаконно продавались у соцмережах.

Також в Іспанії Гвардія Сivil перехопила пасажира, який намагався вилетіти з Пальма-де-Майорка до Німеччини з 55 старовинними монетами та перснем. Подальше розслідування призвело до висунення обвинувачень у злочинах проти культурної спадщини та розграбуванні підводних пам’яток і археологічних об’єктів. Загалом у цій справі вилучено 64 історично цінні об’єкти та 1 576 стародавніх монет.

У Греції Департамент культурної спадщини та старожитностей Афін повернув п’ять візантійських ікон. Завдяки оперативним даним і спеціальним методам розслідування, включно з роботою під прикриттям, заарештовано трьох осіб під час спроби продати ікони за 70 тисяч євро.

Українські митники вилучили 87 культурних цінностей, які незаконно намагались вивезти до Польщі, Молдови та Румунії.

Паралельно з фізичними діями проводились спеціалізовані кіберпатрулі для виявлення незаконних онлайн-продажів культурних цінностей. Ці цифрові розслідування дали старт новим справам і показали, що цифрові платформи дедалі частіше використовуються торговцями як канал збуту викрадених артефактів. У результаті кібероперацій вилучено 4 298 предметів культурної спадщини.

Інтерпол координував транскордонні дії та надавав інструменти, зокрема базу даних викрадених творів мистецтва й мобільний додаток ID-Art.

ВМО надала учасникам захищену систему зв'язку CENcomm, а її Регіональне розвідувальне контактне бюро для Східної та Центральної Європи збирало, опрацьовувало та поширювало інформацію, отриману від митних служб.

Операція Pandora IX проходить у межах Європейської міждисциплінарної платформи боротьби з кримінальними загрозами (EMPACT), яка координує дії проти організованої злочинності в Європі. Європол, Інтерпол і ВМО надали ключову підтримку й обмін розвідувальними даними.

З 2016 року Pandora є важливою міжнародною ініціативою із захисту культурної спадщини від незаконного обігу. Серед країн-учасниць — Албанія, Австрія, Бельгія, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Чехія, Франція, Німеччина, Греція, Ірландія, Італія, Мальта, Молдова, Нідерланди, Північна Македонія, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Сербія, Іспанія, Україна та США.

З моменту запуску в 2016 році операція Pandora стала ключовою глобальною ініціативою із захисту культурної спадщини від незаконного обігу.

Нагадаємо, викрадені з українських музеїв та археологічних пам'яток експонати та артефакти вже почали з'являтися на міжнародному чорному ринку.

Крім систематичного знищення культурної спадщини, Росія вдається до ще одного злочину – крадіжки культурних цінностей. Ці артефакти, викрадені з українських музеїв та археологічних пам'яток, тепер з’являються на міжнародному чорному ринку. В Офісі генпрокурора працює спеціальний підрозділ, який розслідує випадки руйнування культурної спадщини України через російські обстріли, встановлює імена пособників розкрадання музеїв окупантами та співпрацює з міжнародними організаціями щодо випадків, коли українські культурні цінності хтось незаконно намагається продати за кордоном.

Операція Пандора: Європол вилучив майже 40 тисяч артефактів і колекційних предметів

Джерело: zn.ua (Політика)