Європа вирішила остаточно закрити питання "Північного потоку" ‒ Bloomberg

24 травня 2025 р. 03:30

24 травня 2025 р. 03:30


Європейський Союз готується внести газопроводи "Північний потік-1" і "Північний потік-2" до нового пакету санкцій проти Росії, прагнучи запобігти будь-яким спробам відновлення їхньої роботи. Ініціатива, яка отримала підтримку Німеччини , має стати превентивним кроком на тлі чуток про можливе повернення до імпорту російського газу.

Про це повідомляє агентство Bloomberg із посиланням на обізнані джерела, які зазначають, що Єврокомісія найближчими днями розпочне консультації з державами-членами щодо заборони експлуатації трубопроводів, прокладених дном Балтійського моря. Очікується, що ухвалення рішення буде прив'язане до розвитку дипломатичних процесів щодо завершення війни в Україні.

Зазначається, що канцлер Німеччини Фрідріх Мерц підтримав пропозицію Єврокомісії. За словами співрозмовників видання, для Берліна санкції можуть стати важливим інструментом, який зніме внутрішньополітичний тиск і дискусії навколо можливого відновлення "Північного потоку-2".

Чутки про потенційне перезапуск газогону активізувалися після того, як президент США Дональд Трамп запропонував свою роль як посередника в переговорах між Москвою і Києвом. Проте, навіть без юридичної заборони, запуск проєкту малоймовірний найближчим часом: трубопровід досі не сертифікували в Німеччині, а також він зазнав пошкоджень внаслідок вибухів у 2022 році.

Аналітики відзначають, що можливе включення "Північного потоку-2" до санкційного пакета стане політичним сигналом про незворотність курсу ЄС на повну відмову від російського газу до 2027 року.

"Це політичний крок, який має закріпити енергетичну стратегію Євросоюзу, – зазначила Флоренс Шміт із Rabobank. – Чіткість позиції може також зменшити волатильність на газових ринках, пов'язану з постійними обговореннями теми поставок із Росії".

Попри те, що більшість країн ЄС вже замістили поставки російського газу скрапленим паливом з інших регіонів, окремі держави, зокрема Угорщина та Словаччина, залишаються залежними від трубопровідного імпорту з РФ. Деякі підприємства у східній Німеччині також покладають надії на можливе відновлення поставок як спосіб зниження енергетичних витрат.

Раніше під час неофіційних контактів між представниками США та Росії порушувалися питання глобальних енергетичних проєктів. Зокрема, російська сторона, за даними джерел, виявляла зацікавлення у сприянні Вашингтона перезапуску "Північного потоку". Цю інформацію у травні частково підтвердив помічник президента РФ Юрій Ушаков, зазначивши, що тематика газопостачання обговорювалася з американськими колегами.

Втім, експерти оцінюють шанси на відновлення роботи обох газопроводів як мінімальні. Як пояснив аналітик Том Маржец-Мансер, на тлі наявності альтернативних маршрутів, таких як український і турецький, їхній перезапуск виглядає нелогічним.

"Санкції – це радше крок до убезпечення ЄС від внутрішніх політичних спокус повернутися до "дешевого" російського газу, ніж безпосереднє покарання Кремля", – прокоментувала Тетяна Мітрова з Колумбійського університету.

Нагадаємо, днями ЄС схвалив 17-й пакет санкцій проти Росії , а вже вже цими вихідними Європейська комісія планує розпочати консультації з країнами-членами щодо 18-го пакету санкцій проти Росії.

Європа вирішила остаточно закрити питання "Північного потоку" ‒ Bloomberg

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua