Обшуки та підозри можуть призвести до відсторонення двох членів і зупинки роботи ВККС — експертка

24 травня 2025 р. 08:42

24 травня 2025 р. 08:42


У березні 2025 року у приміщенні Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) та вдома у заступника голови Комісії Олексія Омельяна провели обшуки. У квітні ж члену ВККС Володимиру Луганському повідомили про підозру. Як наслідок, Луганського та Омельяна можуть відсторонити від посад, і після цього для ВККС і всієї судової влади можуть настати негативні наслідки, пише експертка з судової реформи Лабораторії законодавчих ініціатив Каріна Асланян у статті " Вища кваліфікаційна комісія суддів: між конкурсами та кримінальними справами ".

Асланян нагадує, що обшуки у приміщенні ВККС у березні провели на підставі ухвали Печерського райсуду в рамках кримінального провадження від 25 липня 2024 року за статтею про незаконне втручання в роботу автоматизованих систем в органах та установах системи правосуддя. Таким чином, справа тягнеться ще з минулого літа, коли під час тестування в рамках кваліфікаційного оцінювання суддів система дала збій та некоректно згенерувала тестові питання. При цьому заяву про злочин подали судді скандального Окружного адміністративного суду Києва, які з 2018 року саботували проходження оцінювання.

Пізніше того ж тижня Держбюро розслідування провело обшуки вдома в Омельяна у справі про введення в оману суду або іншого уповноваженого органу (ст. 384 ККУ). З аступник голови ВККС тоді назвав дії правоохоронців " неправомірними", він звернувся до Вищої ради правосуддя та заявив про втручання в роботу члена Комісії.

ВККС звернулася до ВРП із заявою про дотримання гарантій незалежності. Наразі рішення з цього приводу не ухвалено.

"ДБР також проводить розслідування в кримінальному провадженні щодо відновлення первинного кваліфікаційного оцінювання судді Печерського райсуду О.Царевич (ч. 1 ст. 182, ч. 3 ст. 382 ККУ)", — підкреслює експертка.

Авторка вказує, що вже у квітні 2025 року НАБУ та САП повідомили про підозру " у заволодінні державними коштами на суму понад 576 тис. грн" (ч. 4 ст. 191 КК України) Володимиру Луганському. Правоохоронці вважають, що нинішній член ВККС, обіймаючи посаду судді, використав "науковий ступінь доктора філософії" як привід для нарахування йому 15% надбавки до заробітної плати та пенсії. Ступінь він отримав у МАУП ще в 2011 році та усупереч процедурі, адже "жоден виш тоді не мав права присвоювати такий ступінь".

"Чому підозру отримав наразі лише Луганський? Адже він не сам собі диплом видав? І виплату надбавок не сам собі здійснював? У червні ВККС планує надати самостійну оцінку діям Луганського, наслідком яких може стати його відсторонення від посади. Така ж ситуація може статися й у справі Олексія Омельяна. І отут для ВККС і всієї судової влади можуть настати справді негативні наслідки", — пише Асланян.

Експертка нагадала, що для повноважності Комісії у її складі має працювати не менш як шість суддів. Наразі ж, після звільнення Романа Ігнатова, суддів у ВККС залишилося сім. Відтак, після відсторонення ще двох членів Комісія автоматично зупинить свою роботу.

Більше статей Каріни Асланян читайте за посиланням .

Обшуки та підозри можуть призвести до відсторонення двох членів і зупинки роботи ВККС — експертка

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua