вологість:
тиск:
вітер:
Не підлягають мобілізації: юристи назвали шість категорій громадян
В Україні триває загальна мобілізація і оголошено воєнний стан . В цей час чоловіки віком від 25 до 60 років отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ. Проте це стосується не всіх. Фахівці юридичної компанії INSEININ розповіли , хто з громадян не може бути мобілізованими районними ТЦК.
Жінки, які перебувають на обліку військовозобовʼязаних
Як відомо жінки медичного або фармацевтичного фаху підлягають обовʼязковому взяттю на військовий облік військовозобов’язаних. Дані про військовий облік вносяться в реєстр «Оберіг», а жінкам видається військово-обліковий документ. Відповідно такі особи повинні дотримуватись всіх наявних правил військового обліку.
Взяття жінок на військовий облік відбувається через навчальні заклади або підприємства за місцем роботи. Жінки, які не працевлаштовані зобов’язані особисто звернутись до ТЦК, пройти військово-лікарську комісію та оформити військово-обліковий документ.
Проте в період дії воєнного стану немає примусової мобілізації жінок, які перебувають на обліку військовозобов’язаних. Прийом на військову службу може відбуватись тільки за наявності добровільної заяви-згоди або підписання військового контракту. Таким чином наразі не здійснюється мобілізація військовозобов’язаних жінок.
Чоловіки, які перебувають на обліку призовників
Загалом військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Призовники за загальним правилом це чоловіки віком до 25 років. За винятком чоловіків віком від 18 до 25 років, які перебувають на обліку військовозобов’язаних у зв’язку з проходженням військової служби, закінченням військової кафедри або отримання висновку ВЛК про обмежену придатність.
Такі чоловіки не зважаючи на вік підлягають мобілізації. Призовники не підлягають мобілізації під час воєнного стану, вони можуть лише бути направленими на загальновійськовому базову підготовку або загальновійськову базову службу у мирний час. Після проходження БЗВП призовники повинні стати на облік військовозобовʼязаних, але до досягнення 25 років все рівно не підлягають мобілізації.
Чоловіки, які досягли граничного віку перебування в запасі
Граничним віком перебування на обліку військовозобовʼязаних є 60 років. Чоловіки, які досягли цього віку підлягають виключенню з військового обліку та не можуть бути мобілізованими. Раніше граничний вік встановлювався на межі 40, а пізніше 45 років. Відповідно до судової практики ВС України, такі чоловіки зберігають статус військовозобов’язаних до 60 років та підлягають мобілізації.
Чоловіки, які були виключені з військового обліку
Основними підставами для виключення з обліку є стан здоров’я або позбавлення волі за тяжкий або особливо тяжкий злочин. Для виключення за станом здоров’я необхідно пройти ВЛК та отримати висновок про непридатність до військової служби. Раніше засуджені мали можливість реалізувати право на виключення з обліку до травня 2024 року.
Підтвердженням виключення з обліку є записи в електронному військово-обліковому документі. Такі особи не підлягають мобілізації за будь-яких обставин. Якщо дані про виключення з обліку не внесені в реєстр «Оберіг» виникають проблеми стосовно призову на військову службу.
Чоловіки, які мають бронювання за підприємством
Військовозобов’язані з бронюванням не підлягають мобілізації. Підтвердженням броні є записи у електронному ВОД про відстрочку на підставі бронювання та строк її дії. Проте такі чоловіки зобов’язані дотримуватись правил військового обліку та з’являтись вчасно за повістками. Районні ТЦК не мають повноважень анульовувати бронь та проводити призов заброньованих на військову службу.
Проте у випадку, якщо бронь закінчилась або процедура бронювання не завершена до кінця – військовозобов’язаний підлягає мобілізації в загальному порядку.
Військовозобовʼязані, які мають відстрочку
Чоловіки, які мають підстави для відстрочки повинні обов’язково її оформити у визначеному законом порядку. Підтвердженням оформленої відстрочки є довідка та записи в електронному ВОД. Військовозобов’язані, які мають підстави про відстрочку та заявляють у ТЦК про таке право подаючи заяву разом з документами також не підлягають призову.
Проте у випадку, якщо військовозобов’язаний маючи підстави про відстрочку до моменту мобілізації не заявив про такі підстави та не подав документи - він може бути мобілізований на загальних підставах. В такому випадку суд не зможе скасувати наказ про мобілізацію, адже формально такий наказ є законним.
Нагадаємо, хто не підлягає бронюванню від мобілізації.

Новини рубріки

Вночі Україну атакували 367 російських цілей, з них 69 – ракет. Є 22 "прильоти"
25 травня 2025 р. 09:32

У Миколаєві під завалами будинку шукають людину. Фото наслідків нічної атаки
25 травня 2025 р. 09:32

На Одещині внаслідок нічної атаки одночасно горіли 20 авто (фото, відео)
25 травня 2025 р. 09:12