Банк передав борг колекторам: коли це може статися

02 липня 2025 р. 03:29

02 липня 2025 р. 03:29


Українці, які беруть кредити в банках, мають сплачувати їх. Бувають ситуації, коли людина має заборгованість зі сплати кредиту . Фахівці адвокатського об'єднання «Бачинський та партнери» розповіли , коли банк може передати борг колекторам.

Що робити, коли банк передав борг колекторам

Юристи пояснили, що якщо банк передав борг колекторам, то слід перевірити, чи має колекторська компанія право працювати з боргами — для цього скористайтеся реєстром Національного банку України. Далі потрібно з'ясувати, чи банк офіційно повідомив вас про передачу боргу.

«У разі відсутності такого повідомлення ви маєте право оскаржити дії колекторів. Обов’язково фіксуйте всі контакти з представниками колекторської компанії — зберігайте записи дзвінків, повідомлення та листування. Якщо дії колекторів є незаконними або порушують ваші права, варто звернутися до юриста для захисту своїх інтересів», – йдеться у повідомленні.

Що таке проблемний кредит

Фахівці пояснили, що проблемним кредит стає в той момент, коли банком/МФО прослідковується систематичне невнесення особою грошових коштів для погашення кредиту.

«Позичальник/боржник сплатив не всю суму, прострочив у часі з виплатами, перестав вносити гроші взагалі тоді банк починає зазнавати збитків, через дії/бездіяльність позичальника», – йдеться у повідомленні.

Що передує зверненню банка до колекторів

Юристи зазначили, що якщо банк/МФО встановив відсутність виплат по кредитному договору, має зробити наступне:

  • Повідомляє позичальника – боржника про те, що умови договору зі сторони особи були порушені, та повідомляє про необхідність мирного урегулювання конфлікту.
  • Позичальник або ігнорує подібні звернення, дзвінки банку/МФО, або не знає про них, змінивши номер телефону, чи вказавши невірно свої анкетні дані, або просто не хоче виплачувати. На даному етапі необхідно провести переговори з банком, та знайти шлях вирішення проблеми.
  • Не вирішення проблеми мирним шляхом і ігнорування банку/МФО позичальником тягне за собою звернення Банком (відповідним суб’єктом) з позовною заявою про стягнення з особи заборгованості (і у разі ігнорування, суд визнає особу винною, і зобов’яже сплатити всі кошти, які будуть вказані в позові, і скоріш за всі сума буде в тричі більша за реальну).
  • Банк/МФО звертається до виконавчої служби, та надалі майно боржника продається на аукціоні та відшкодовується шкода.

Експерти додали, що вищезазначені дії виконуються зі сторони банку/МФО професійними юристами, адвокатами та зазвичай матеріально та часозатратні.

Як колектори можуть викупити борг

Юристи зауважили, що факторинг – це пряма колекторська діяльність – викуп у банку/МФО боргу особи та надалі отримання грошей від боржника та закриття даного конфлікту.

«Дана діяльність потребує ліцензії, за даною діяльністю державою здійснюється нагляд, та колектор заробляє на різниці між купленим кредитом і фактичним відшкодуванням боржником», – йдеться у повідомленні.

Коли колектор викуповує борг у банку/ФМО, то він спочатку повідомляє про то боржника та намагається мирно урегулювати конфлікт, але надалі колектори застосовують більш рішучі методи – погрози, залякування.

«Банк вирішив продати ваш борг – встановлюється дата аукціону – проведення переговорів – фінансовий аудит боргу – оцінка заставного майна (при наявності) – переговори з боржником – стягнення грошових коштів з боржника – закриття справи», – пояснили експерти.

Юристи додали, що колекторська компанія сплачує банку/МФО частину суми боргу, а колектор «вибиває» з боржника вдвічі більшу суму, ніж був винен.

Нагадаємо, чи можуть в Україні фізичним особам списати кредитні борги.

Банк передав борг колекторам: коли це може статися

Джерело: zn.ua (Політика)