У Туреччині не склалось із дешевим газом: ціни для населення зросли на чверть

03 липня 2025 р. 12:00

03 липня 2025 р. 12:00


Обіцянки турецької влади про дешевий газ після початку розробки великого чорноморського родовища не складаються. Витратний глибоководний видобуток зростає не такими темпами як хотілось би, тоді як імпорт залишається високим, а інфляція в Туреччині змушує владу регулярно переглядати тарифи . У липні ціни на населення зросли майже на чверть. Про це пише «Главком» із посиланням на турецькі ЗМІ.

Як пише Habertürk, турецькій держкомпанії Botas оголосили про нові тарифи на газ із 2 липня. Для населення ціни зросли на 24,6%, для промисловості – на 7,86%. Це вже друге підвищення з початку року.

За даними Botas, вартість тисячі кубометрів для домогосподарств становить тепер 7,7 тис. лір ($190), а для промисловості – 15 тис. лір ($380). Це трохи нижче за європейські котирування, які становлять понад $420.

Попри освоєння великого родовища у Чорному морі, імпорт продовжує залишатися основним джерелом газу для Туреччини. У квітні, за даними Енергетичного управління Туреччини (EPDK), його частка становила понад 93% (4 млрд кубометрів). Очікується, що власний видобуток зросте до 18 млрд кубометрів на рік, але поки що він тримається на рівні 3,5 млрд кубометрів.

У Botas пояснили, що зростання цін пов'язане із необхідністю виконувати вимоги держбюджету.

Колишній головний економіст Центробанку Туреччини Хакан Кара заявив, що з березня 2024 року, коли відсоткову ставку підняли до 50%, ціни на газ зросли вже майже на 150%. Таке збільшення суперечить заявленій політиці заборони інфляції, сказав він.

«Підвищення цін викликає занепокоєння на тлі вже високих витрат на енергію, які чинять тиск як на бізнес, так і на споживачів. Очікується, що це рішення вплине на загальний рівень інфляції в країні та посилить фінансовий тиск на домогосподарства у літній період», – пише GMK Center. Там зазначили, що зростання цін збільшило витрати енергоємних галузей, зокрема металургії, яка значною мірою залежить від електроенергії через домінування електросталеплавильних потужностей.

Нагадаємо, у листопаді минулого року «Главком» писав про те, що Туреччина продовжує активно нарощувати внутрішнє виробництво нафти та газу, прагнучи скоротити залежність від імпорту та зміцнити енергетичну безпеку.Згідно з заявою міністра енергетики та природних ресурсів Туреччини Алпарслана Байрактара, до 2025 року країна планує провести бурові роботи на 270 нових свердловинах з видобутку нафти та природного газу.

У Туреччині не склалось із дешевим газом: ціни для населення зросли на чверть

Джерело: Главком

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua