вологість:
тиск:
вітер:
Китай розкритикував торговельну угоду США з В'єтнамом: чому
Китай розкритикував торговельну угоду між США та В'єтнамом: у Пекіні зростає занепокоєння через те, що американський президент Дональд Трамп використовує свої тарифні переговори з іншими країнами для стримування китайської експортної машини, повідомляє FT .
Угода США з В'єтнамом знижує тарифи на експорт Ханоя з потенційних 46% до 20%, але зберігає 40-відсоткове мито на “перевалку” товарів, що, на думку деяких експертів, може бути спрямовано проти китайського реекспорту до США.
Міністерство торгівлі Китаю в четвер, 3 липня, заявило, що проводить оцінку торговельної угоди США з В'єтнамом.
“Ми рішуче виступаємо проти того, щоб будь-яка сторона укладала угоду за рахунок інтересів Китаю. Якщо така ситуація виникне, Китай вживатиме рішучих контрзаходів для захисту своїх законних прав та інтересів”, - зазначили в міністерстві.
Десятки країн намагаються укласти торговельні угоди з США до встановленого Трампом дедлайну 9 липня, після якого набудуть чинності призупинені “дзеркальні” тарифи президента США.
В'єтнам, одна з найбільш залежних від торгівлі країн світу, мав особливо сильний стимул діяти швидко, щоб уникнути американських тарифів: 30% експорту країни йде до США. Але масштаби узгоджених остаточних тарифів і додатковий збір на “перевалку” відображає високу ціну, яку довелося заплатити В'єтнаму за укладення угоди, вважають аналітики.
“Нова американсько-в'єтнамська угода стосується не лише торгівлі; вона чітко спрямована проти Китаю. Вона покликана заблокувати потік китайських товарів, які часто переміщуються через В'єтнам з метою ухилення від чинних мит США”, - сказав, експерт з міжнародного економічного права в університеті Гонконгу Жюльєн Шесс.
“Це вписується у значно ширшу тенденцію: США укладають двосторонні угоди з країнами, розташованими поблизу Китаю, щоб посилити економічне співробітництво і, водночас, ускладнити Пекіну можливість розширювати свій вплив на ланцюги поставок”, - додав він.
Багато країн Південно-Східної Азії процвітали під час торговельної війни між США та Китаєм, пропонуючи альтернативні виробничі й експортні центри для китайських компаній, які намагалися обійти американські тарифи. Але капіталізація цієї стратегії призвела до значного профіциту торгівлі товарами з США.
“Ключовий урок для інших країн з цієї угоди, а також з угоди, яку раніше підписала з США Велика Британія, полягає в тому, що від них очікується скорочення торгівлі з Китаєм. У Пекіні це сприймуть як провокацію, особливо якщо подібні умови будуть включені в будь-які інші угоди, узгоджені найближчими днями”, - пишуть економісти Capital Economics Марк Вільямс і Гарет Лезер.
Аналітики попереджають, що в'єтнамська угода, а також інші, які Пекін вважатиме загрозою своїм інтересам, можуть підірвати американсько-китайські торговельні переговори. Нещодавно Трамп заявив про узгодження тарифного перемир'я з Пекіном, але занепокоєння залишаються стосовно, зокрема, китайських обмежень на експорт рідкісноземельних металів та експортного контролю США над передовими технологіями, такими як напівпровідники.
“Це, безумовно, може призвести до нової ескалації торговельної напруженості між США та Китаєм, якщо США наполягатимуть на дуже жорстких обмеженнях з боку третіх сторін на імпорт з Китаю”, - вважає економіст Фредерік Нойман.
Виконавчий директор Американської торговельної палати в Ханої Адам Сіткофф назвав позитивним знаком те, що В'єтнам уклав угоду вчасно, уникнувши ситуації, яку потрапили інші країни, наприклад, Японія, якій Трамп цього тижня знову погрожував підвищенням тарифів.
Ключовим для Ханоя стане те, як буде застосовуватися 40-відсотковий збір за реекспорт. “Перевалку” важко відстежити, й адміністрація Трампа не повідомляла, як визначає цю практику, хоча і зробила це питання пріоритетним у торговельних переговорах з В'єтнамом та іншими країнами Південно-Східної Азії.
Раніше повідомлялося, що Пекін готується до торговельних угод США, які можуть “ізолювати” китайські компанії від глобальних ланцюгів поставок. Довгостроковий ризик для Пекіна полягає в тому, що подібні домовленості об'єднаються в ширший зсув — не просто кампанію під проводом США з обмеження китайського експорту, а переформатування світової торгівлі навколо “надійних ланцюгів поставок”, коли Китай дедалі частіше опинятиметься “поза їх межами”.
Про економічні причини та стратегічні мотиви антикитайської політики Трампа раніше розповідав економіст Олексій Кущ у статті “ США vs Китай. Анатомія Глобальної економічної війни ”.

Новини рубріки

Пілавова підірвала жінка-смертниця: у РФ озвучили перші версії вибуху в Луганську
03 липня 2025 р. 19:46

В Україні можна побачити яскравого, проте токсичного метелика: де саме вони водяться
03 липня 2025 р. 19:46

"Гра на Путіна". Аналітик Бадрак пояснив, чому рішення США щодо зброї є сигналом слабкості
03 липня 2025 р. 19:46