вологість:
тиск:
вітер:
У WP розповіли, чому Трамп не зупинив Росію
19 червня, перебуваючи під тиском приєднатися до бомбардувань Ізраїлем Ірану, президент Дональд Трамп заявив: "Я ухвалю рішення — брати участь чи ні — протягом наступних двох тижнів". Циніки сприйняли це як чергову спробу президента безкінечно відкладати складне питання. Скептики помилилися. Уже через два дні американські бомби та ракети вразили три іранські ядерні об’єкти .
Хоча досі точаться суперечки щодо масштабів завданої шкоди іранській ядерній програмі, одне стало очевидним: Трамп дійсно мав намір не допустити, щоб Іран — держава, яка підтримує тероризм і закликає до "смерті Ізраїлю" — здобув ядерну зброю.
Якби ж президент мав таку ж моральну рішучість щодо припинення варварської війни, яку веде Росія — деспотичний союзник Ірану — в Україні. Але у цьому конфлікті Трамп, схоже, демонструє саме ту нерішучість, у якій його (помилково) звинувачували під час протистояння з Іраном, зазначає колумніст The Washington Post Макс Бут.
28 травня журналіст запитав Трампа, чи хоче російський диктатор Владімір Путін закінчити війну. Той відповів: "Не можу вам сказати, але дізнаєтесь за два тижні... Ми з’ясуємо, чи він нас просто водить за ніс, і якщо так, то ми відреагуємо трохи інакше".
Минув понад місяць, а Трамп нічого не змінює, хоча Росія не демонструє жодних ознак припинення своєї агресії. Здається, щотижня з'являються нові повідомлення про російські авіаудари по українських містах, які називають наймасовішими з початку війни.
"Трамп неодноразово наполягав на тому, що якби він був президентом у 2022 році, Путін ніколи б не вторгся в Україну. Але відтоді, як Трамп повернувся на посаду президента цього року, атаки Путіна різко зросли — і Трамп нічого з цим не зробив. Літній наступ Росії, схоже, зупинився, попри значну чисельну перевагу військ, але українські міста зазнають все більшої шкоди від російських безпілотників і ракетних ударів на тлі побоювань, що українська протиповітряна оборона виснажується", — пише колумніст.
У квітні Трамп благав Путіна: "Владіміре, СТОП!" Але Путін не зупинився, і схоже, що Трамп не чинить жодного тиску, аби підкріпити свої слова діями. Натомість на нещодавньому саміті G7 в Канаді Трамп висловив обурення з приводу виключення Росії з цієї організації.
Він, як повідомляється, продовжує регулярно і дружньо спілкуватися з Путіним — тим, кого Міжнародний кримінальний суд звинуватив у воєнних злочинах і хто є вигнанцем на всьому Заході. Крім того, адміністрація Трампа досі блокує законопроєкт, який має понад 80 співавторів і передбачає 500-відсоткові мита на країни, що закуповують енергоресурси в Росії.
Але Трамп фактично не робить нічого, щоб посилити тиск на Кремль: з моменту повернення до влади він не ввів жодних нових санкцій проти Росії, що призводить до зниження ефективності чинних обмежень. Більш дієвими та менш шкідливими заходами могли б стати постачання Україні необхідних боєприпасів для протиповітряної оборони та іншої зброї, а також тиск на європейські країни з метою розблокування $300 мільярдів заморожених російських активів для України.
Ще більший негайний вплив мали б додаткові поставки перехоплювачів ППО Patriot. Минулого тижня Трамп заявив, що подивиться , "чи ми зможемо надати деякі з них", але немає жодних ознак того, що його адміністрація робить це. Натомість Пентагон цього тижня призупинив подальшу військову допомогу, нібито через те, що американські запаси вичерпуються.
Президент Володимир Зеленський за останні місяці зробив усе, чого хотів Трамп, — від підтримки негайного припинення вогню до підписання угоди з Вашингтоном про видобуток корисних копалин. Путін не погодився б навіть на тимчасове припинення вогню. І все ж Трамп, по суті, карає Україну і винагороджує Росію.
"Не зумівши закінчити війну в Україні за 24 години, як він неодноразово обіцяв під час передвиборчої кампанії, Трамп, схоже, готовий умити руки від війни. Він натякнув, що може вийти з мирних переговорів, які не принесли результату, а це означатиме, що він дозволить Путіну вести війну без наслідків", — стверджує Бут.
Такі висловлювання свідчать про моральну сліпоту Трампа щодо війни в Україні — це різкий контраст із його чіткою позицією стосовно іранської ядерної програми. Якщо Росія переможе, уся Європа опиниться під загрозою, а інші агресори, як-от Китай, відчують себе впевненішими.
"Саме тому підтримка України — що веде до мирної угоди, яка захищає її суверенітет — є моральним і стратегічним обов’язком США. Трамп цього не розуміє, і через його короткозорість Україна може заплатити високу ціну", — підсумував колумніст.
Нагадаємо, президент США Дональд Трамп у п'ятницю, 4 липня, заявив, що розчарований телефонною розмовою з російським диктатором Владіміром Путіним, яка відбулася напередодні, оскільки не схоже, що глава Кремля має намір зупинити війну проти України. Трамп також підтвердив, що сьогодні планує поговорити з президентом України Володимиром Зеленським.
Трампівську концепцію "миру" для України аналізує експосол України в США
Олег Шамшур
у статті
"Український рубікон Дональда Трампа".

Новини рубріки

Посли ЄС не досягли згоди щодо нового пакету санкцій проти Росії
04 липня 2025 р. 18:16

Норму перевищено в 6 разів: фахівці пояснили, що потрапило в повітря після обстрілу Києва
04 липня 2025 р. 18:11