Дослідники знайшли найдавніші дерев’яні знаряддя Східної Азії: на що вказує це виняткове відкриття

05 липня 2025 р. 08:23

05 липня 2025 р. 08:23


На південному заході Китаю, в провінції Юньнань поблизу стародавнього озера Gantangqing (Гантанцін) археологи виявили предмети з сосни та твердої деревини. Визначили їх як палиці для копання, гачки для коренів та загострені лопатки, передає LiveScience . На них помітні сліди обробки, полірування та залишки ґрунту, що підтверджує їх використання саме для роботи з підземними рослинами. Інструменти вважаються найдавнішими дерев’яними артефактами в Східній Азії, зазначають дослідники в журналі Science .

New discoveries from the Pleistocene-age Gantangqing site in southwestern China reveal a diverse collection of wooden tools dated from ~361,000 to 250,000 years ago, marking the earliest known evidence of complex wooden tool technology in East Asia.

Learn more in Science:… pic.twitter.com/NUnAacIgvJ

“Це відкриття є винятковим, оскільки воно зберігає момент у часі, коли ранні люди використовували складні дерев’яні знаряддя для збору підземних харчових ресурсів”, – наголошує провідний автор дослідження Бо Лі , професор Школи наук про Землю, атмосферу та життя Університету Вуллонгонга, Австралія.

За його словами, знайдені знаряддя демонструють майстерність, цілеспрямованість і стратегічне планування. Тому що древні гомініни виготовляли інструменти для певних цілей і знали, які рослини можна споживати, а які не варто.

“Наші результати свідчать про те, що гомініни в Гантанціні стратегічно використовували харчові ресурси на березі озера. Вони здійснювали заплановані візити на берег озера та приносили з собою виготовлені знаряддя праці з добірної деревини для використання підземних бульб, кореневищ або бульбоцибулин”, – говорять дослідники.

На думку Лі, знахідки суперечать поширеним уявленням про технологічну відсталість гомінінів Східної Азії. Ці уявлення формувались на основі досить примітивних кам’яних знарядь, знайдених раніше в регіоні. Вони поступалися складністю аналогам із західної Євразії та Африки.

Археологи датували артефакти методами інфрачервоної люмінесценції та електронного спінового резонансу, розробленими Лі, отримавши віковий діапазон між 250 тисячами та 361 тисячею років. Подібні дерев’яні інструменти дуже рідкісні через органічне розкладання. Тому були знайдені лише в кількох місцях світу, як-от списи з Шенінгена в Німеччині. Там вони були призначені для полювання – на відміну від знахідки в Китаї, яка розкриває рослинну стратегію харчування та зосередження на копанні.

Окрім цього, у шарі, де знайдені дерев’яні інструменти, також виявлено залишки ягід, кедрових горіхів, фундука, ківі та водних бульб. Це демонструє, що гомініни в Юньнані пристосувалися до рослинного раціону. Знайдені знаряддя збагатили розуміння життя людини в Східній Азії 300 тисяч років тому і дали зрозуміти, що їхні когнітивні здібності були значно вищими, ніж вважалося раніше.

У Танзанії знайдені кістяні знаряддя свідчать , що технологія їхнього виготовлення виникла на мільйон років раніше, ніж вважалося. Знахідка, датована 1,5 млн років, вказує на прогрес у когнітивних здібностях Homo habilis і розширення сировинної бази для інструментів.

Дослідники знайшли найдавніші дерев’яні знаряддя Східної Азії: на що вказує це виняткове відкриття

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua