вологість:
тиск:
вітер:
Неформальні союзники Кремля у ЄС: як торгують з рф Угорщина та Словаччина
Попри те, що Угорщина та Словаччина декларують підтримку України в межах ЄС, їхні дії, особливо в контексті санкційної політики, найчастіше суперечать діям Брюсселю. Нещодавно Будапешт із Братиславою виступили проти плану ЄС щодо відмови від російського газу й нафти. Цілком закономірно, адже 95% усього, що вони імпортують з рф – енергоносії. «Слово і діло» проаналізувало, як змінювалися обсяги експорту й імпорту в угорсько-російській та словацько-російській торгівлі більш ніж за десятиліття та чим переважно торгують ці країни.
У 2024 році Угорщина закупила в росії товарів на $5,53 млрд, Словаччина — на $4,53 млрд. Основу імпорту в обох випадках становили паливо, нафта та продукти дистиляції — $5,25 млрд в Угорщини та $4,34 млрд у Словаччини. Таким чином, понад 95% російського імпорту для цих країн залишається енергетичним, незважаючи на повномасштабну війну в Україні та спільні європейські зобов’язання.
На тлі імпортної стабільності експорт демонструє різноспрямовану динаміку. Словаччина майже повністю припинила продаж товарів у рф – з $1,58 млрд у 2021 році до $0,23 млрд у 2024-му, а в першому кварталі 2025 року – лише $0,05 млрд. Угорщина натомість зберігає відносно активну експортну позицію: після зниження з $2,07 млрд у 2021-му до $1,04 млрд у 2024 році вона продовжує постачати в РФ майже у 5 разів більше товарів, ніж Словаччина.
До трійки основних експортних товарів з Угорщини в росію у 2024 році входять:
- фармацевтична продукція – $0,52 млрд,
- промислові вироби – $0,11 млрд,
- органічні хімічні речовини – $0,09 млрд.
У Словаччині аналогічна структура набагато скромніша: машини – $0,05 млрд, решта категорій – на рівні кількох мільйонів.
Дані підтверджують, що Угорщина залишається одним із найбільш економічно пов’язаних із росією членів ЄС. Словаччина, хоч і істотно скоротила експорт, продовжує щороку витрачати мільярди на російські енергоносії, тим самим підриваючи ефективність санкційної політики Євросоюзу.
Нагадаємо, посли країн Європейського Союзу не змогли досягти згоди щодо ухвалення 18-го пакету санкцій проти російської федерації через позицiю Словаччини . Братислава виступає не стільки проти самого пакету санкцій, скільки проти енергетичного плану RePower EU, який передбачає повну відмову від російських енергоносіїв до кінця 2027 року.
А ранiше уряд Угорщини ветував пропозицію Ради ЄС підтримати план повної відмови країн блоку від російських енергоносіїв , у тому числі від ЗПГ та природного газу.

Новини рубріки

Росія запропонувала Угорщині «обʼєднатися» задля захисту нацменшин в Україні
07 липня 2025 р. 19:17

Лубянська здобула золото чемпіонату світу з вітрильного спорту
07 липня 2025 р. 19:17

Компанії ДТЕК виповнюється 20 років
07 липня 2025 р. 18:58