вологість:
тиск:
вітер:
Новий реєстр професій в Україні: як він допоможе знайти роботу
Що спільного у підлітків — учорашніх дев’яти- або одинадцятикласників, у ветерана, який повертається до цивільного життя, у мами трьох дітей, яка не має роботи, у ВПО, які облаштовуються на новому місці й шукають можливості утримувати родину? Всі вони стоять перед складним вибором: за яким фахом і де працювати та чи є взагалі шанс почати з нуля, якщо для того, аби мати роботу, потрібно змінити фах?
На жаль, знайти чітку відповідь на ці питання не так легко. І не тому, що інформації немає, а тому, що її немає зосередженої в одному місці, зручно, прозоро та зрозуміло як для широкого загалу, так і для тих, хто ухвалює управлінські рішення на рівні держави.
Інформаційна тиша — найгірший порадник
За останні роки ми пережили трансформації, про які в мирний час говорили б десятиліттями. Війна, переміщення мільйонів людей , руйнування підприємств — усе це створило глибокі зсуви на ринку праці. Водночас, як показує дослідження цього ринку, 47% безробітних не готові змінити професію, а 78% — переїжджати заради роботи. Крім того, 82% зареєстрованих безробітних — жінки, а найбільше серед них осіб із вищою освітою. Наразі маємо на ринку праці приблизно 100 тисяч зареєстрованих безробітних і більш як 200 тисяч вакансій. Такий дисбаланс між попитом і пропозицією на ринку праці виглядає парадоксально. Чому так?
А тому що очікування стосовно можливої роботи (кваліфікації) не збігаються з потребами роботодавців. Люди хочуть працювати в офісах, а бізнес шукає слюсарів, водіїв, зварювальників. Також опитувані зареєстровані безробітні здебільшого хочуть знайти роботу саме за здобутою освітою, але реалії сьогодні зовсім інші, особливо з огляду на війну. Тому зміна кваліфікації або її підвищення — це вже must have, якщо хочеш бути успішним на ринку праці.
Однак усе це — наслідок головної проблеми: люди не знають, що таке сучасний ринок праці, тому не можуть ухвалити обґрунтоване кар’єрне рішення, яке буде найкращим саме для них. Профорієнтація ж у нинішньому вигляді більше схожа на профанацію. Але якщо ми прагнемо економічного зростання, то без базових речей, серед яких і якісна та сучасна система профорієнтації, нам не обійтися.
Застарілий класифікатор професій — гальмо ринку праці
Зараз в Україні використовується Класифікатор професій ( Єдиний реєстр професій і кваліфікацій), заснований на ISCO-88 — стандарті 1988 року, що містить понад 9 тисяч записів. Це призводить до:
- недовіри з боку іноземних компаній , які не можуть зіставити українські професії з міжнародними;
- дублювання в штатних розписах підприємств назв посад / кваліфікацій / професій / функцій, які не мають нічого спільного із сучасним ринком праці. Але якщо документація не відповідає цим застарілим стандартам, на підприємства чекають штрафи;
- хаосу в освіті — програми підготовки фахівців формувалися не під реальні кваліфікації, а під формальні назви посад.
Точкою змін став закон №4353, який нещодавно ухвалила Верховна Рада.
Він передав повноваження з ведення Єдиного реєстру професій і кваліфікацій від Міністерства економіки новому органу — Національному агентству кваліфікацій (НАК), створеному в межах реформи освіти. І це стало не лише початком реформ національної системи кваліфікацій, а й реальним орієнтиром для системи освіти.
Згідно з цим законом, до 1 травня 2026 року НАК має створити повністю цифровий реєстр професій і кваліфікацій, інтегрований із Державною службою зайнятості, Пенсійним фондом, із доступом до інформації про середні зарплати, вакансії, кваліфікаційні центри тощо.
Це не просто реєстр — це карта професійного життя країни, що дає змогу:
- обрати професію за чіткими критеріями;
- зрозуміти, за яким фахом навчатися і які є можливості заробляти;
- планувати державну політику в освіті та зайнятості на національному рівні.
Передача адміністрування до Національного агентства кваліфікацій — невипадкове рішення. Це єдиний орган, який об’єднує інтереси всіх ключових учасників системи кваліфікацій. НАК — це не міністерство, яке ухвалює рішення зверху. Це — майданчик для співпраці та діалогу. У його складі — представники роботодавців, профспілок, Міністерства освіти і науки, Міністерства економіки. Тобто саме НАК має не тільки повноваження, а й реальні механізми співпраці з усіма, хто впливає на освіту, зайнятість, бізнес і професії. І саме тому новий реєстр під його управлінням буде збалансованим та відповідатиме потребам усіх стейкхолдерів.
Що буде в новому реєстрі кваліфікацій (професій)?
Згідно з оновленою методологією, кожен запис у класифікаторі матиме повну й багатовимірну структуру, яка включатиме такі елементи. Передусім професійну інформацію про кожен фах: сектор економіки, вид діяльності, професійну кваліфікацію, її дані за старім переліком (стару назву тощо) і за новим (коди, рівень у Національній рамці кваліфікацій). А також такі дані, як середня заробітна плата за кожною професійною кваліфікацією, кількість вакансій із посиланням на сайт Центру зайнятості, де їх можна знайти. Тим, хто навчався професії не у виші, тобто отримував неформальну освіту, буде надано перелік та адреси кваліфікаційних центрів, де можна підтвердити таку кваліфікацію.
Вперше в історії України класифікатор професій поєднує статистику, міжнародні коди, інформацію про зарплати та попит на ринку праці. За підтримки наших партнерів із ЄБРР та Польського фонду солідарності вже опрацьовано всі 9 тисяч записів старого класифікатора професій, створено проєкт розділу військових професій, якого раніше там не було. Також новий реєстр зіставлено з Національною рамкою класифікацій — це дає змогу чітко структурувати, який рівень освіти потрібен для тієї чи іншої професії.
Роботи ще багато, але ми вже сьогодні будуємо майбутнє. Попри війну, Україна робить ставку на людський капітал. Єдиний реєстр — це не просто оновлення, а перехід до свідомого вибору професійного шляху замість традиційної лотереї. Це шанс для кожного знайти себе. І для країни — повернути своїх громадян. Бо сильна економіка та відбудова починається з людини, яка знає, чого хоче й для чого навчається. І вірить, що її знання потрібні вдома.

Новини рубріки

У Києві – вибухи: на Троєщині по ворожих дронах працює ППО
12 липня 2025 р. 00:21

Генштаб: На фронті відбулося 145 боїв, найгарячіше – на Покровському напрямку
12 липня 2025 р. 00:21

Український МіГ-29 знищив російську переправу на ТОТ Запорізької області – ЗМІ
12 липня 2025 р. 00:21