Франція та Нова Каледонія уклали «історичну» угоду про новий статус архіпелагу

13 липня 2025 р. 01:50

13 липня 2025 р. 01:50


У суботу уряд Франції та представники Нової Каледонії досягли проривної домовленості: заморська територія залишиться у складі Франції, але отримає статус нового державного утворення. Про це повідомили під час офіційного оголошення про підписання 13-сторінкової угоди, передає France 24 .

Згідно з документом, жителі архіпелагу зможуть отримати окреме громадянство Нової Каледонії, зберігаючи при цьому французьке громадянство. Угоду вже назвали історичною як у Франції, так і на самій території.

Переговори, які проходили неподалік Парижа за ініціативи президента Еммануеля Макрона, були спрямовані на подолання конфлікту між прихильниками єдності з Францією та прибічниками незалежності. У підсумку сторони домовилися про створення «Держави Нова Каледонія».

Як повідомив депутат і противник незалежності Ніколя Метцдорф, архіпелаг і надалі перебуватиме під суверенітетом Франції, а каледонці залишаться її громадянами. За його словами, більше референдумів про незалежність не передбачається, окрім одного, – щоб затвердити нову угоду.

Першочерговим завданням після досягнення згоди названо економічне відновлення регіону. Нагадаємо, у травні 2024 року спалахнули заворушення, які забрали життя щонайменше 14 осіб і завдали збитків на понад 2 млрд євро, що призвело до скорочення ВВП на 10%.

Прем’єр-міністр Франсуа Байру охарактеризував домовленість як крок, що має «історичне значення». Він підкреслив, що реалізація угоди вимагатиме схвалення французького парламенту, а також референдуму серед жителів Нової Каледонії, запланованого на 2026 рік.

Нова Каледонія, розташована за 17 тисяч кілометрів від Парижа, є однією з кількох заморських територій Франції. Попри колоніальне управління ще з XIX століття, значна частина корінного населення – канаки – продовжує прагнути автономії або повної незалежності.

Найгострішу напругу викликав намір Франції надати виборчі права тривалим мешканцям, які не належать до корінного населення. Це, на думку канацької громади, могло б остаточно позбавити її шансів на самовизначення.

Нові правила передбачають, що право голосу на території матимуть лише ті, хто прожив на архіпелазі щонайменше 10 років. Попередній референдум у 2021 році був бойкотований прибічниками незалежності, зокрема через вплив пандемії COVID-19 на громаду канаки. Це був третій плебісцит після 2018 року, і на всіх трьох більшість проголосувала проти відокремлення.

Макрон ще на початку червня закликав до створення «нового проєкту» для архіпелагу. Теперішня угода, крім політичного оновлення статусу території, також передбачає економічне партнерство, зокрема модернізацію переробки нікелю – ключового ресурсу Нової Каледонії.

Конституційне закріплення «Держави Нова Каледонія» у французькому праві створює умови для її міжнародного визнання як державного утворення, що залишається в складі Франції.

Очікується, що обидві палати французького парламенту розглянуть угоду восени 2025 року, після чого її винесуть на загальне голосування на архіпелазі.

Раніше видання Politico повідомляло про те, що прагнення Нової Каледонії до незалежності від Франції ризикує закріпити стратегічний вплив Китаю в південній частині Тихоокеанського регіону.

Франція та Нова Каледонія уклали «історичну» угоду про новий статус архіпелагу

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua