вологість:
тиск:
вітер:
В Україні почастішали торнадо: в яких регіонах їх бачили та чи є руйнування (відео)
Появу торнадо або смерчів майже неможливо спрогнозувати. Метеорологи відзначають, що смерчі найчастіше виникають саме влітку.
В Україні щонайменше у двох регіонах було зафіксовано торнадо. Небезпечне природне явище бачили у кількох регіонах від початку липня. Фокус зібрав, все, що відомо.
Так, великий смерч бачили на одній з трас на Кіровоградщині. Руйнувань він не спричинив.
"Величезний торнадо по трасі Київ-Одеса (в районі Знам'янки), гуляв так хвилин 30 десь", — було сказано у повідомленні в одеських пабліках.
Окрім того, торнадо помітили також в Одеській області у селищі Великодолинське. На відео зафіксовано тільки початок створення смерчу.
"Мінісмерч у Великодолинському. Метеорологи відзначають, що смерчі — це не таке вже й рідке явище влітку", — писав місцевий канал.
Смерч — це досить локальне, короткотривале природне явище й тому науковці практично не в змозі його зафіксувати, пояснює кліматолог з Українського гідрометеорологічного інституту та кандидат наук Віра Балабух.
За всю історію спостережень був лише один випадок, коли смерч пройшов поблизу метеорологічної станції й вона його зафіксувала, додає Балабух.
Синоптикиня Наталка Діденко зауважила , що смерчі для України — звичне явище. Вони виникають самі влітку, найчастіше біля приток річок. Появу цього явища в тому чи іншому регіоні досить важко спрогнозувати. Однак навряд чи торнадо в Україні останнім часом стало більше, ймовірніше, зараз у людей з’явилася можливість їх фільмувати та викладати у мережу.
"У літній період смерчі завжди спостерігалися по всій території України, вони можуть бути різної інтенсивності, але не надто потужні", — каже синоптикиня Укргідрометцентру Наталя Птуха.
Чи небезпечні торнадо в Україні
Навіть невеликі смерчі, які трапляються в Україні, можуть бути небезпечними.
Якщо на шляху вихору опиниться невелика будівля, то можуть бути локальні наслідки, каже Птуха. Але, звичайно, не такі масштабні, як бувають у США.
В Україні передумов для таких катаклізмів немає. Утім, є загальні рекомендації, як діяти, якщо наближається смерч.
При наближенні торнадо слід негайно сховатися в підвалі або у міцній будівлі, уникати вікон та скляних дверей.
А якщо ви на відкритій місцевості, знайдіть заглиблення в землі, лягайте обличчям донизу та прикрийте голову руками.
Що таке торнадо (або смерч)
Торнадо — це атмосферне явище, що є стрімким вихором великої руйнівної сили, який виникає в грозовій хмарі і потім поширюється згори донизу у вигляді стовпа або хобота, захоплюючи пісок, воду тощо. Швидкість руху повітря всередині смерчу біля землі зазвичай складає до 200 км/год. Виникнення смерчів пов'язане з локальною неоднорідністю атмосфери, зіткненні неоднорідних за вологістю та температурою повітряних мас, теплих (внизу) і холодних (угорі) шарів повітря та сильному боковому вітрові під час грозової погоди.
Найчастіше торнадо виникають у США, зокрема, в районі, відомому як "Алея торнадо" (Tornado Alley), яка охоплює штати Техас, Оклахома, Канзас, Небраска, Південна Дакота та східний Колорадо. Також торнадо трапляються в інших частинах світу, але в США їх фіксується найбільше. Там умови сприяють формуванню торнадо, зокрема, зіткнення холодного повітря з гір з теплою вологою повітряною масою з Мексиканської затоки.
Метеорологи називають смерчем вихор, який формується над водою, а торнадо над сушею, але досить часто ці слова використовуються як синоніми.
Нагадаємо, еколог Олександр Соколенко повідомив, що найближчим часом в Україні частіше з'являтимуться небезпечні атмосферні явища , оскільки відбуваються зміни клімату і країна опинилась у "зоні торнадо".
А у 2024 році на порталі Inverse розповіли про фільм, у якому ідеться про полювання на торнадо і про те, як змінились підходи науковців до вивчення цього атмосферного явища.

Новини рубріки

Колишнього посадовця колонії Херсону засудили до 14 років тюрми за колабораціонізм
14 липня 2025 р. 17:08

Кривавий вівторок. 30 років тому влада перетворила на побоїще похорон патріарха Володимира
14 липня 2025 р. 17:06

Майбутній прем'єр Свириденко: чому політики критикують кадрову ініціативу президента
14 липня 2025 р. 17:06