вологість:
тиск:
вітер:
Саміт ЄС та Китаю: сторони готуються до складних переговорів — FT
ЄС готується до складних переговорів з лідером Китаю Сі Цзіньпіном у Пекіні цього тижня на тлі того, як сторони конфліктують з приводу торгівлі та підтримки Китаєм Росії у війні проти України, пише FT .
Пекін намагатиметься представити двосторонній саміт, що ознаменує півстоліття відносин між ЄС і Китаєм, як тріумф багатосторонності та знак того, що Європа віддаляється від США Дональда Трампа.
Брюссель, однак, зосереджений на тому, аби підкреслити, що стрімке зростання торгового профіциту Китаю і поставки товарів подвійного призначення для військових потреб Москви, які Пекін заперечує, є неприйнятними.
“Китай є ключовим фактором, який сприяє війні Росії проти України”, — казала головний дипломат ЄС Кая Каллас в інтерв'ю Financial Times минулого тижня.
За словами Каллас, ЄС стурбований надлишковими виробничими потужностями Китаю, торговельним дисбалансом та “економічними примусовими практиками”.
“Торгівля і безпека взаємопов'язані”, — додала вона.
Глави Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн і Євроради Антоніу Кошта зустрінуться з Сі під час одноденного візиту до Пекіна, який включатиме саміт і робочий обід, а також зустріч з прем'єром Держради Китаю Лі Цяном.
Пекін намагається створити позитивний імідж, називаючи саміт зустріччю “двох головних сил у побудові багатополярного світу, двох великих ринків, що підтримують глобалізацію, та двох великих цивілізацій, які відстоюють культурне розмаїття”.
Однак Сі відхилив запрошення відвідати Брюссель, де цього року мав відбутися двосторонній саміт, — в ЄС сприйняли відмову як зневагу. Минулого місяця Брюссель, своєю чергою, відмовився від проведення важливої економічної зустрічі з представниками Китаю.
Один високопоставлений чиновник ЄС, відповідаючи на запитання про можливі результати саміту, сказав, що вже хоча б те, що сторони ведуть переговори, можна вважати досягненням.
Торговельний профіцит Китаю з ЄС досяг рекордного рівня майже 400 млрд євро в 2022 році і з того часу залишається високим. Європейські чиновники критикують китайських виробників за потоки надлишкових дешевих товарів на їхні ринки, тоді як європейські підприємства зіштовхуються з бар'єрами для доступу до другої за величиною економіки світу. За останній рік ЄС розпочав понад 25 розслідувань щодо торгівлі з Китаєм. Відмова Пекіна засудити повномасштабне вторгнення Росії в Україну також посилила недовіру Європи.
За даними ЗМІ, міністр закордонних справ Китаю Ван І цього місяця заявив Каллас під час зустрічі в Брюсселі, що Пекін не хоче, аби Росія програла війну, оскільки тоді США можуть перенести всю свою увагу на Китай і Азію. Ці зауваження здивували чиновників ЄС, оскільки Пекін раніше наполегливо заявляв про свою “нейтральність”.
“80% усіх товарів подвійного призначення [для Росії] проходять через [Китай]. Це дуже проблематично”, — сказав інший високопоставлений чиновник ЄС, говоривши на умовах анонімності.
За кілька днів до саміту ЄС запровадив санкції проти двох невеликих китайських банків за сприяння торгівлі з Росією. Пекін пообіцяв вжити заходів у відповідь.
Однак конфронтація сторін обмежується, зокрема, їхньою зосередженістю на відповідних тарифних суперечках з Вашингтоном, з яким вони поспішають укласти торговельні угоди до кінця наступного місяця, кажуть чиновники.
Китай м'яко відреагував на торговельні обмеження ЄС, від додаткових мит на імпорт електромобілів до обмежень для виробників медичного обладнання.
“Китайці намагаються стримуватися. Вони насправді не вдавалися до заходів у відповідь після мит на електромобілі. Вони зосереджені на США і не хочуть, щоб ми об'єднували сили з США”, — сказав високопоставлений дипломат ЄС.
Професор Пекінського університету Ван Донг висловив думку, що сторони можуть досягти прогресу на трьох фронтах: забезпечення стабільних ланцюгів постачання, реформування Світової організації торгівлі та боротьба зі зміною клімату.
Пекін вже погодився прискорити процедуру затвердження експорту рідкісноземельних елементів, більшість поставок яких контролює Китай, для деяких європейських компаній, які постраждали від обмежень, запроваджених у відповідь на мита Трампа. Водночас Китай незадоволений експортним контролем Нідерландів над обладнанням для виробництва напівпровідників, запровадженим під тиском США.
“Китай працює над стримуванням будь-яких негативних зовнішніх ефектів”, — сказав Ван Донг.
Дипломати з Брюсселя також продовжують спроби знайти компроміс з Пекіном щодо зобов'язань у сфері зміни клімату, що дозволило б узгодити спільну заяву саміту. Брюссель відмовився погоджуватися на комюніке, якщо Китай не пообіцяє докласти більших зусиль для скорочення викидів парникових газів.
Водночас фон дер Ляєн, яка займає жорсткішу позицію щодо Пекіна, ніж її попередники, наразі не прагне конфронтації, розповіли джерела FT.
“Обидві сторони не зацікавлені в тому, щоб розхитувати ситуацію”, — сказав один із чиновників.
У той час як США відмовляються від сформованого ними ж світового порядку, Китай намагається побудувати власний порядок . У цьому протистоянні Пекін має важелі впливу і буде їх використовувати, писала нещодавно FT.
Олексій Кущ у статті “ Колос на глиняних ногах чи майбутній гегемон — правда про економіку Китаю ” аналізував реальний стан китайської економіки, щоб зрозуміти, чи може Пекін стати новим глобальним гегемоном замість США.

Новини рубріки

ДБР веде розслідування падіння Mirage-2000 на Волині – фото з місця інциденту
23 липня 2025 р. 15:05

Аварія винищувача Mirage-2000 на Волині: правоохоронці розповіли нові подробиці
23 липня 2025 р. 14:57

Влада використовує тему звʼязків з РФ як інструмент політичної боротьби — юрист
23 липня 2025 р. 14:44